• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruští vědci vyvíjejí palivo šetrné k životnímu prostředí, které nahradí uhlí

    2-11-2020 Sputnik CZ 39 274 slov zprávy
     

    Využívání fosilních paliv je slibnou oblastí alternativní energetiky, která výrazně snižuje negativní dopad na životní prostředí a poskytuje nákladově efektivní alternativy likvidace průmyslového organického odpadu.


    Separace sedimentací je metoda ke zlepšení kvality fosilních paliv odstraněním minerálních příměsí. Vědci z Tomské univerzity použili tuto metodu ke zlepšení vlastností dostupných typů biomas, stejně jako k podrobnému rentgenovému šetření minerálních složek.  


    V odstředivce byla pod odstředivou silou mineralizovaná biomasa rozdělená na dvě frakce – těžkou rašelinovou frakci s vysokým obsahem minerálů a rašelinu s nízkým obsahem, téměř čistě organickou.


    Autoři uvedli, že z hlediska účinnosti spalování je palivo získané touto metodou srovnatelné s hnědým uhlím, které je široce používáno v teplárnách a tepelných elektrárnách.


    „Minerální část rašeliny a otrub způsobuje značné potíže při spalování. Obsah sušeného popela z rašeliny je více než 20 %, což vážně snižuje jeho spalovací teplo a snižuje účinnost tepláren,“ řekl Roman Tabakajev, pracovník výzkumného Butakova ústavu na Tomské polytechnické univerzitě.


    Podle vědců Tomské univerzity může být vysoce mineralizovaná frakce biomasy, která klesá během separace sedimentací, použita k získání vysoce účinných uhlíkových sorbentů pro čištění vody. 


    Bylo zjištěno, že klíčovým faktorem slinování těžké rašelinové frakce je vysoký obsah draslíku ve vztahu k vápníku. Kompozitní palivo rašeliny a otrub zcela zabrání tvorbě silných usazenin strusek.



    „Přidání nejméně 5 % CaCO3 při spalování otrub zcela zabrání slinování zbytků popela. Toho lze dosáhnout přidáním paliva s obsahem kalcitu, například popelu z rašeliny,“ vysvětlil Roman Tabakajev.  



    Studie byla provedena společně s Institutem katalýzy Boreskova. V budoucnu chce výzkumný tým pokračovat ve studiu minerálních složek biomasy, aby vyvinul nové druhy paliva a zlepšil technologii výroby uhlíkových sorbentů.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑