• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Díky, Noro Fridrichová a kolegové!“ Radní Šarapatka ocenil zveřejnění výroku Maláčové o „debilovi“ Babišovi

    19-10-2020 Sputnik CZ 67 906 slov zprávy
     

    Odvysílání v pořadu 168 hodin výroku Maláčové, která označila Babiše za debila a odpovědného za současný epidemiologický stav v zemi, mnozí kritizují. Jiní, obzvláště opozice, naopak počínání televize chválí. Odpoledne se k incidentu vyjádřil i radní ČT Zdeněk Šarapatka, který citoval kodex České televize.



    „Česká televize respektuje neveřejnost lidského soukromí a právo každého učinit předmětem svobodného rozhodnutí, co ze svého soukromí zpřístupní jiným osobám. Jestliže však původně soukromé počínání může ovlivnit věci veřejného zájmu (například výkon funkce nebo dodržování právních norem), může po zvážení všech okolností o takovém jednání informovat, a to zvláště ve vztahu k osobám veřejného zájmu,“ citoval Šarapatka článek 15.1.




    Podle něj rozhodnutí tvůrců pořadu zveřejnit výrok Maláčové jednoznačně splňuje podmínky veřejného zájmu.



    „Nešlo totiž o žádné ‚soukromé počínání‘ paní Maláčové, ale o její zřetelné označení předsedy vlády Andreje Babiše za konkrétního viníka (spoluviníka) stávající kritické situace s následky ochromení země a statisíci nemocnými a s mrtvými, to vše z úst jeho vládní kolegyně,“ domnívá se radní.



    Šarapatka obvinil vládní politiky, včetně Maláčové, z toho, že na dění kolem koronaviru reagují vyhýbavě a jsou alibisticky neochotní oficiálně přiznat podíl viny vlády i premiéra na současné situaci.



    Podle něj jeden z aktuálních úkolů veřejnoprávní žurnalistiky je „přinášet konkrétní a autentická svědectví o chování politiků při ochraně životů a zdraví občanů České republiky“.



    „Platit koncesionářský poplatek za politickou mlhu, naprosté lži a růžové nátěry stovek rakví s českými oběťmi čínského viru je pro pokrytce. Stejně jako dupat spolu s politiky po České televizi za její cenné svědectví. Díky, Nora Fridrichová a kolegové!“ uzavřel celou věc.




    Nicméně, podle mluvčí ČT Karolíny Blinkové se televize začala nedělním pořadem již zabývat a nevyloučila, že postup přezkoumá Etický panel ČT.

    „Včerejší reportáž pořadu 168 hodin, v níž zazněl výrok ministryně Maláčové, považujeme za hraniční, a proto se jí interně zabýváme,“ uvedla mluvčí.



    Luboš Xaver Veselý, další radní ČT, si na svém Facebooku položil otázku, zda je 168 hodin Nory Fridrichové hodnotný pořad televize veřejné služby.



    Fridrichová: Kvůli vládě se plní rakve a krematoria


    Veřejným zájmem se hájila i moderátorka pořadu Nora Fridrichová. Podle ní se pořad věnoval tomu, jak stát selhal při pandemii koronaviru, přestože vláda měla údajně všechny podklady, instrumenty a varování. To vše měla vláda k dispozici proto, aby včas zasáhla a nedošlo k dnešní mimořádně tristní situaci.



    „K výroku ministryně Jany Maláčové na adresu premiéra Andreje Babiše. Jeho odvysílání považuji za zcela ve veřejném zájmu. Nezazněl v žádné rubrice typu chichi haha sranda, nýbrž v první reportáži s názvem Selhání státu,“ napsala Fridrichová na svůj Facebook.





    „Pro příklad – kdyby vláda přišla s opatřeními o dva týdny dříve, neumíralo by dnes 50, ale 25 lidí denně (!). Toto ovšem premiér oficiálně komentuje slovy, že ‚nevidí problém‘, a ostatní členové vlády pokračují ve svém lidovém marketingu, jak zachraňují zemi. To vše v momentu, kdy se plní rakve, a krematoria řeší, zda mají dostatečnou kapacitu,“ pustila se novinářka do Andreje Babiše.



    Fridrichové rovněž vadí, že se nikdo z vlády, kromě ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a ministra školství Roberta Plagy (za ANO), neomluvil.



    „Ministryně Maláčová se do toho sama od sebe pustila před kamerou poté, co v televizi vylíčila, jak zařídila ošetřovné. Nepovažuji za podstatné, co si ona osobně myslí o premiérovi, nýbrž to, že členka vlády právě jeho označila za viníka této krize. Nepochybuji, že po odeznění toho nejhoršího bude tato vláda invazivního PR usilovně pracovat na překreslení celého příběhu. I proto považuji za důležité, aby to, co zní teď, bylo předloženo veřejnosti,“ dodala Fridrichová.




    Hamáček se zlobí


    Pořad 168 hodin v neděli odvysílal komentář ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Když to totiž vypadalo, že rozhovor s ní již skončil a kamera i mikrofon jsou vypnuty, pronesla mimo záběr nevybíravý komentář.



    „To je bordel, co ten Babiš udělal. A teďkon to všichni musíme slíznout. To je debil, pardon, s prominutím,“ uvedla tehdy.




    Sama ministryně tento nelichotivý výrok o Babišovi vysvětlila tím, že ji ovládly emoce.

    „Šlo o vyjádření v emocích. Když máte velkou zodpovědnost, tak to bez nich prostě nejde, nejsem robot,“ uvedla, aniž by sdělila, zda se Babišovi omluví.



    Maláčové se zastal i předseda ČSSD a šéf krizového štábu Jan Hamáček. Podle něj se za svůj výrok ministryně omlouvat nemusí.



    „Ta situace je vypjatá a já neznám nikoho, kdo by někdy nepoužil silnější slovo. Z mého pohledu to ale nejvíc vypovídá o kvalitě a etice České televize, která se specializuje na to, že vypne kameru, a pak čeká, na čem politika uloví. Je to žurnalistika za hranou a specialita paní Fridrichové. Kdyby to bylo na záznam, tak neřeknu ani popel a paní Maláčová by se měla omluvit. Tohle ale byl podraz ze strany České televize,“ uvedl ministr vnitra v rozhovoru pro Rádio impuls.



    S pořadem 168 hodin má špatné zkušenosti i sám Hamáček. V květnu 2018 pořad odvysílal scénu, která se odehrál před živým vstupem před Hamáčkovým domem. Jeho sousedovi se nelíbilo, že štáb v deset hodin večer svítil do jeho oken, a vulgárně u toho nadával.



    „To se ale v poslední době stává u České televize zvykem, že takové věci oni používají. Já to považuji za neprofesionální a domnívám se, že došlo k chybě České televize, která neupozornila souseda, že před jeho domem bude nasvícený přenos. Poté, co materiál použili do úplně jiného pořadu, bych čekal, že se sousedovi omluví,“


    řekl tehdy Hamáček portálu ParlamentníListy.cz.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑