• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čo spája Gretu Thunbergovú a detských otrokov v Kongu?

    28-10-2020 Zem & Vek 26 748 slov zprávy
     



    Foto: The Guardian

    Nie je možné eticky podporiť Gretinu misiu v oblasti udržateľnej energie bez toho, aby neboli najskôr oslobodení detskí otroci v kobaltových baniach v Kongu, ktorých každodenné obete umožňujú masové nasadenie elektromobilov.


     


    Vízie Grety Thunbergovej o „čistej“ energii s cieľom odvrátiť prorokovanú apokalypsu súvisí s propagáciou elektrických áut ako alternatívy, ktorá údajne zníži spotrebu fosílnych palív. Gigantický problém kampane však je, že z pohodlia komfortnej obývačky ignoruje realitu. Tou sú desaťtisíce detí nútené do otroctva v konžských baniach, kde získavajú minerál potrebný na výrobu batérií do elektromobilov. Aj keď sa absolútne ignoruje otázka, aké metódy by sa použili na výrobu elektriny, ktorá by vozidlá napájala, je to seriózny problém, ktorý musia neomarxistickí aktivisti riešiť ako prvý. Inak neexistuje spôsob ako podporovať to, o čom rozprávajú. Britský denník The Guardian v októbri 2018 informoval, že najmenej 35 tisíc detských otrokov, z ktorých niektorí sú mladší ako 6 rokov, pracuje v tomto neregulovanom priemysle, v jednom z najchudobnejších štátov, kde vládnu konflikty a napätie. Kontinuálne vracajúce sa vojny zabili za posledných 20 rokov viac ako 5 miliónov ľudí. Väčšinou hladom a chorobami, ktoré z konfliktov vyplynuli.


     


    Škvrnou na globálnom vedomí je už to, že kobalt vyťažený detskými otrokmi používajú miliardy ľudí v rôznych moderných pomôckach ako inteligentné telefóny a počítače. Väčšina nevie, ani sa nestará o zverstvá, ktoré sa viažu na snahu udržať životný štandard. A všetko sa ešte zhoršuje, ak vlády na celom svete začnú brať misiu ekofanatikov vážne a uprednostnia elektromobily bez toho, aby boli zabezpečené humanitárne záruky pri ťažbe. Kým sa to nepodarí, misia Grety vedie k utrpeniu nevinných duší, či už si to uvedomuje alebo nie.


     


    Ak ekofanatici nezahrnú nutnosť riešenia detského otroctva do agendy, nevyhnutne to vedie k inštitucionalizácii pracovnej hierarchie. Svet, kde „zlatá miliarda“ obslužného personálu, vrátane 35 tisíc afrických detí, denne pracuje v nebezpečnom pracovnom prostredí s cieľom získať materiály, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou života „vrchných desaťtisíc.“ To je pre medzinárodnú komunitu aktivistov najväčšia hanba. Tí, ktorí tvrdia, že sa tak veľmi starajú o dlhodobé, kolektívne dobro planéty, sa nestarajú o zmiernenie utrpenia detí v Kongu. Bez toho je ich vízia udržateľnej budúcnosti s elektromobilmi nemožná. Niektorí o tom nevedia. Ale iní vedia a zároveň sú presvedčení, že detské otroctvo je síce neetické, ale cenovo primerané za kúpu „lepšieho sveta.“


     


    Spomenutý postoj je neakceptovateľný. Gretine tisíce nasledovníkov však majú kolektívnu moc sústrediť snahu na miesta, aby zabezpečili šírenie elektromobilov spoločne v súlade s medzinárodnými normami o pracovnej etike, ktoré zakazujú detské otroctvo kdekoľvek. Mohli by zbierať prostriedky na oslobodenie zotročených detí a zabezpečiť, aby oni a ich rodiny žili po prepustení z baní dôstojne alebo prinajmenšom pre vyvinutie tlaku na vlády, aby s nimi v ich mene urobili niečo konkrétne. To je prvý krok k zabezpečeniu toho, aby akékoľvek plánované riešenia klímy boli etické a nespôsobovali ďalšie nešťastie.


     



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    (1) Is your phone tainted by the misery of the 35,000 children in Congo’s mines?; autor: Siddharth Kara; The Guardian, 12.10.2018


    (2) Congo Genocide, 5.4 Million Dead: An Interview with Sylvestre Mido; autor: Ann Garrison; BAR Report, 9.8.2017


    (3) Motor Mouth: Why worshiping Greta Thunberg is counterproductive; autor: David Booth; Cars and Driving, 14.2.2020


    (4) Beware of the ‚human cost‘ of going green, UK teen activist says; autor: Amber Milne; Reuters, 27.2.2020


     


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑