• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Erdogan se bude soudit s Charlie Hebdo

    28-10-2020 Sputnik CZ 68 451 slov zprávy
     

    Kanál konstatuje, že žalobu podal na Ankarskou prokuraturu jménem prezidenta jeho právník Husein Aydin. V prohlášení se uvádí, že publikace Charlie Hebdo není v souladu s morálními a etickými principy žurnalistiky, konceptem „svobody projevu“ a porušuje čest a důstojnost tureckého vůdce.


    Charlie Hebdo na obálce zveřejnil karikaturu na Erdogana na pozadí krize ve vztazích mezi Paříží a Ankarou. Turecký předák je zobrazen polooblečeným, sedí v křesle a má v pravé ruce plechovku s osvěžujícím nápojem. Druhou rukou zvedá sukni služky. Nápis zní: „Erdogan je ve svém soukromém životě velmi dovádivý.“



    Tiskové oddělení administrativy tureckého prezidenta dříve uvedlo, že Ankara podnikne diplomatické a právní kroky v souvislosti s publikací karikatury na tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana ve francouzském časopisu.



    „Dav podněcovaný francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a nizozemským politikem Geertem Wildersem se schovává za takové hodnoty, jako je svoboda slova, demokracie a pluralismus, neustále uráží islám, muslimy, Turecko, turecký národ a všechny naše hodnoty. Takzvaná karikatura, kterou dnes zveřejnil Charlie Hebdo, je další provokativní operace, která jasně ukazuje, že jediným cílem tohoto davu je stupňování napětí se zvyšováním počtu urážek den ode dne,“ uvádí se ve zprávě.



    Podotýká se, že Evropa se postupně ponořuje do „špinavého bahna nepřátelství k Turecku a islámu“.


    Není pochyb o tom, že náš národ podnikne nezbytné právní a diplomatické kroky v souvislosti s touto karikaturou. Náš boj proti zlomyslným a urážlivým krokům bude pokračovat až do konce se zdravým rozumem a rozhodností. Vyzýváme všechny země a jejich předáky, zejména Francii, aby podnikli nezbytné kroky na základě odpovědného a spravedlivého postoje k provokačním útokům, aby bojovali spolu s tímto hnutím a jeho stoupenci, kteří pošlapávají všechny hodnoty,“ uvádí se v dokumentu.


    Prokuratura Ankary mezitím oznámila zahájení vyšetřování v souvislosti s publikací karikatury na Erdogana v magazínu Charlie Hebdo.
    K dalšímu vyostření vztahů mezi Francií a Tureckem došlo na pozadí tragédie na předměstí Paříže, kde extremista zavraždil středoškolského učitele, a následující reakce francouzských úřadů, kterou v Turecku označili za zaměřenou proti muslimům.



    Večer 16. října uřízl extremista hlavu učiteli dějepisu u školy v obci Conflans-Sainte-Honorine nedaleko Paříže. Útočník byl zastřelen policisty v sousední obci Éragny. Vražda je spojována s incidentem ve škole, v níž učitel pracoval. Bylo oznámeno, že 5. října byla na jeho lekci projednávána svoboda slova. Učitel ukazoval žákům karikatury na proroka Mohameda zveřejněné v magazínu Charlie Hebdo.


    Když Macron komentoval tragédii na předměstí Paříže, prohlásil, že se ve Francii nevzdají publikací podobných karikatur. Vyslovil rovněž myšlenku o nutnosti „osvobodit islám ve Francii od zahraničního vlivu“ a zesílit kontrolu financování mešit a také vybudovat v zemi „kulturní islám“.


    Turecký prezident Erdogan na to prohlásil, že jeho francouzský kolega by měl „léčit svou psychiku“. Po těchto Erdoganových slovech odvolala Francie svého velvyslance z Ankary na konzultace.


    V pondělí Erdogan vyzval občany své země, aby se vzdali nákupu francouzského zboží na pozadí vyostření vztahů mezi oběma zeměmi. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑