• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pravda, nebo lež? Byly odhaleny ty nejpopulárnější mýty o mléce

    25-10-2020 Sputnik CZ 64 415 slov zprávy
     

    Podle slov autora nezpůsobí vypití mléka na lačný žaludek žádnou škodu. Navíc syrovátkový protein má antibakteriální účinek a zabraňuje zánětu sliznice.



    „Při pití mléka na lačný žaludek by se měli mít na pozoru lidé s intolerancí laktózy, protože může dojít ke zhoršení stavu a může to mít za následek nadýmání a průjem,“ objasňuje.



    Někteří lidé si zase myslí, že pomocí mléka lze vybělit pokožku. Není tomu ale tak. Maska z mléka má však chladicí a hydratační efekt a po dlouhodobém vystavení slunci přispívá k zúžení kapilár.



    Další mýtus je spojen s vařením. Někteří si totiž myslí, že po uvaření je nápoj škodlivý. Ve skutečnosti ale při zahřívání mléka dochází k Maillardově reakci mezi aminokyselinami proteinů a laktózou, přičemž tekutina neztmavne a ani nezíská nepříjemnou chuť. 

    Mýty o medu


    Mýty kolují nejen o mléce, ale i jiných potravinách. Darja Rusakovová, kandidátka lékařských věd, ruská expertka na výživu, odbornice Národní asociace dietologů a odborníků na výživu, dříve prozradila, jak a v jakém množství může být med konzumován a komu hrozí při konzumaci silné kontraindikace.



    „Med obsahuje velké množství sacharidů. Pokud se jedná o biochemický index, tak se rovná cukru. V moderním světě se snažíme omezit přidávání cukru do naší stravy. Proto by se měl používat velmi opatrně. Můžete jíst 1-2 lžičky dopoledne, když máte možnost tyto sacharidy spálit,“ doporučuje odbornice.



    Rusakovová poznamenala, že u lidí s cukrovkou mohou vzniknout silné kontraindikace při požití medu. Může to způsobit zvýšení hladiny glukózy v krvi. Podle ní tento produkt není tak bohatý na stopové prvky, vitamíny a další užitečné látky, které by se měly jíst v neomezeném množství. Může tak nepříznivě ovlivnit zdraví.



    „Abyste získali co nejvíce z těchto živin, které jsou tam ve velmi malém množství, musíte jej sníst velmi mnoho. To povede k přebytku jednoduchých sacharidů, které negativně ovlivňují organismus a


    mohou vést k rozvoji diabetu, k rozvoji nadváhy a obezity,“ podotýká odbornice na výživu.


    Rusakovová doporučuje výběr čerstvého medu prodávaného v obchodech. Domnívá se, že výrobek ze soukromých, netestovaných včelínů nemusí být vždy bezpečný.


    „Certifikovaný med testovaný na přítomnost různých škodlivých látek v obchodě je bezpečnější a je i bezpečnější jej koupit. Neověřené produkty ze soukromých včelínů nemusejí být zárukou kvality. Není známo, kde ho včely shromáždily, kde byl skladován, jak byl přepravován. Je to velmi nebezpečná věc,“ argumentovala svůj postoj lékařka.


    Dále doporučuje kombinovat med s mléčnými výrobky. Používejte jej například s tvarohem, tvarohovými lívanečky a nákypy. Můžou se tak neutralizovat rychlé sacharidy, které nenaruší produkci inzulínu a zabrání náhlým nárůstům hladiny glukózy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑