• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Mítink v Jerevanu: policie zadržila několik desítek opozičníků

    11-11-2020 Sputnik CZ 40 281 slov zprávy
     

    Připomeňme, že 17 politických stran Arménie se rozhodlo uspořádat dnes ve 13:00 místního času mítink na náměstí Svobody v Jerevanu. Tématem mítinku bude rozhodnutí o ukončení války a další akce s ní spojené. Rada 17 stran již předtím požadovala rezignaci předsedy vlády Nikola Pašinjana.



    Prezidenti Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu již dříve přijali společné prohlášení o příměří v Karabachu. Podle prohlášení prezidenta Ruské federace začíná úplné zastavení palby v Náhorním Karabachu 10. listopadu, Ázerbájdžán a Arménie zůstanou na svých obsazených pozicích a musí si také vyměnit válečné zajatce.


    V Karabachu budou také umístěny ruské mírové síly. Arménský premiér Nikol Pašinjan ve svém prohlášení na Facebooku uvedl, že tato dohoda byla pro něj mimořádně těžkým rozhodnutím. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev prohlásil, že podepsání dokumentu je kapitulací Arménie. Podle něj je dohoda maximálně výhodná pro Baku, nyní je vojenská fáze u konce a je možné přejít k politickým otázkám.


    V ruském ministerstvu obrany poznamenali, že v Karabachu nasadí 1 970 vojáků, 90 obrněných transportérů a 380 jednotek další techniky. Základem mírového kontingentu budou jednotky Centrálního vojenského okruhu RF, konkrétně útvary 15. mírové jednotky.



    Boje na kontaktní linii v Náhorním Karabachu začaly 27. září. Arménie a Ázerbájdžán se navzájem obviňovaly z rozpoutání nepřátelství. Vedoucí představitelé Ruska, Spojených států a Francie vyzývali nepřátelské strany, aby zastavily střety a zavázaly se zahájit jednání bez předběžných podmínek. 


    Konflikt v Náhorním Karabachu vypukl v roce 1988, kdy Náhorní Karabach oznámil, že vystoupí z Ázerbájdžánské SSR. Během ozbrojené konfrontace v letech 1992–1994 ztratil Ázerbájdžán kontrolu nad Náhorním Karabachem a sedmi sousedními regiony. Od roku 1992 probíhají jednání o mírovém urovnání konfliktu v rámci minské skupiny OBSE v čele se třemi spolupředsedy – Ruskem, USA a Francií. Ázerbájdžán trvá na zachování své územní celistvosti, Arménie chrání zájmy neuznané republiky, protože Republika Arcach není účastníkem jednání.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑