• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Do Česka dorazili američtí vojenští lékaři, jejich tým byl čtyřnásobně snížen. Kde a čím se budou zabývat?

    12-11-2020 Sputnik CZ 37 403 slov zprávy
     

    Podle slov Bubeníka aktuálně v Česku působí šest amerických vojenských lékařů a sester a šest britských zdravotníků a záchranářů. První pracují od nynějška ve Vojenské nemocnici v Olomouci, druzí nastoupí do Brna. Do Česka by měl dorazit ze Spojených států ještě jeden lékař, po jehož příjezdu bude tým kompletní. Ze zahraničních ozbrojených sil působí ještě dva němečtí lékaři v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Podle Bubeníka už se o další vojenské výpomoci nejedná.



    Jeden lékař, jeden zdravotní terapeut, tři sestry a jeden organizační důstojník představují aktuální sestavu vojenské zdravotnické pomoci z USA. Jde o příslušníky Národní gardy z Texasu a Nebrasky, kteří mají s krizovou pomocí zkušenosti. V jejich čele stojí zmíněný organizační důstojník z Nebrasky.

    „V poledne by měli přijet do Olomouce. Kdy se pustí do péče, zatím není jasné. Musí se seznámit s legislativou a systémem práce,“ vysvětlil Zoltán Bubeník.



    Generál upozornil, že nikdo z nich nebude pracovat samostatně, vždy budou mít vedle sebe českého lékaře.



    Pokud zákon americkým lékařům nedovoluje, aby působili v jiných než ve vojenských zařízeních, pomáhat budou ve Vojenské nemocnici Olomouc.

    Bubeník dodal, že všichni mají za sebou intenzivní nasazení v péči o pacienty s covidem-19 v USA.



    „Českým kolegům budou poskytovat rady a nabízet odborné postupy v boji s pandemií. Budou také připraveni zprostředkovat virtuální spojení s centry infekčních nemocí v USA pro případné konzultace a spolupráci v reálném čase,“ uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí americké ambasády v Praze Griffin Rozell.




    Jak dlouho u nás zahraniční vojenští lékaři zůstanou?


    Délka mise amerických vojenských lékařů zatím není známa. O dlouhodobou misi však nepůjde, protože americké zákony jim neumožní setrvat déle než 30 dní.



    „V tuto chvíli nevíme, jestli tu zůstanou týden nebo čtrnáct dní. Bude se to odvíjet od aktuální epidemiologické situace, která se, zdá se, trochu zklidňuje,“ podotkl generál Bubeník.



    Proč došlo ke snížení počtu zaměstnanců mise?



    Připomeňme, že původně se mluvilo o příjezdu 28 amerických zdravotníků včetně lékařů. Podle serveru Aktuálně.cz jedním z důvodů je prázdný špitál v Letňanech.

    „Americká strana předpokládala, že se zmíněný třicetihlavý tým pustí do práce v letňanské polní nemocnici. Špitál však není aktivovaný, protože civilní zdravotnické kapacity dostačují,“


    uvádí se v článku.

    Samotný příjezd lékařů se dojednával na ose české ozbrojené složky, americká ambasáda v Praze a americké ministerstvo obrany.



    „Jedná se o další konkrétní příspěvek v rámci zahraniční pomoci. Děkuji americkým partnerům a věřím, že vzájemná spolupráce a sdílení zkušeností budou přínosné pro obě strany,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑