• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Příčinou záhadné smrti žraloka v Libyi se stal velmi neobvyklý útok. Video

    4-11-2020 Sputnik CZ 36 300 slov zprávy
     

    Vědci tento podivný incident prozkoumali, aby zjistili, co se stalo příčinou tohoto smrtícího střetu. Výsledky jejich výzkumu byly následně zveřejněny v časopise Ichthyological Research.


    Daný výzkum ukázal, že žralok zahynul v důsledku střetu s mečounem obecným, což je vysoce pohyblivá dravá ryba, která útočí na žraloky, velryby, lidi, a dokonce i na lodě. Záznamy o takových útocích pocházejí již z šedesátých let.



    „Zahynulý žralok neměl žádné vnější poranění, s výjimkou jediného pronikavého zranění (7,9 cm na šířku a 5,0 cm na výšku), a to na hřbetní ploše v úrovni prsního pásu se zaseknutou špičkou „zbraně“ jiného dravce,“ uvádějí výzkumníci.




    I když se odborníci více přiklání k verzi o náhodném střetu dvou predátorů, nevylučuje se ani varianta útoku. Mezi možné důvody takového útoku patří například předpoklad, že se mečoun snažil odehnat žraloka od kořisti.



    „Stejně tak bylo za důvod tohoto střetu mezi mečounem a žralokem navrženo úmyslné probodnutí jakožto obranná strategie,“ sdělili výzkumníci.

    „Ačkoliv útok mečouna není sám o sobě neobvyklý, jelikož o případech takového jejich chování vůči různým živočišným druhům a objektům bylo již mnohokrát informováno, podstata těchto útoků, ať už je náhodná nebo záměrná, stále není zcela prozkoumána,“ zdůraznili odborníci.



    Co se týče skutečnosti, že výběžek mečouna byl zjevně v důsledku střetu se žralokem poškozen, vědci k tomu poznamenávají, že není jasné, zda by podobné zranění mohlo následně představovat vážné problémy pro mečouna.



    Jde o to, že mečovitý výběžek má důležité hydrodynamické a krmné funkce, proto se dá předpokládat, že by jeho zlomenina vedla k omezení těchto funkcí. Je však známo, že některé druhy zůstaly v dobré fyzické kondici i přes to, že byla jejich „zbraň“ poškozena nebo dokonce zcela zlomena. To přimělo vědce více se zamyslet nad vlastnostmi a funkcemi této „čepele“.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑