• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědec odhalil, jaký plyne přínos z nošení roušek v boji proti koronaviru

    8-11-2020 Sputnik CZ 118 309 slov zprávy
     

    Soriano vedl studii, ve které vědci analyzovali údaje o koronavirových ohniskách v Madridu během první vlny pandemie. Odborníci byli schopni porovnat rozsah přenosu viru a hospitalizace.


    Mimo jiné byl analyzován klášter, kde se nakazilo 25 lidí. Ačkoli polovina obyvatel byla starší 65 let, nikdo nepotřeboval být hospitalizován.


    Odborník tvrdí, že je to kvůli dodržování bezpečnostních opatření, včetně nošení roušek.


    V jiném případě analyzovali setkání deseti lidí, kteří strávili tři hodiny v uzavřeném prostoru bez roušek a dodržování vzdálenosti. Všichni se nakazili koronavirem a čtyři z nich byli hospitalizováni.



    „To naznačuje, že nízká koncentrace koronaviru může sice vést k infekci, ale příznaky budou méně závažné,“ řekl lékař.



    Odborník se domnívá, že použití roušky může chránit osobu před těžkými formami covidu-19.


    Nejznepokojivější příznak koronaviru


    Dušnost je považována za nejvíce alarmující příznak koronavirové infekce, uvedl imunolog a alergolog Vladimir Bolibok v rozhovoru pro portál Lenta.ru. Podle něj je nutné určit frekvenci dýchání v klidovém stavu, protože pokud se člověku zvýší teplota, je pro něj obtížné dýchat.



    „Pro zdravého dospělého člověka se jedná o 16 a 20 vdechů za minutu,“ řekl lékař.



    Zrychlení dýchání naznačuje podle odborníka vývoj respiračního selhání. Bolibok také varoval před nebezpečím dušnosti na pozadí tachykardie. Pokud osoba bez teploty rychlý srdeční rytmus a dušnost, pak „to svědčí o tom, že je nutné mít se na pozoru, zavolat lékaře, udělat výpočetní tomografii plic“.


    Dříve v Rospotrebnadzoru hlásili, že také zalehlé ucho pacienta může znamenat koronavirovou infekci. Natalia Pšeničnaja, zástupkyně ředitele klinické a analytické práce Vědecko-výzkumného ústavu epidemiologie, popsala studii provedenou v Turecku, kde bylo u 31 pacientů s covidem diagnostikováno právě zalehlé ucho.



    „Zalehlé ucho není tak vzácným příznakem covidu-19,“ řekla Pšeničnaja.



    Podle jejích slov na základě výsledků studie tureckých vědců mělo tento příznak 31 lidí (18 %) ze 172 pacientů s covidem-19, jejichž příznaky se analyzovaly. Zároveň byl tento příznak zaznamenán u 12 % pacientů s mírnou formou onemocnění.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑