• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Záhadná stíhačka: The National Interest hodnotí projekt stíhačky PAK DP

    29-10-2020 Sputnik CZ 64 347 slov zprávy
     

    V roce 2018 oznámil Ilja Tarasenko, generální ředitel společnosti Mikojan, že vývoj vstoupil do experimentální fáze a k úplnému dokončení projektu bude zapotřebí deseti let. V létě 2020 Ilja Tarasenko upřesnil, že PAK DP bude vytvořena na základě koncepce stíhačky MiG-31.



    Mark Episkopos, opíraje se o veřejně přístupné informace v médiích, dochází k závěru, že nové letadlo v porovnání se svým předchůdcem udělá významný technologický skok. Zatímco MiG-31 může dosáhnout rychlosti 2,8 Machů, pak maximální rychlost perspektivní stíhačky bude činit 4-4,3 Ma. Někteří odborníci se domnívají, že dosáhne rychlosti 5 Ma.


    Pokud jde o nadmořskou výšku letu, podle Ilji Tarasenka bude PAK DP schopna operovat v blízkém vesmíru.


    O výzbroji stíhačky zatím nejsou k dispozici žádné podrobné informace. Bývalý vrchní velitel ruských vzdušných sil, generálplukovník Viktor Bondarev, řekl v roce 2020 novinářům, že MiG-41 bude vybavena raketami typu vzduch-vzduch R-37 s dlouhým doletem, a kromě toho zcela novými raketami.


    Závěrem Mark Episkopos shrnuje, že stíhačka PAK DP se stejně jako strategický bombardér PAK DA může stát technicky nejdokonalejším ruským letounem.



    Cirkon jako nové spektrum hrozeb


    Na začátku měsíce ruští vojáci informovali o úspěšném testu Cirkonu, hypersonické střely s plochou dráhou letu. Pozornosti mezinárodních médií se tato zpráva nevyhnula.


    Cirkon byl odpálen z paluby fregaty Admirál Gorškov v Bílém moři a následně úspěšně zasáhl cíl v Barentsově moři. Raketa překonala 450 kilometrů za 4,5 minuty. Průměrná rychlost zbraně činila 5,7 tisíc kilometrů za hodinu, maximální přes 9,5 tisíc kilometrů za hodinu.


    Americký časopis The National Interest poznamenal, že test rakety probíhal na pozadí rostoucího napětí kolem kontroly zbraní.



    „Obnova velmocenského soupeření mezi Čínou, Ruskem a Spojenými státy vedla ke zvýšení investic a zájmu o rakety a systémy protiraketové obrany všech stran,“ uvádí analytik časopisu Anthony Endresen.



    Endersen dodal, že úspěchy Ruska v oblasti hypersonických zbraní mají strategický význam, a to „částečně kvůli politickému významu vedení při nasazení pokročilých technologií, ale také proto, že tyto zbraně představují nové spektrum hrozeb pro protivníky a nabízejí určitou úroveň asymetrické hrozby“.


    Analytik rovněž vyslovil předpoklad, že o demonstraci Cirkonu projeví zájem státy, které jsou pro Rusko důležité z hlediska obchodu se zbraněmi, třeba Indie.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑