• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jaká práce vede k demenci?

    28-10-2020 Sputnik CZ 57 349 slov zprávy
     

    Ukázalo se, že těžká práce a sport mají na člověka různý účinek. Zatímco přiměřená zátěž a cvičení jsou pro organismus užitečné, tvrdá fyzická práce vede podle vědců k opotřebení vnitřních orgánů, včetně mozku.


    Vědci dospěli k závěru, že těžká práce zvyšuje riziko vzniku demence o 55 procent. Údaje byly získány během pozorování 4721 mužů od 70. let.


    Podle vědců by tyto výsledky měly upozornit zaměstnavatele na problematiku prevence demence u zaměstnanců věnujících se těžké fyzické práci.



    Zlozvyk poškozující naše kosti


    MUDr. Olga Lesňaková upozornila na souvislost mezi kouřením a rozvojem osteoporózy, což je onemocnění, při němž se zmenšuje kostní hmota a zvyšuje se riziko zlomenin.



    „Polovina mužů kouří. V některých regionech kouří každá čtvrtá žena, zejména mezi mladými. To je pro stav kostní tkáně hrozný zvyk, který ničí kosti jak mužů, tak žen,“ cituje lékařku AGN Moskva (Agentura městských zpráv Moskva).



    Lékařka také připomněla, že riziko vzniku osteoporózy se zvyšuje po padesátce.



    „Každá třetí žena, každý pátý muž, počínaje věkem 50 let, si do konce svého života alespoň jednou zlomí kost kvůli osteoporóze,“ řekla.



    Lesňaková vysvělila, že nejlepším způsobem prevence onemocnění je vitamin D.



    Nedávno časopis Journal of Optical Technology uveřejnil výsledky výzkumu vědeckého týmu za účasti ruských biologů ze Samarské univerzity S. P. Koroljova, která vyvinula nový jedinečný biomateriál k léčbě osteoporózy. Podle autorů projektu použití takového materiálu v praxi umožní obnovit nejen ztracené minerální složky kostní tkáně, ale také organické.

    „Hydroxyapatity, které se v současnosti používají, obsahují pouze minerální složku. Jedinečnost materiálu, který jsme vyvinuli, spočívá v jeho složení, a to zejména v obsahu nejen minerálních složek, ale také organických. Nový materiál umožňuje obnovit ztracené minerální složky


    kostní tkáně pro korekci léčby osteoporózy a také organické zbytky, které jsou ‚kostrou‘ všech biologických tkání,“ vysvětlila Jelena Timčenková, docentka katedry laserových a biotechnických systémů Samarské univerzity, zástupkyně vědeckého ředitele výzkumné laboratoře TI.

    Podle ní byla technologie výroby HAP vylepšena a její kvalita byla ohodnocena pomocí vyvinuté metody Ramanovy spektroskopie. Vědci prohlásili, že na světě neexistují žádné analogy těchto materiálů pro léčbu osteoporózy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑