• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ministerstvo zahraničí USA se obává, že ruský Poseidon může vyvolat jaderné tsunami

    14-11-2020 Sputnik CZ 44 842 slov zprávy
     

    Ford také poznamenal, že Rusko již několikrát prohlašovalo, je schopno odpovědět plnohodnotným použitím jaderných zbraní na blížící se balistickou raketu.



    „Je také znepokojivé, že Rusko vyvíjí podmořské bezpilotní drony s jaderným zařízením Poseidon, které podle všeho hodlá vybavit vícemegatunovými jadernými hlavicemi, a v případě vojenského střetu je vypouštět přes oceán, aby tak zaplavila pobřežní města USA radioaktivním tsunami,“ uvedl Ford ve svém prohlášení.




    Státní tajemník navíc dodal, že Spojené státy jsou znepokojeny tím, že v Rusku existuje systém jaderné odplaty Perimetr, na Západě známý pod názvem Mrtvá ruka.
    O tom, že se v Rusku vyvíjí bezpilotní podmořská plavidla schopná pohybovat se vysokou rychlostí ve velmi velkých hloubkách, poprvé promluvil ruský prezident Vladimir Putin, a to během svého poselství Federálnímu shromáždění v roce 2018. Tyto drony dostaly název Poseidon. Podle Putina mohou takové bezpilotní přístroje nést jak konvenční, tak i jadernou munici, což jim umožní porážet skupiny letadlových lodí, pobřežní opevnění a infrastrukturu. V současné době probíhá testování první takové nosné ponorky.

    Moskva přitom opakovaně prohlašovala, že ruská jaderná doktrína znemožňuje realizaci preventivního útoku. Použití takových zbraní je totiž možné pouze v případě, kdy se nejprve odehraje útok na Rusko. Putin označil jaderné zbraně za extrémní, výlučné opatření na ochranu národních zájmů.



    Německá média o Poseidonu


    Dříve německý magazín Stern upozorňoval na jaderný motor Poseidonu, který torpédu zajišťuje prakticky neomezený dosah a rychlost pod vodou až 200 kilometrů za hodinu.
    Stern vytyčuje přitom další zvláštnost torpéda a mj. předpokládá, že se ruským inženýrům podařilo vyřešit problém superkavitace, což znamená, že se kolem trupu torpéda vytváří ochranný vzdušný obal, čímž se prudce snižuje tření mezi trupem a vodou a zvyšuje se rychlost.


    V závěru magazín zdůrazňuje, že když vlastníte nejen takové torpédo, které nemá ve světě obdoby, ale i moderní prostředek na jeho přepravu do libovolného bodu zeměkoule, může Rusko „dominovat v podvodním světě“.


    Odborník okomentoval obavy USA z ruského Poseidonu


    USA, které opět zaměřují svou pozornost na nebezpečí ruských vozidel Poseidon, se v podmínkách vlastního absolutně nezdravého přístupu k mezinárodní bezpečnosti snaží obvinit Moskvu už v podstatě z čehokoli. Uvedl to Dmitrij Stefanovič, spoluzakladatel projektu Vatfor a výzkumník z Centra pro mezinárodní bezpečnost Národního výzkumného ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů E. M. Primakova Ruské akademie věd.



    „Doktor Ford je samozřejmě vynikajícím specialistou. Je však pravda, že existuje jistý pocit, že v jeho případě vědecká a teoretická činnost poněkud překrývá státní a praktické priority. V komentáři k Poseidonu, a k dalším jaderným tématům, je zřejmé, že chce Rusko (a Čínu) obvinit alespoň z něčeho, a to v podmínkách absolutně nezdravého přístupu samotných USA v oblasti mezinárodní bezpečnosti,“ uvedl Stefanovič.




    Dotyčný rovněž připomněl, že samotná teze o tom, že jediným úkolem Poseidonu je zničit americká města „jadernými vlnami tsunami“, není nová a je velmi rozšířená. Stefanovič u této příležitosti podotkl, že mnoho komentátorů za dostatečnou informaci pokládá dobře známý snímek z televizní reportáže z roku 2016, v níž bylo mezi úkoly tohoto systému zahrnuto „vytváření zón rozsáhlé radioaktivní kontaminace“. To však, jak poznamenal odborník, vypadá velmi podivně, jelikož se množství informací v posledních letech zvětšilo. Přitom, dokonce již v prvním oficiálním komentáři v březnu roku 2018 se o tomto systému přímo říkalo, že je možné jej vybavit jak jadernými, tak konvenčními hlavicemi, i když prioritou je zřejmě jaderná varianta. A že jeho cílem bude seskupení lodí a pobřežní infrastruktura – očividně tedy vojenské cíle,“ řekl expert.

    „Kromě toho je Poseidon oficiálně nazýván „multifunkčním oceánským systémem“. V jiných případech pak byla použita označení jako „námořní podvodní robotický komplex s jaderným motorem“ a „bezpilotní podvodní mezikontinentální dálkový přístroj“. Lze tedy předpokládat, že úkolem Poseidonu, a možná i dalších autonomních bezpilotních podvodních zařízení, kromě zničení infrastruktury, bude i zvýšení situačního povědomí o vodě v zájmu domácích námořních skupin nebo, řekněme, vysoce přesné zaměření minových polí,“ poznamenal Stefanovič.



    Podle experta ale v případě Poseidonu samozřejmě hraje roli i dominance amerického námořnictva ve Světovém oceánu.



    „Je také třeba poznamenat, že velké autonomní podvodní přístroje, které jsou schopné dlouhodobě se pohybovat ve vodě a nést různé typy užitečného nákladu, jsou ve skutečnosti jedním z hlavních směrů technologického vývoje ve vojensko-námořní sféře. Řekněme, že projekt velkého autonomního podvodního přístroje ORCA, vyvinutého Američany (konkrétně společností Boeing), může být v budoucnu teoreticky vybaven jadernými hlavicemi a jeho velikost dokonce i pravděpodobně přesáhne velikost Poseidona. Podvodní a další infrastruktura, která je nezbytná pro provoz autonomních podvodních přístrojů, je ve Spojených státech rozvinuta na mnohem vyšší úrovni než v Rusku, i když i u nás také probíhají nezbytné práce,“ uvedl.



    V neposlední řadě odborník dodává, že obecně platí, že v souvislosti s obavami o Poseidona, stejně jako s Perimetrem, který doktor Ford zmiňuje se stejně nízkou kvalitou argumentace a úrovní porozumění roli a funkčnosti ruského systému, může být našim zahraničním partnerům dána pouze jedna jediná rada. A ta zní:



    „Není třeba začínat jaderné války, pak nebude třeba se obávat „nepřiměřené“ reakce. Pro začátek by bylo například možné znovu zopakovat známý vzorec o nemožnosti vyhrát jadernou válku, a proto se ani neoplatí ji vést.“



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑