• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Zelená“ energia ako najhoršia možnosť? Štúdia potvrdzuje slová Donalda Trumpa

    22-10-2020 Zem & Vek 37 693 slov zprávy
     



    Foto: archív

    Obnoviteľná energia je drahá, beznádejne nespoľahlivá, masakruje divočinu, ničí krajinu, destabilizuje prírodnú sieť, poškodzuje pôvodné obyvateľstvo a spôsobuje zmenu podnebia. Ale okrem toho je úžasná, tvrdí starostlivá recenzia publikovaná vo vedeckom časopise Energies tímom írskych a amerických výskumníkov. Tieto komentáre však majú jednu chybu. Kým veta, že obnoviteľná energia je „skvelá“, je vlastne žart, zvyšok je pravda.


    Odborná recenzia Energy and Climate Policy – An Evaluation of Climate Change Expenditure 2011-2018 (Energetická a klimatická politika – hodnotenie výdavkov na zmenu podnebia) je pravdepodobne najdôkladnejšou metaanalýzou v oblasti. I keď záver je neutrálny, celková veľavravnosť je zjavná. Potvrdzuje podozrenia Donalda Trumpa o obnoviteľnej „čistej“ energii a utopických projektoch ako Green New Deal. Bude to však pochmúrne čítanie pre Bidena, Borisa Johnsona, Gretu Thunbergovú, Ala Gorea, Davida Attenborougha, pápeža, Leonarda Di Capria a iné osoby, ktoré vyťahujú argumenty zo svojho „ľavicového“ klobúka a hrajú sa na záchrancov.


    Autori demonštrujú, že obnoviteľné zdroje (hlavne veterná a slnečná energia) robia málo alebo nič na zníženie emisií, ale sú veľmi dobré v plytvaní obrovským súm peňazí občanov: „Podľa správ (Climate Policy Initiative) sa v období 2011-2018 vynaložilo na globálne projekty v oblasti zmeny podnebia 3660 miliárd dolárov. 55% putovalo na veternú a solárnu energiu. Príspevok k svetovej spotrebe energie sa zvýšil z 0,5% na 3%. Uhlie, ropa a plyn medzitým naďalej zásobujú 85% svetovej spotreby a zvyšok tvoria vodné elektrárne a atómová energia.“ Hlavný autor Coilín ÓhAiseadha dáva výsledky do kontextu: „Zvýšenie podielu (solárnej a veternej) energie z 0,5% na 3% stálo 2 bilióny dolárov a trvalo to osem rokov. Čo by stálo a ako dlho trvalo zvýšenie na 100%?“


    Jedným z deklarovaných dôvodov pre veternú energiu je zmierňovanie človekom spôsobenej zmeny klímy. Štúdia však ukazuje, že spôsobuje zmenu klímy na lokálnej/regionálnej úrovni, dokonca prívalové povodne, mení vzory vetra, teploty a zrážky. Obnoviteľné zdroje energie tiež vyžadujú veľké množstvo minerálov. Len pre Veľkú Britániu, aby sa splnil sen Borisa Johnsona, že do roku 2030 budú jazdiť len elektromobily, by podľa skupiny odborníkov prof. Richarda Herringtona vyžadovalo: „Dvojnásobok celosvetovej produkcie kobaltu, celú svetovú produkciu neodýmu, 75% globálnej ťažby lítia a minimálne polovicu vyťaženej medi za jeden rok.“ Gigantická potreba ťažobnej expanzie by mala samozrejme nepriaznivé sociálne a environmentálne vplyvy v chudobných krajinách, kde sa vzácne materiály nachádzajú.


    Správa chladnokrvne konštatuje, že či už je cieľom ochrana biodiverzity, zabezpečenie stabilných a spoľahlivých dodávok elektriny, zvýšenie hospodárskeho rastu alebo zníženie emisií (CO2), s obnoviteľnými energiami je odpoveď v každom prípade nie. Štúdia uzatvára: „Ide o veľmi veľkú alokáciu (výdavky) na dva zdroje energie, ktoré majú veľa nevýhod.“



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    (1) Energy and Climate Policy—An Evaluation of Global Climate Change Expenditure 2011–2018; autor: Coilín ÓhAiseadha, Gerré Quinn, Ronan Connolly, Michael Connolly, Willie Soon; MDPI, 15.8.2020


    (2) Surprising science — There’s no such thing as clean energy; Center for Environmental Research & Earth Sciences/Medium, 4.10.2020


    (3) Birds going up in smoke at Ivanpah solar project; The Desert Sun, 7.4.2014


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑