• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rozptýlené mýty: Vědci našli 9000 let staré pozůstatky lovkyně

    7-11-2020 Sputnik CZ 46 303 slov zprávy
     

    Pozůstatky archeologové objevili v Andách na území dnešního Peru. Skupina vědců pod vedením Randyho Haase z Kalifornské univerzity v Davisu našla pohřbenou mladou ženu ve věku asi 17 až 19 let. O tom, čemu se věnovala, svědčí nástroje vedle ní. Jednalo se o kamenné hroty šípů, nože a další zbraně.


    Vědci uvedli, že tento objev mění představu o tom, že v minulosti se lovem zabývali jen muži.



    „Naše objevy mě donutily přehodnotit základní organizační strukturu starodávných skupin lovců a sběračů,“ uvedl profesor Haas.




    Tento objev společně s existujícím výběrem záznamů o podobných pohřebištích přivedl vědce k závěru, že účast žen na lovech byla „netriviální“. Podle statistických výpočtů se účastnilo lovů asi 30 až 50 procent žen.

    Objev starověkých artefaktů


    Dříve jsme psali o tom, že díky aktivnímu tání ledovců v Alpách archeologové v těchto místech objevili starověké artefakty. Vědci našli nit z rostlinných vláken s odhadovaným stářím asi šest tisíc let, dřevěnou figurku, šněrovací boty datované třetím tisíciletím před naším letopočtem a také další vzácnosti. Všechny předměty se zachovaly ve výborném stavu, protože je led ochránil před hnilobou.


    Vědci zároveň chápou, jaký ničivý vliv mají změny klimatu na životní prostředí, ale také to má své plusy. Tající ledovce umožňují značné rozšíření představ o lidech, kteří žili v horách před tisíci lety. Ve vědě se také objevila nová oblast pod názvem ledovcová archeologie.


    Dlouhou dobu si odborníci mysleli, že pravěcí lidé neopouštěli vysoké hory, ale nedávné výzkumy svědčí o opaku. V září archeoložka Regula Gubler se svým týmem v průsmyku Schnidejoch objevila provaz, kterému je podle vědců také přes šest tisíc let.


    V roce 2003 jiná skupina vědců, která ve stejné oblasti ve výšce téměř tři tisíce metrů prováděla vykopávky, našla bednu se šípy, které patří do třetího tisíciletí před naším letopočtem.


    Na základě výsledků podobných vykopávek se vědci domnívají, že se lidé vydávali do hor, kde hledali krystaly a různé minerály.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑