• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Endokrinoložka prozradila, jestli je třeba zrušit užívání hormonů během nemoci

    5-11-2020 Sputnik CZ 64 353 slov zprávy
     

    Hormony ovlivňují krásu a zdraví kůže, vlasů a nehtů, procesy regenerace kůže. Nedostatek nebo přebytek estrogenu, kortizolu, vitamínu D, testosteronu, progesteronu, melatoninu a dalších hormonů se projevuje také na vzhledu a tělesných pocitech, vysvětlila endokrinoložka.



    „Velký význam má například hormon kortizol, je to hormon stresu. Při zvýšení jeho hladiny se zhoršuje zásobení krví, začínají vypadávat vlasy, pozorujeme hyperpigmentaci tváře, těla. Výrazně se snižuje imunita,“ sdělila lékařka.


    Abychom pochopili, v jakém stavu je organismus, které hormony mu chybí a kterých má naopak přebytek, je třeba udělat rozbor krve a určitě se poradit s lékařem.


    V žádném případě se hormony nedají používat samostatně. Jsou to aktivní látky, které řídí doslova všechny funkce lidského těla.


    Při jejich nedostatku nebo přebytku může dojít k velké poruše některé soustavy. Navíc se nedají hormonální přípravky naordinovat všem, mohou existovat kontraindikace. Existují procesy, při kterých se krev zhoustne, a dodatečné hormony ještě zhorší situaci, způsobí poruchu krevního toku,“ poznamenala lékařka v rozhovoru pro Sputnik.


    Vysvětlila, jestli je třeba přerušit užívání hormonálních přípravků v době nachlazení nebo virové nemoci, včetně koronaviru, jehož symptomem může být porucha srážlivosti krve.



    „Existují určitá schémata užívání hormonů, nedají se prostě najednou zavrhnout, včetně kvůli covidu. Je třeba správně snižovat dávku. Pacient určitě potřebuje pomoc endokrinologa. Většinou může pokračovat v užívání hormonů spolu s přípravky, jež ředí krev, ale určitě po odběru vzorků krvi,“ řekla na závěr lékařka.



    Byly uvedeny „nepotřebnější léky“ během pandemie


    Lékařka Ludmila Lapová v komentáři pro ruskou televizi Zvezda uvedla druhy léků, jež je třeba vždy mít v domácí lékárničce během pandemie.


    Přitom zdůraznila, že hlavní je obrátit se při špatném pocitu na lékaře.



    „V době nebezpečí nakažení jakýmkoli virem potřebujete mít doma malou lékárničku, abyste si mohli pomoct, než přijde lékař. Zavolat ho určitě musíte. Hlavní je, abyste měli něco, čím si pomůžete,“ uvádí její slova televize.



    Při zvýšené teplotě poradila lékařka například léky snižující horečku. Poradila také antibiotika, zejména makrolidy, poněvadž jsou bezpečnější. Připomněla ale, že jejich užívání je možné jenom po konzultaci s lékařem.


    Poradila rovněž mít zásobu protivirových prostředků posilujících imunitu a léků na základě laktobaktérií a bifidobakterií. Varovala zároveň před samoléčbou.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑