• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na Sibiři prozkoumali nejužitečnější ryby na světě. Vědci plánují jejich chov

    9-11-2020 Sputnik CZ 58 456 slov zprávy
     

    Pomůže to chovu těchto ryb, navíc se tak stanou dostupnou potravinou, protože podle vědců tento siven obsahuje rekordní množství omega-3 a je nejužitečnější rybou na světě. Informovala o tom univerzitní tisková služba.


    Za účelem prozkoumání zvláštností života sivenu podnikli vědci výpravu k jezeru Sobačje na poloostrovu Tajmyr. Experti poznamenali, že tyto ryby žijí dnes výhradně v přírodních vodách.


    Výzkumníci sdělili, že kdyby lidé lovili siveny v severních jezerech, rychle by zničili celou populaci. Alternativní rozhodnutí spočívá ve zjištění, co konkrétně činí tento druh unikátním a v pokusu o maximální vytvoření podmínek, ve kterých se budou ryby dobře množit při maximálním zachování svých kvalit.



    „Je to velmi vzácná ryba. Náš úkol spočíval v prozkoumání biochemických a genetických zvláštností sivenu, jeho výživy a také v odebrání biologických vzorků u samečků a samiček, abychom vykonali pokus chovu sivenů v akvakultuře,“ sdělila docentka katedry vodních a pozemních ekosystémů SFU Anastasia Rudčenková.




    Vysvětlila, že vědci použili šetrné způsoby odebrání jiker, že všechny úkony s rybami se konaly pod narkózou, po čemž byli siveni dárcové vypuštěni zpátky do jezera.

    „Získané jikry byly oplodněny uměle a dopraveny do Norilského chovatelského inkubačního podniku, kde mají siveni po ukončení inkubace, tedy na začátku jara, růst a účastnit se dalších pokusů,“ sdělila Rudčenková.


    Hlavní potíž podle ní spočívá v tom, aby si siven „kulturní“ zachoval vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin. Za tímto účelem se mají vědci dozvědět, co nejvíce ovlivňuje schopnost ryb udělat jejich zásoby v organismu. Je to možná potrava, protože malé rybičky, kterými se živí siven v tajmyrských jezerech, se živí zvláštními řasami bohatými na užitečné látky. Anebo se ryby během evoluce změnily tak, že dokážou samostatně vyrábět mastné kyseliny.



    „Otázku genetické schopnosti syntézy omega-3 kyselin těmito rybami zatím jenom zkoumáme. Jedním z principiálních úkolů do budoucna je vývoj plnohodnotného krmiva pro siveny, jež budou žít v chovatelském podniku. V našem týmu máme genetiky, hydrobiology, ichtyology, chovatele ryb, poněvadž je to důležitý komplexní přístup,“ řekla na závěr Anastasia Rudčenková.

    Výpravy a průzkum tohoto druhu ryb bude mít dobré výsledky, míní vědci. Po čase plánují zařazení pokrmů ze sivenů do jídelníčku obyvatel Ruska. Bude to výborná prevence srdečně cévních chorob, které si každý rok vyžadují tisíce životů.


    Vědci z SFU a Ústavu biofyziky Sibiřské pobočky Ruské akademie věd dokázali již v roce 2018, že tento druh sivenu je nejužitečnější na světě. Jeho tajemství podle expertů spočívá ve velkém obsahu omega-3 kyselin, které přispívají ke zdraví srdečně cévní a nervové soustavy, k mládí a kráse kůže, prevenci degeneračních změn v mozku a obezity. Pro porovnání uvedeme, že konzumace pouhých 35 gramů filé sivenu zajistí denní potřebu omega-3, zatímco třeba oblíbeného tlamouna nilské bude třeba pro dosažení stejného výsledku zkonzumovat celých 12 kg.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑