• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Duchovní milionári

    11-11-2020 Zem & Vek 39 766 slov zprávy
     



    Zdroj: Shutterstock

    Samospasiteľské teórie, splynutia myseľ-telo-duch a najvyššie vedomia sú rozsiahlym priemyslom údajne posvätných princípov v hodnote miliárd dolárov, ktorý predáva duchovné všelieky na masovom trhu zväčša s pózou odmietnutia materializmu.


    Alternatívne duchovné učenia a skupiny, ktoré podporovali spôsob života mimo bežných hodnôt, bývali najmä v minulosti zo všetkých strán marginalizované a potláčané. Invázia orientálnych učení, ktorá zasiahla región strednej Európy približne v čase kontrakultúry v Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve, sa predstavila širokej verejnosti ako životaschopná a príťažlivá alternatíva k bežným náboženským inštitúciám. Časť tejto alternatívy vlastnia korporácie a jednotlivci, ktorí sa snažia profitovať z prirodzeného záujmu ľudí o duchovno, čo z neho nerobí nič iné ako šikovne maskovaný mainstreamový prúd. Veľký biznis a prospechári, ktorí predávajú podobné produkty, vyberajú fragmenty starodávnych duchovných konceptov alebo učení a následne ich prebaľujú, aby boli atraktívnejšie na predaj. Tým sa najmä ezoterické a exotické duchovno zmenilo na lákavú komoditu, ktorá sa má kupovať a predávať namiesto spôsobu života samotného.


    Aj keď sebazdokonaľovanie je koncept, ktorý tu vždy bol, ako biznis štartoval v 20. storočí s esejami, ktoré propagovali osobný rozvoj ako prostriedok úspechu v živote, napr. Dale Carnegie a Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí alebo Napoleon Hill a Mysli a zbohatni. Autori sú populárni a často citovaní, no samotný priemysel sa dostal do otáčok až v polovici storočia, keď sa presadzovali nové závany new age, ktoré sa tvárili duchovne, a zároveň odmietali náboženstvo. Dôkazom je, že aj počas svetovej recesie, keď mnohé odvetvia zaznamenali pokles výnosov, tento biznis zarobil len v Spojených štátoch roku 2008 viac ako 11 miliárd dolárov za knihy, semináre, filmy a koučing. Prostredníctvom individualizmu vznikla túžba duchovne sa odlíšiť a hľadať prax, ktorá je mystickejšia a zážitkovejšia ako v tradičných inštitúciách.


    Kazateľ Sun Myung Moon je potvrdením, že na založenie náboženského hnutia nie je potrebná ani charizma. Narodil sa v roku 1920 v komunistami ovládanej Severnej Kórei, prežil bitky, ktoré rozdelili polostrov a na utečeneckom juhu založil sektu z blata a lepenky. Za desaťročia neustáleho a dôkladného rozširovania sa jeho Cirkev zjednotenia stala nesmierne bohatou a hoci to bolo kontroverzné a rozporuplné, stala sa prvým globálnym prejavom ožívajúcej kórejskej kultúry. Moonov organizačný princíp bola rodina, pričom on a jeho druhá manželka boli rodičmi všetkých prívržencov s mocou nad manželstvom a sexom, čo bola kľúčová idea pre indoktrináciu členov od 60. rokov, ktorí sa odcudzili svojim skutočným rodičom. Meno asociované s dvoma nebeskými úkazmi vyvolalo pre anglicky hovoriacich atmosféru mimozemšťana a v ére spochybňovania základov rodiny a viery musela byť Moonova rekalibrácia ideálov obzvlášť zákerná. Privlastnenie si sobášneho obradu ako ústredného bodu novej viery bolo bizarné a revolučné. V okázalo inscenovaných masových rituáloch potvrdzoval Moon s manželkou zväzky tisícov párov naraz, pričom väčšina sa nikdy predtým nestretla. Preferoval dvojice odlišných rás a obzvlášť rád spájal národnosti, ktoré spájala hlboká historická nevraživosť. Všetko v súlade s myšlienkou zjednotenia na všetkých úrovniach a manželstvo bolo jednou z arén. Veď kto by potreboval niečo také ako láska?


    Finančné vykorisťovanie bolo vždy najčastejšou výhradou voči Moonovej sekte, ktorá v čase jeho smrti mala vlastniť majetok v hodnote 900 miliónov dolárov. Tisíce svedectiev bývalých členov potvrdila americká vláda, ktorá roku 1982 odsúdila „proroka“ za daňové úniky na ročné odňatie slobody. Bohatstvo hnutia sa stalo základom tvorby osobitého juhokórejského konglomerátu Tongil Group, ktorý je podobný korporáciám ako Hyundai alebo Samsung a má veľa záujmov – od ťažby po vydávanie novín a kníh. Množstvo Moonových potomkov si rozdelilo sféry a kým jeden vedie kórejské operácie, ďalší dominuje americkým, vrátane vplyvu na veľké mediálne domy. Nakoniec to bol Sun Myung Moon, ktorý v spolupráci s ďalšími osobami zakladal noviny The Washington Times. Historicky kontinuálnym zosmiešňovaním vlastných koreňov sa spoločnosť dostala do stavu, že sa duchovno pretransformovalo na jednu z mnohých komodít pre spotrebu, čo sa javí ako dramatická strata základov, morálky a kultúry.


    Mnohí oceňujú meno Eckhart Tolle a jeho učenie. Jeho knihy Sila prítomného okamihu, Jednota všetkého živého a Nová zem vyšli v 35 jazykoch a predali sa milióny kópií. V októbri 2013 pripravil Tolle s manželkou päťdňový kurz v Taliansku. Ich stránka uvádzala, že cena, v ktorej nebolo zahrnuté nič okrem kurzu samotného, je 995 dolárov. Ak by si účastníci vybavili hotel samostatne, nie prostredníctvom spoločnosti Eckhart Tea­chings, zaplatili by ďalšie poplatky, vrátane stravy a podložky na jogu. Človek nemusí byť raketový vedec, aby zistil, koľko tento expert zarobí za pár dní pri účasti aspoň päťsto ľudí. Nehovoriac o seminároch, na ktorých sa zúčastňujú tisíce ľudí, alebo o VIP a platinový balíčkoch, ktoré majú obsahovať špeciálne zaobchádzanie a výhody.


    Autor: Ján Horváth



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ






    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑