• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Má Fridrichová zaděláno na malér? Radní ČT chtějí hlavy

    21-10-2020 Sputnik CZ 42 733 slov zprávy
     

    Odvysílání výroku ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) může mít dohru. Zda se skutečně jednalo o konání ve veřejném zájmu, jak tvrdí moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová, zpochybnilo hned několik radních.



    Například Jiří Kratochvíl Parlamentním listům sdělil, že šlo ze strany redakce o výrazný přešlap, za který by měl následovat postih.



    „Ano, je to totální neúcta, porušení všech možných etických pravidel, jestli vůbec nějaké zpravodajství ČT má,“


    uvádí Kratochvíl pro ParlamentníListy.cz.


    Podle něj je nutné, aby došlo k personální obnově zpravodajství. Za kauzu Maláčové je údajně odpovědný ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal a generální ředitel Petr Dvořák.

    „Jsem toho názoru, že vedení zpravodajství nedokáže uhlídat korektnost a veřejnoprávní ČT se uchyluje úplně k senzacím, a tím bulváru. Toto vedení je špatné. Aby se ČT opět vrátila k důvěře koncesionářů, kteří si ji platí, je nutné změnit vedení zpravodajství. Za tento malér je zodpovědný jak ředitel Šámal, tak jeho šéf, generální ředitel pan Dvořák. Jak se s touto nehorázností vyrovnají, je jen a jen na nich,“ míní Kratochvíl.



    Podobného názoru je i další radní, moderátor Luboš Xaver Veselý, který označil odvysílanou reportáž za bulvár. Na obrazovky veřejnoprávní televize prý nepatří. Nesdílí ani názor, že počínání ČT bylo ve veřejném zájmu.



    „Radní ČT nesmí ze zákona zasahovat do programu televize. Tedy můj soukromý názor: Tento bulvární způsob novinařiny je mi z duše odporný. Na obrazovce ČT, kterou si všichni platíme, ho vidím velmi nerad. Jistě si teď vyslechneme pohádky o tzv. veřejném zájmu a za ten se dá ukrýt kde co. K osobě paní Fridrichové se nijak vyjadřovat nechci, ostatně má nad sebou management a je to jejich starost. V okamžiku, kdy jsem se na zasedání Rady ČT ptal ředitele zpravodajství pana Šámala na výrok Dr. Železného o vyhazování hostů ze studia, bylo mi odpovězeno, že to byla jakási metafora – tedy výsměch. Pokud je opravdu něco ve veřejném zájmu, pak je to výměna vedení ČT,“ uvedl Xaver Veselý.




    Kritická žurnalistika dráždí


    Opačného názoru je ale radní Zdeněk Šarapatka. Ten počínání České televize pochválil a naopak zkritizoval své kolegy v Radě ČT.



    „Výroky o ‚neslušnosti‘ od těch lidí v radě, kteří se zapletli se státní bezpečností nebo byli do rady dosazeni Babišovou věrchuškou, jsou fakt směsné. Když zrovna nekopou do Reportérů ČT nebo OVM, tak to zkouší na 168 hodin nebo ČT24. Kritická žurnalistika prostě dráždí jejich politické pasáky, a tak po těchhle pořadech šlapou ve snaze zavřít jim ústa. No a teď přišla na řadu 168 a Nora Fridrichová,“ popisuje pro ParlamentníListy.cz.




    Šarapatka se přidržuje názoru, že odvysílání výroku Maláčové ve veřejném zájmu bylo.

    „Výrok ministryně Maláčové jasně označil premiéra za viníka kritického stavu zavirování země se stovkami mrtvých a statisíci nemocných a jeho zveřejnění je v souladu s Kodexem České televize ve veřejném zájmu,“ domnívá se radní. „Štáb 168 jen splnil jeden z úkolů veřejné služby. A skvěle!“ má jasno Šarapatka.



    Podle Romana Bradáče, dalšího radního ČT, jde o hraniční situaci. Nicméně pochybení došlo především ze strany Maláčové.



    „Tak o závažné pochybení jde především ze strany paní ministryně,“ uvedl Bradáč. „U redaktorů jde o reakci, kterou považuji za hraniční. Je to přesně ta chvíle, kdy dochází na otázku novinářské etiky. A také o etickou oporu, tedy etický kodex ČT. Při pozorném čtení zde zjistíte, co je považováno za skrytou kameru a kdy lze tak získané záběry použít. Já bych osobně viděl veřejnou službu jako důstojnější a sebevědomější konání. Na druhou stranu je třeba vidět, že média obecně přitvrdila a odolat pokušení nevyužít munici, kterou poskytla paní ministryně, by odolala málokterá redakce,“ myslí si radní.




    Sama ministryně svůj výrok zdůvodňuje tím, že jednala pod tlakem a v tu chvíli ji ovládly emoce. Své stranické kolegyně se zastal i vicepremiér Jan Hamáček, který obvinil ČT z neetického chování. Podle něj se za svůj výrok omlouvat nemusí.



    „Ta situace je vypjatá a já neznám nikoho, kdo by někdy nepoužil silnější slovo. Z mého pohledu to ale nejvíc vypovídá o kvalitě a etice České televize, která se specializuje na to, že vypne kameru, a pak čeká, na čem politika uloví. Je to žurnalistika za hranou a specialita paní Fridrichové. Kdyby to bylo na záznam, tak neřeknu ani popel a paní Maláčová by se měla omluvit. Tohle ale byl podraz ze strany České televize,“ uvedl ministr vnitra v rozhovoru pro rádio Impuls.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑