• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zdrojem terorismu je působení Západu na Středním východě, míní export. Kruté časy pro Prahu a Bratislavu?

    6-11-2020 Sputnik CZ 49 893 slov zprávy
     

    Pondělní teroristický útok ve Vídní spáchaný mladým mužem si vyžádal životy čtyř osob, dvaadvacet lidí bylo zraněno. Vyšetřování incidentu probíhá ve spolupráci se zahraničními bezpečnostními orgány. Dva dny po útoku se na rakouském portálu Die Heurte objevila zpráva o slovenském původu zbraní.



    Na informaci brzy reagovala mluvčí prezídia Policejního sboru SR Denisa Bárdyová. Řekla, že útvar již dříve úzce spolupracoval s příslušnými složkami v Rakousku, čímž údaje uvedla na správnou míru: „Slovenská policie v létě zachytila informaci, že se podezřelé osoby z Rakouska snažily nakoupit munici na našem území. Nákup se jim však zrealizovat nepodařilo," potvrdila mluvčí. Na podezřelý pokus nákupu zbraně rakouskou kontrarozvědku upozornily slovenské tajné služby. Ovšem podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera nedošlo k včasnému předaní údajů mezi rakouskými úřady.

    Ke stejnému prohlášení slovenské policie referoval pro Sputnik i politolog a bezpečnostní analytik František Škvrnda st. Podle jeho názoru nebyla domněnka portálu heurte.at doložena konkrétními důkazy. „V případě teroristického útočníka z Vídně jde jen o dohady rakouského novináře (médií), že útočník střelivo nakoupil na Slovensku. Nikdo však dosud nepředložil nejen důkazy, ale ani jakékoli indicie, jak a kde se to mělo stát.“



    Připomínáme, že Německo a Slovensko byly v roce 2015 označovány za možný zdroj střelných zbraní pro útočníky v Paříží. V médiích zaznělo, že organizátoři 13 útoků mohli deaktivované zbraně nakupovat ve městě Partizánske na západě Slovenska.


    K tomu bezpečnostní analytik poznamenal, že využívání území Slovenska jako místa pohybu či dokonce výcviku teroristů je výmyslem z dílny protislovenských sil. „Bezesporu může docházet k pohybu podezřelých osob na území Slovenska, ale nepůsobí zde vůbec žádná síla, která by měla napojení na teroristické kruhy jakéhokoliv charakteru v zahraničí," zdůraznil.


    Co ukládá zákon


    Podle Škvrndy nabytí zbraní na Slovensku brání přísné právní normy. Zákon č. 190/2003 Sb. o střelných zbraních a střelivu stanovuje kategorie střelných zbraní a střeliva, resp. podmínky nabývání vlastnictví, držení, nošení a používání a také jejich případný dovoz a převoz. K vlastnění zbraní na Slovensku by fyzická osoba měla mít přeseděvším zbrojní průkaz, opravňující držení nebo nošení zbraně včetně střeliva. Bere se v potaz účel používaní a dále licence a nákupní povolení, která jsou nutná pro jisté typy zbraní.



    „Nelegální nákup zbraní (i střeliva) je na Slovensku velmi obtížný; v posledních letech se udělala další opatření, aby se to ztížilo. Kromě toho je velký rozdíl v možnostech nelegálního získání zbraní (i střeliva) domácím podsvětím (což nikdy nelze na 100 % vyloučit) a osobami ze zahraničí,“ konstatoval expert.



    Zásadně přepracovaný návrh novely zákona z roku 2003 byl zveřejněn 15.října letošního roku. Dle portálu Legistelum se touto novelou má do právního řádu SR převzít Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/853 ze dne 17. května 2017, kterou se mění směrnice Rady 91/477/EHS o kontrole nabývání a držení zbraní. Jedná se o zásadní zpřísnění slovenského zákona, které rozšiřuje seznam zakázaných zbraní, zakazuje držení určitého množství zásobníků s náboji a zavádí mimo jiné elektronickou evidenci licencí.



    2. listopadu se ve Vídni střílelo na šesti místech. Rakouská policie zadržela 14 podezřelých, někteří z nich mají rakouské občanství. Policie během zásahu zastřelila 20letého mladého muže původem ze Severní Makedonie s rakouským občanstvím, který byl spojen s teroristickou skupinou Islámský stát* (IS). Rakousko, stejně jako Německo a Francie, zesílilo kontroly na svých hranicích.

    Přestanou být Praha a Bratislava ostrovy bezpečí?


    V této souvislosti se Sputnik ptal bezpečnostního analytika Františka Škvrndy, zda události v sousedním státě, kdysi 4. nejbezpečnějším na světě, jsou zjevným znamením, že by Praha či Bratislava měly posílit své státní hranice. Kromě teroristů podobné útoky mohou organizovat i lidé s psychickými poruchami, míní dále expert.



    „Bohužel vzhledem k charakteru současného terorismu nelze absolutně vyloučit jeho překvapivou akci nikde na světě. Hypoteticky lze říci, že teroristé jsou v tomto směru ve výhodě před státními bezpečnostními složkami, neboť ty nemohou odhalit úplně všechny přípravy na teroristické akce, které se také ‚inovují´. Situaci může zhoršovat i nekončící příliv migrantů jakož i působení mezinárodního organizovaného zločinu. A nedají se bohužel vyloučit ani různé činy ‚pološílených´ osob, které mají kriminálně-deviantní charakter. Tyto osoby se mediálně-politicky zpravidla prezentují jako teroristé,“ řekl k tomu analytik.



    Politolog také dodal, že při bezpečnostních opatřeních existuje jakási hranice, která se však nedá přesně stanovit, dokdy jsou tato opatření ještě efektivní, a kdy začínají být už ‚přesycené´ a přinášejí více komplikací než užitku. Opatření podle Škvrndy je třeba neustále prověřovat a doplňovat o nové poznatky a postupy, přičemž existuje i jakási specifická intuice odborníků, kteří dlouhodobě působí v této oblasti. Proto, jak míní analytik, „není dobré měnit z politického hlediska vedení bezpečnostních složek, čeho se na Slovensku dosud nezbavili a co znovu udělala Matovičova vláda", řekl expert.

    Připomínáme, že podle slovenského premiéra potřebuje stát novou koncepci bezpečnostního systému, která by nahradila koncepční rámec z roku 2002. Důvodem pro vznik nové koncepce jsou zkušenosti s řešením krizové situace vyvolané pandemií covidu-19 a programové prohlášení vlády.



    Neposlední roli v celosvětovém rozšíření teroristických aktivit podle bezpečnostního analytika hraje i zahraniční politika jednotlivých států. „Kromě toho je podle mého osobního názoru silným zdrojem terorismu působení Západu na Středním východě. Pokud budou pokračovat nesmyslné kruté války vedené USA a jejich spojenci v tomto regionu, stále budou podněcovat některé lidi (např. z pomsty za zabité příbuzné apod.), aby sami prováděli teroristické akce nebo je nějakým způsobem podporovali. Podobně velmi nebezpečné je i politické a ekonomické vměšování Západu do tohoto regionu,” řekl na závěr politolog František Škvrnda st.


    *Islámský stát je teroristická organizace, která je v Rusku zakázána


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑