• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Objetí“ vzácných levhartů byla poprvé zachycena na videu

    30-10-2020 Sputnik CZ 84 307 slov zprávy
     

    Video z fotopasti bylo zveřejněno na YouTube kanálu národního parku. Na záběrech je vidět, jak levhart omotá tlapky kolem hlavy kotěte a umyje ho.



    „Rodičovské chování skvrnitých koček zachycených lesní kamerou je typické pro čeleď kočkovitých, ale dříve nebylo možné zachytit takový okamžik na videu. Samice a děti tráví spoustu času v zákoutích na svém území. Zde fotografická past zachytila, jak matka a kotě odpočívají v otevřeném prostoru a jasně se cítí v absolutním bezpečí, nestydí se za upřímnou rodinnou něhu," se uvádí v prohlášení.



    Ekaterina Blidčenko, zaměstnankyně vědeckého oddělení národního parku Země leoparda, konstatuje, že na videu vidíme takzvaný grooming, který je projevem rodičovského a přátelského chování, jenž je možný pouze u jedinců s vazbou.



    „Zvířata vykazují tuto formu chování v pohodlných podmínkách. Mláděti na videu je asi pět až šest měsíců, v tomto věku leopardí koťata nebloudí daleko od své matky. S největší pravděpodobností byla rodina zachycena na místě porodu, kde se toto mládě narodilo a nyní teprve poznává svět," řekla Blidčenko, jejíž slova jsou citována ve zprávě.




    Samice levharta amurského nebo levharta skvrnitého mandžuského z Dálného východu doprovázejí a chrání koťata po dobu prvních 1,5 roku života mláďat, učí je lovit a berou je na „procházky“ po jejich oblasti.


    Národní park Země leoparda je místem výskytu nejvzácnější velké kočky na světě - levharta amurského. Tito predátoři žijí pouze na jihozápadě Přímořského kraje, stejně jako na malé oblasti Číny hraničící s Ruskem a pravděpodobně v KLDR. Hlavní část populace žije v národním parku. V roce 2019 v něm žilo 97 dospělých levhartů - o osm více než o rok dříve.



    Levhart amurský nebo levhart skvrnitý mandžuský je kriticky ohrožený poddruh levharta skvrnitého. Jedná se o jednu z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Je to nejseverněji žijící poddruh levharta. Jeho přirozeným biotopem jsou člověkem nedotčené listnaté a smíšené husté lesy, kde je dostatek kopytníků a jelenů


    Od ostatních osmi poddruhů levharta skvrnitého se liší především světlejší barvou a delší srstí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑