• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Radní Zdeněk Šarapatka o puči v České televizi: Čistky v ČT začaly a „volání po krvi“ se potvrzuje

    12-11-2020 Sputnik CZ 42 1493 slov zprávy
     

    Hned v úvodu svého facebookového příspěvku Šarapatka uvádí: „Občané bděte: Čistky v ČT začaly!“ Tím dotyčný naráží na to, že byla včera odvolána dozorčí komise ČT, a to bez jakékoli diskuze či důvodu.



    „Začal faktický puč v České televizi. Ve zbabělém „bezpečí nouzového stavu“, tedy bez možnosti účasti veřejnosti, včera odvolala hlasovací mašina za ANO, nácky a bolševiky v Radě ČT dozorčí komisi ČT. Bez možnosti jakékoliv diskuze, bez jasného uvedení konkrétních důvodů,“ vysvětluje si Šarapatka tento krok.




    Krok za krokem…


    Celou věc se však svým sledujícím snaží nastínit pěkně od začátku, a tak se pouští do povídání o tom, jak to vlastně všechno bylo.



    Podle jeho slov byl začátek toho všeho nenápadný. Nejprve prý ředitel televize Petr Dvořák informoval o úspěšném zvládnutí vysílání ČT o prezidentských volbách v USA, ale z Rady ČT nezaznělo ani slovo uznání lidem v redakci zpravodajství a publicistiky za několikadenní profesionální maraton v terénu voleb i v pražském studiu.

    „Děkujeme: předseda rady a já. Lipovská, Matocha, Veselý, Váňa, Bradáč (ausgerechnet bývalý reportér ČT v USA), Kysilka, ad. mlčí,“ napsal dotyčný a poznamenal: „Nepřátelská atmosféra se dá krájet. Njn, když jim prohrál Trump.“



    Dále podle radního následovaly celkem tři hodiny kolem „kauzy“ soukromého pozemku, na němž dnes stojí ostravské studio ČT s přístupovými cestami k jeho budovám, veškerým zasíťováním, technickým podzemím, požárními stanovišti atd.



    „Restituentky, tedy majitelky pozemku ze zahraničí zastupuje právník. Jinudy cesta nevede: snaha o kontakt vedení ostravské televize napřímo s oběma majitelkami se vrací jako nedoručitelná pošta. Ve hře je 1, 5 milionu Kč (ze 7 miliardového rozpočtu ČT) ceny za pozemky pro Českou televizi. Ta má ale předkupní právo jen do 19. listopadu. Dál je bez šance a odsouzena k násobkům ceny za nájem, možné uzávěře a znepřístupnění pozemku k televizi,“ uvádí.




    Zmiňuje také to, že pokud ČT pozemky nekoupí, tak je 20. listopadu prodají majitelky podle dohody realitnímu šíbrovi, a tak již 20. listopadu může být ČT Ostrava fakticky „odříznuta od světa“.



    Následně se zmiňuje o počínání „Bobošíkové“ Hany Lipovské a Pavla Matochy „z Babišova holdingu“. Ti totiž podle jeho slov místo snahy pomoci ostravské ČT v kritické situaci účtují s vedením skrze „bartolomějský výslech“ předsedy dozorčí komise ČT Staňka, nového ředitele ČT Ostrava p. Karase a útoky na generálního ředitele. V této souvislosti ale Šarapatka zdůrazňuje, že má tento problém již dávnější kořeny – vleče se totiž od roku 1967.

    „Dále od r. 1989 a v roce 2010 jej bývalé Janečkovo vedení ČT, jehož provozní ředitel a bývalý esenbák Karmazín (sic!) nyní sedí v Radě ČT (za SPD), odsouvá k ledu. A ticho po pěšině. Znovu se o pozemku jedná po letech až v srpnu 2020 díky vůli majitelek prodat pozemky České televizi, která má předkupní právo,“ vysvětluje.



    Destrukce ČT Ostrava


    Poté tedy následuje destrukce ČT Ostrava, kterou mají v režii právě Lipovská a spol. Šarapatka to objasňuje tak, že je cena 1,5 milionu o 0,5 mil. vyšší, než uvádí znalecký posudek.



    „ČT se prý nechová s péčí řádného hospodáře. A hrozí trestním zákoníkem. Radní za ANO Váňa, který je v radě přes 5 let, se diví, „jak se to mohlo stát, a jak to (Dvořák a Karas, jenž je ředitelem sotva 5 měsíců) mohli nechat tak daleko dojít“. A hlasuje se: Lipovská, Matocha, exporadce ANO Váňa, exkomunista Kysilka z Českých drah, Burešův mazlík X. Veselý, souputník Lipovské- kněz Kašparů, Jiří „Filmař“ Kratochvíl ad. hlasují...proti koupi,“ píše.




    Nepomohlo ani to, když ředitel ostravské ČT rozčileně varoval před následky pro provoz ostravské ČT. Kromě toho chce Kysilka navíc po řediteli Karasovi rozvahu o případných škodách.



    „Citace :„...při všech nejistotách chci seznam případných rizik a ňákých intervalově odhadnutelných nákladů, který by nás stála ta nekoupě pozemků..myslím, že management ostravské televize umí dobře vypočítat i ta rizika, která jsou v Česku těžko vyčíslitelná, ale mají v některých věcech téměř absolutní hodnotu..“, říká. A má to, „ňáká“ Ostrava!“ uvádí.




    A jak vlastně dopadlo hlasování? Pro koupi pozemku pro ČT Ostrava hlasoval Martin Doktor, Šarapatka, Šlégr, Kühn. Naopak proti byli Lipovská a Jiří Kratochvíl. Zajímavé však je, že sedm dalších členů se zdrželo hlasování. „Zamítnuto. ČT Ostrava je v prd.li…“ neodpustil si radní.

    Odvolání dozorčí komise


    To však ale zdaleka není vše. Ze statusu Šarapatky totiž vyplývá, že Lipovská následně s „částí radních“ domluvila hlasování o odvolání dozorčí komise, tedy odborného orgánu rady přes hospodaření ČT s nemalými kompetencemi, jak radní upozorňuje.



    „Nic netuším, zjevně nic netuší ani kolega Doktor. Chci tedy vysvětlení, relevantní a konkrétní důvody, žádné fráze. Přidávám analogii s hlasovací mašinou ve Sněmovně. Ticho, nic. Dozorčí komise totiž chtějí odvolat okamžitě, navíc v nejhorší možné době před projednáváním rozpočtu ČT na rok 2021. Bez odb stanoviska dozorčí komise? Jasně, na co profesorka VŠE, právníci ad, kteří v dozorčí komisi pracovali, když to sfoukne „ekonomka“ Lipovská. S Matochou a spol.,“ uvádí.



    Místo pořádného vysvětlení tak podle něj znějí jen samé řeči o nutnosti „péče řádného hospodáře“ a záhy už se hlasuje. Proti odvolání Dozorčí komise přitom hlasoval jen Martin Doktor a Šarapatka, kdežto pro pak zbytek rady.



    „Pučisti s přizdisr.či, kteří se chtějí zavděčit politikům a zajistit si tak v květnu znovuzvolení do rady. Tehdy jim končí mandát… Jo, a jeden radní se hlasování zdržel: smutný hrdina dne, předseda Kühn. Dozorčí komise ČT je – bez možnosti jakékoliv předchozí diskuze – na místě odvolána. Za mě protiprávně, bez konkrétní argumentace a důvodů podle Zákona o ČT. Navíc bez zajištění kontinuity pro schválení Rozpočtu ČT na rok 2021,“ rozčiloval se Šarapatka.




    Partnerství ČT a výbuch generálního ředitele


    Po tomto zásadním kroku přichází dle Šarapatky další bod, kdy Matocha požaduje po řediteli vnějších vztahů ČT Kolářovi doplnění jeho zprávy o poměru negativních a pozitivních zpráv v médiích o České televize. Konkrétně prý žádá jmenný seznam redaktorů ČT, kteří jsou součástí negativních zpráv o ČT.



    „Nahlas konstatuji, že tím potvrzuje „volání po krvi“ v ČT. Jasně, že na politickou objednávku. Musí přece splnit úkol: jmenné seznamy všech, kteří leží Babišovi a Klausovi nejvíc v žaludku… Matocha se ptá, jaké a kolik negativních zpráv vyšlo o generálním řediteli ČT Petru Dvořákovi. A jsme doma…“ chápe jeho počínání Šarapatka.




    Následně chce Matocha po řediteli vnějších vztahů a komunikace důvody ke konkrétním mediální partnerstvím České televize a k angažmá 3 PR agentur pro ČT. Zmiňuje například Člověka v tísni, což Šarapatku prý vlastně ani nepřekvapuje.

    „Lipovská k tomu přispěchala s odvoláváním se na údajný rozhovor s generálním ředitelem a bere si do úst prestižní ocenění Podnikatel roku pod patronací ČT. Soutěž je prý pořádána jednou z částí společnosti Ernst and Young. Ta prý ale provádí v ČT audity a podle Lipovské proto nemůže být nezávislá,“ uvedl.



    Její výroky a údajnou manipulaci ale už nesnesl generální ředitel, který zareagoval následovně: „Co prohlásila radní Lipovská, je totální demagogie. Já jsem nikdy neřekl, že existuje stín pochybností, jestli můžeme nebo nemůžeme sponzorovat soutěž, kterou dělá úplně jiná divize, než audituje Českou televizi! Přestaňte tuhle demagogii používat, paní radní. Přestaňte vytrhávat věty z kontextu! A přestaňte to dělat jak na zasedáních rady, tak na vašich sociálních médiích… Protože v tom jste opravdu přeborník!“


    Podle Lipovské zde ale Rada ČT není od toho, aby televizi chválila. Na to Šarapatka reagoval slovy, že tu ale není ani od toho, aby televizi šikanovala.



    „Chápu ho, generálního ředitele. A nedivím se: její lži a manipulace neberou konce. Nezapře „matku“: Bobošíkovou…“ neodpouští si poznámku směrem ke své kolegyni.




    Co přijde příště – další odvolání?


    V závěru pak Šarapatka poznamenává, že během jednání rady četl na FB z článku Matochy v LN, že prý by bylo dobré odvolat předsedu Rady ČT Reného Kühna. Důvod – neschopnost řešit stížnosti na ČT.



    „Přestože byl zvolen teprve před 4 měsíci. Plán je to průhledný: předsedou Rady ČT chce být... Matocha. Hlasovací mašina mu v tom jistojistě brzy pomůže. Vstřícnost předsedy rady Kühna k okamžitému odvolání dozorčí komise ČT tímhle spolkem a bez možnosti diskuze ho nezachrání. Naiva,sestřelí ho při nejbližší možné příležitosti,“ myslí si.




    Na konci postu pak ještě upozorňuje na „obzvlášť odporný populismus Lipovské“ z jejího nedávného statusu na FB o tom, že radní ČT „prožírají rozpočet v občerstvení při zasedání“, se nakonec nedostalo. Lipovská jej totiž neotevřela. I zde si ale radní neodpustil vysvětlení.

    „Jednání Rady bývají celodenní, zpravidla od 10 hodin dopolední pracovní část a od 13 odpolední oficiální zasedání Rady. Nonstop. Do večera. S účastí cca 23 osob, které mají těch 30 chlebíčků a 25 koláčků, zeleninu a ovoce + kafe a minerálku jako oběd, svačinu…a dnes i večeři. A co bylo dnes? Připraveno 7 sendvičů, 7 croissantů, 7 preclíků. Zelenina. 15 malých kelímků s kousky ovoce, 15 malých kelímků s tvarohovým krémem. Vyžíračka jako stehno! Nejlepšími strávníky přitom jsou… souputníci sl. Lipovské,“ uzavírá toto téma a dodává: „Konec hlášení. A amatérského představení „Agenti chaosu“. Příští program: Předehra k odvolání generálního ředitele České televize…“



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑