• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lovci čínských agentů se opět pustili do Zahradila. Ta protičínská klika nerozumí geopolitice, tvrdí europoslanec

    20-10-2020 Sputnik CZ 98 951 slov zprávy
     

    Na svůj rozhovor upozornil sám Zahradil na svém Twitteru. V příspěvku označil známé osobnosti, které se snaží odkrýt údajný čínský vliv v zemi. Jmenovitě zmínil ředitele Evropských hodnot Jakuba Jandu, reportéra serveru Aktuálně.cz Lukáše Valáška a organizaci Sinopsis. Ti všichni v minulosti upozorňovali, že Zahradil může být napojen na vietnamské a čínské komunisty.



    „2. část rozhovoru pro Asiaskopcz. Hlavně o EU, USA, Vietnamu, ASEAN. V úvodu najdete odkaz i na 1. část. Doufám, že lovci agentů Sinopsis, Jakub Janda a Lukáš Valášek z Aktuálně.cz zas pomohou udělat článku promo,“ napsal Zahradil.




    Valášek i Sinopsis reagovali takřka okamžitě a ihned v příspěvcích sdíleli své investigativní materiály o „čínském vlivu“.



    „Jsem rád, že na mě tak myslíte, pane europoslanče! Vašim followerům si tedy dovoluji nabídnout texty Aktuálně.cz odhalující čínský vliv v Česku,“ napsal Valášek.





    „Tak hlavně, aby se to líbilo na těch třech odděleních ÚV KS Číny, s nimiž má partnerství Zahradilova skupina přátelství EU-Čína v EP. A pak také v Home Creditu a agentuře politického marketingu C&B, jež se snaží prostřednictvím Sino/Asiaskopu ‚racionalizovat‘ veřejnou diskuzi v ČR,“ reagoval Sinopsis.






    Sdílený článek Aktuálně.cz se chlubí tím, že získalo Novinářskou cenu za rozkrývání čínského vlivu v Česku. V něm například píše, jak Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera financovala kampaň vylepšující obraz „komunistického státu“.



    Sinopsis zase sdílel svůj loňský článek, který zcela věnoval Zahradilovi s názvem Český europoslanec na Hedvábné stezce.

    „Zajímavý případ představuje europoslanec ODS Jan Zahradil, někdejší ostrý kritik komunismu v Evropě, který současně projevuje mnohem vřelejší postoj ke komunismu v Asii – nejen čínskému, ale i vietnamskému. A to až do té míry, že se zapojil do iniciativ, které úzce spolupracují s vlivovými agenturami komunistických stran těchto zemí,“ píše se v textu.



    Autoři upozorňují, že Zahradilova Skupina přátelství a její sesterská organizace, Asociace přátelství mezi EU a Čínou jsou napojeny na Mezinárodní oddělení ÚV KS Číny (popisovaného ve výročních zprávách BIS jako ‚specifická stranická rozvědka‘) a na Organizační oddělení ÚV KS Číny. „To má na starosti hlavně nomenklaturní a kádrové otázky. Není zcela jasné, v čem by mohlo spočívat partnerství takového orgánu s družební skupinou v Evropském parlamentu, pokud ovšem nerozhoduje o kádrových otázkách i tam,“ glosují autoři, kteří zmiňují i Oddělení práce na Jednotné frontě, které má kontrolovat čínské komunity v zahraničí.



    „Už to Sinopsis nasdílel s komentářem? Trochu s tím pohněte, prosím. Nebo vás řídící orgán nepochválí,“ vzkázal jim Zahradil.







    „Kolik je Vám let, pane Zahradile? 17 let sedíte v Bruselu, budete mít nějaký ten křížek. Tak proč jsou Vaše repliky tak adolescentní?“ reagoval Sinopsis.






    Zahradil nato autora obvinil, že pracuje na cizí rozvědku.





    Další diskutující se ptal, kolik si za rozhovor Zahradil naúčtoval.



    „Já to dělám zadarmo, z čirého nadšení,“ odpověděl europoslanec.






    Čínsko-vietnamský agent


    V samotném rozhovoru se Zahradil dotkl nebezpečí další federalizace Evropské unie, kterou prosazuje současná předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i vztahy EU s asijskými státy.


    V první řadě europoslanec upozornil na uzavření obchodní dohody mezi EU a Vietnamem, о kterou se velmi zasazoval. Zahradil v tomto kontextu upozornil na růst geopolitického významu tohoto asijského státu i dalších členů ASEAN.



    „Veřejné tajemství je, že Vietnam, byť má čtrnáctkrát méně obyvatel než Čína, tak i v rámci ASEAN může být jakýmsi geopolitickým vyzyvatelem nebo protipólem Číny. Což je paradoxní právě z důvodu, že i tam vládne komunistická strana. Je to velice podobný režim, ale právě z geopolitických důvodů je přijímán daleko vstřícněji než v Číně,“


    vysvětlil v rozhovoru Zahradil.



    „Podporuji to a směji se tomu, že tady ta vyhraněně protičínská klika v Sinopsisu tohle ani není schopná rozkrýt, a že Vietnam hází do jednoho pytle a jde po něm úplně stejně jako po Číně. Takže, když jsem označen Sinopsisem zároveň za čínského a za vietnamského agenta, tak je to opravdu… výkon. To se jen málokomu podaří, aby zvládl dělat agenta dvěma zemím, které jsou de facto mocensky a geopoliticky v protikladu,“ uštědřil políček portálu.



    Zahradil dále upozornil na srpnovou návštěvu amerického ministra zahraničí Mike Pompea zemí střední a východní Evropy. Jeho cílem podle něj bylo zjistit, zda by region mohl být vstřícnější vůči tvrdému americkému protičínskému kurzu než staré členské země jako Německo či Francie.



    „Půvabné je, že tři neděle po Pompeovi přijel do Evropy čínský ministr zahraničí, který střední a východní Evropu úplně vynechal, a byl v Itálii, Francii, Nizozemí, Norsku a Německu, prostě objel ty staré členské země,“ podotkl Zahradil.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑