• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spálená srdce je nový rusko-český film, který český mainstream ignoruje

    26-10-2020 Sputnik CZ 77 534 slov zprávy
     

    Jaká účast čeká novou práci dokumentaristů Ruska a Česka? Co Sputniku řekla producentka projektu Renata Svobodová?


    „V této sérii dokumentárních krátkých filmů (první díl byl věnován historii osvobození Československa) si autoři stanovili za úkol prostřednictvím osobních příběhů ukázat společný osud lidí, kteří se ocitli na územích okupovaných nacisty během 2. světové války. Druhý díl projektu vypoví o vesnicích vypálených nacisty na území Československa, Ruska a Běloruska. Cítili jsme, že lidé stále zažívají tuto bolest, stále v nich tato bolest jakoby pulzuje. Jsme vděční všem, kteří nám ochotně pomohli při natáčení filmu Spálená srdce. Jedná se o zaměstnance filmového studia Mosfilm, televizní a rozhlasové společnosti Ranak, památníku Lidice,“ uvedla Svobodová.



    Druhá série filmového projektu, která se nazývá Spálená srdce, byla zveřejněna na YouTube kanálu Nesmrtelný pluk Česko – Бессмертный полк Чехия. V díle jsou ukázány vzpomínky lidí, kteří buď sami prožili tragédii nacisty vypálených vesnic, nebo vzpomínají na vyprávění blízkých. Názvy míst, kde se odehrály tyto tragédie, jsou všem známy. Na území bývalého SSSR je to běloruská Chatyň, kde okupanti zaživa upálili a zastřelili 157 lidí, včetně 75 dětí.


    Ale v Bělorusku je ještě vesnice, kde bylo 12krát více obětí. V roce 1944 ve vesnici Ola během represivní operace nacistů zemřelo 1 758 lidí, z nich 950 dětí. http://gomel-region.by/ru/ola-ru Vyprávění svědků i dnes po více než 75 letech vyvolávají třes. Podobná tragédie propukla i v českých Lidicích. Jak to tehdy vypadalo, ve filmu odhalili ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, Starostka obce Lidice Veronika Kellerová a jeden z přeživších občanů vesnice Pavel Horešovský.


    Celkem na území Česka a Slovenska nacisté vypálili a zničili 40 obcí, zabili přes 340 tisíc lidí. V Sovětském svazu na dočasně okupovaných územích zemřelo přes 15 milionů civilních obyvatel, ve výsledku nacistické vyhlazovací politiky bylo zcela zničeno 1 710 měst a okolo 70 tisíc vesnic.



    O osudu rodné vesnice Želtouchi v ruské Smolenské oblasti vypráví spisovatel Vladimir Fomičev. Prožil hrůzy dvouleté okupace a úplné vypálení své vesnice. Tragické záběry a samotné vyprávění Fomičeva doprovází hudba českého skladatele ruského původu Vadima Petrova. Ale… je potřeba dnes stále znovu a znovu vzpomínat o tragédii, která národy postihla kvůli hitlerovské okupaci? Na stránkách novin Pražský telegraf o tom přemýšlí senátor Jaroslav Doubrava:



    „Je naší povinností zachovat si vzpomínky na všechna zvěrstva, které Němci a další národy během 2. světové války provedli, v první řadě právě na území SSSR. Stačí si jen vzpomenout na to, jak byly z povrchu zemského smeteny Lidice a desítky dalších obydlených oblastí na území naší země. Taktéž je naší povinností nezapomínat na utrpení lidí v koncentračních táborech. Jsem šokován pokusy přepsat dějiny a události 2. světové války, obzvlášť když se jich účastní i vzor demokracie – Brusel. Je naší povinností nejen si vzpomínky zachovat, ale zároveň je i vytrvale předávat mladým lidem, aby v nich měli přehled a nikdy nedopustili, aby se ty strašné události zopakovaly. Musíme dosáhnout toho, aby se pravda o tom hrozném období opět vrátila do škol,“ napsal Doubrava.



    K filmu se také vyjádřil český politolog profesor Oskar Krejčí:


    „Taková česko-ruská iniciativa je velmi důležitá, protože nám vrací historii v její nezkreslené podobě právě díky vzpomínkám očitých svědků. Je to naše společná historie, naše společná bolest a utrpení. V současnosti existují snahy tuto historii přepsat, vyčistit či změnit, proto jsou právě takové filmové projekty důležité, aby uchovávaly vzpomínky na opravdové události,“uvedl.


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑