• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruští mírotvorci míří z Arménie do Náhorního Karabachu

    10-11-2020 Sputnik CZ 46 448 slov zprávy
     

    V Arménii přistálo 20 transportních letadel Il-76 vojensko-transportního letectva s veliteli ruských mírových sil a vojáky jednotek 15. mírové brigády. Přiletělo přes 400 vojáků, se kterými dorazily obrněné transportéry, obrněná vozidla a komunikační prostředky.



    „Před cestou do Náhorního Karabachu byla technika a zbraně zkontrolovány a technicky prověřeny. Po sjednání trasy se ruští mírotvorci vydají do oblastí vykonání mírových úkolů,“ uvedli v noci na Ministerstvu obrany RF.




    Dnes ráno ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské mírové jednotky se z Arménie vydaly do Náhorního Karabachu, kde budou sledovat ukončení bojových akcí v zóně konfliktu.

    Ruští mírotvorci s technikou a zbraněmi po příletu do Arménie provedly kontrolu techniky a zformovaly konvoje na cestu do cílových oblastí.


    Ruské jednotky musí překonat přes 250 kilometrů, následně mírotvorci dislokují jednotky a vybudují pozorovací stanoviště na linii kontaktu v Náhorním Karabachu podél Lačinského koridoru.


    Ministr obrany poděkoval Rusku za mírotvorce v Karabachu


    Ministr obrany Arménie Davit Tonojan poděkoval Rusku za rozmístění mírových jednotek v Náhorním Karabachu.



    „Rozmístění mírových sil Ruska (pozn. v Náhorním Karabachu) je nejlepší varianta,“


    uvedl Tonojan pro Arménskou veřejnoprávní televizi.


    Poznamenal, že plán rozmístění ruských mírotvůrců byl vypracován za velmi krátkou dobu a dohoda o ukončení bojových akcí v Karabachu se nejvíce týkala právě jich.



    „Děkujeme Rusku za spolupráci,“ poznamenal ministr.



    Situace v Náhorním Karabachu


    Dříve lídři Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu schválili společné prohlášení o příměří v Náhorním Karabachu. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina budou vojenské akce v zóně konfliktu úplně zastaveny od 1:00 10. listopadu (pondělí 22:00 SEČ), Ázerbájdžán a Arménie zůstanou na obsazených pozicích a musí si také vyměnit válečné zajatce. 



    Dokument také předpokládá vyslaní do regionu ruských mírových sil, jejichž rozmístění začalo dnes v 6:00 moskevského času (04:00 SEČ) souběžně s odvedením arménských ozbrojených sil. Ruští vojáci budou nasazeni podél kontaktní linie v Náhorním Karabachu a podél koridoru, který spojuje neuznanou Republiku Arcach s Arménií. 

    V ruském ministerstvu obrany poznamenali, že v Karabachu nasadí 1 970 vojáků, 90 obrněných transportérů a 380 jednotek další techniky. Základem mírového kontingentu budou jednotky Centrálního vojenského okruhu RF, konkrétně útvary 15. mírové jednotky.  


    Boje na kontaktní linii v Náhorním Karabachu začaly 27. září. Arménie a Ázerbájdžán se navzájem obviňovaly z rozpoutání nepřátelství. Vedoucí představitelé Ruska, Spojených států a Francie vyzývali nepřátelské strany, aby zastavily střety a zavázaly se zahájit jednání bez předběžných podmínek. 



    Konflikt v Náhorním Karabachu vypukl v roce 1988, kdy Náhorní Karabach oznámil, že vystoupí z Ázerbájdžánské SSR. Během ozbrojené konfrontace v letech 1992–1994 ztratil Ázerbájdžán kontrolu nad Náhorním Karabachem a sedmi sousedními regiony. Od roku 1992 probíhají jednání o mírovém urovnání konfliktu v rámci minské skupiny OBSE v čele se třemi spolupředsedy – Ruskem, USA a Francií. Ázerbájdžán trvá na zachování své územní celistvosti, Arménie chrání zájmy neuznané republiky, protože Republika Arcach není účastníkem jednání.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑