• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jaká bolest. Neurolog vyjmenoval potraviny, které vyprovokují záchvat migrény

    23-10-2020 Sputnik CZ 54 352 slov zprávy
     

    „Toto spektrum je často individuální, lidé, jež trpí migrénou, obyčejně vědí, které potraviny mohou vyprovokovat záchvat, a vyhýbají se jim. Je to například čokoláda, uzeniny, potravinářské přísady jako nitráty, nitrity, (dusitany), glutamát sodný, také uleželé sýry: modrý parmezán, mozzarella. Také alkohol: červené víno, pivo,“ sdělil Bogdanov Sputniku.


    Řekl, že mezi potraviny, jež mohou způsobit záchvat migrény, patří především ty, které obsahují látky ovlivňující serotoninový systém mozku.



    „Nesmíme také zapomínat, že strava má být dělená, přibližně 5-6krát denně. Hlad rovněž dokáže způsobit záchvat migrény,“ poznamenal odborník.
    V odpovědi na otázku o existenci potravin, jež naopak pomohou se vyhnout záchvatům migrény, neurolog řekl: „Takové potraviny neznám, lepší je se vyhýbat provokatérům záchvatů.“



    Kdo nesmí čaj?


    Lékařka, dietoložka Aida Kirimovová dříve v rozhovoru pro ruský portál Večerní Volgograd promluvila o užitku a nebezpečí konzumace různých druhů čaje.


    Lékařka zdůraznila, že není správné mluvit jenom o černém a zeleném čaji. Existuje velké množství druhů, každý má své zvláštnosti.


    Podle Kirimovové je nejbezpečnějším druhem čaje čínský ulun. Obsahuje hodně vitamínů, zlepšuje metabolismus, přispívá k hubnutí a k zvýšení svaloviny. Ale i tohoto čaje se mají zříct lidé, jež trpí vředy trávicího ústrojí a gastritidou.



    Při vředech a gastritidě je dobrý jiný čaj, pchu-er, sdělila lékařka. Tento druh totiž nezvyšuje žaludeční kyselost. Kirimovová nazvala tento čaj unikátním, protože pomáhá proti pálení žáhy, při otravách, kolitidách a zánětu dvanáctníku, má tonizující vlastnosti.



    Má ale rovněž kontraindikace. Pchu-er se nesmí při zvýšené teplotě, glaukomu, hypertenzi, urolitiáze, ateroskleróze, srdečně cévních chorobách, chorobách ledvin a také těhotným a dětem do tří let. Lékařka dodala, že připravovat pchu-er déle, než je stanoveno, je nebezpečné pro zdraví, protože patří k silným druhům.

    Červený čaj (karkade) má rovněž jak užitečné, tak škodlivé vlastnosti. Při správné konzumaci normalizuje metabolismus a zlepšuje zdravotní stav. Má ale hodně kontraindikací: žaludeční vředy a vředy dvanáctníku, ateroskleróza středního a těžkého stupně, nespavost. Červený čaj může rovněž uškodit kvůli nedodržení správné teploty. Příliš horký nápoj poruší celistvost sliznice, kdežto studený může způsobit stagnaci hlenu v trávicím ústrojí. Karkade je třeba konzumovat pouze teplý. Příliš silný nápoj může vyvolat migrénu a podráždění.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑