• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Žraloci v Austrálii zabili nejvíce lidí od roku 1934. Podle CNN za to může globální oteplování. Má to ale háček

    19-10-2020 Sputnik CZ 55 388 slov zprávy
     

    Naposledy ke smrtelnému útoku došlo začátkem října, kdy žralok stáhl pod vodu surfaře. I přes rozsáhlou pátrací akci se ho nepodařilo nalézt. Záchranáři objevili pouze jeho zničený surf. Mladík se stal sedmou obětí během tohoto roku.



    Americká stanice CNN už ale téměř jasno v tom, co za to může: globální oteplování. Vydala k tomu rozsáhlý článek, který na více než čtyřech normostranách vysvětluje, jak změny klimatu mohou ovlivnit útoky žraloků.



    „Řekl bych, že u hodně druhů uvidíme větší přesuny, rozšíření působnosti,“ cituje stanice Roberta Harcourta z Univerzity Jamese Cooka. „Je to proto, že dynamika klimatické změny znamená změnu vhodného prostředí ohledně teploty vody, také se mění rozložení kořisti,“ dodává.



    Strašení klimakrizí


    CNN vysvětluje, že vody u jihozápadního pobřeží Austrálie se ohřívají čtyřikrát rychleji, než je globální průměr. Podle dat Střediska pro studium korálového útesu při Univerzitě Jamese Cooka v Queenslandu v posledních 30 letech Velký bariérový útes přišel o polovinu korálů. Velmi zasaženy jsou i mangrovové porosty na pobřeží.



    Mořští živočichové kvůli změnám ekosystému migrují na jih a s nimi i žraloci. Za nejvíce útoků mohou žraloci bílý, bělaví a tygří, jejichž migrační pohyby se skutečně změnily.

    Přestože většina článku se věnuje problému klimatických změn, autorka sama upozorňuje, že se nejedná o růst v počtech útoků žraloků, které se drží na průměru 21 útoků za rok. Roste pouze počet toků končících smrtí. Navíc loni k žádnému smrticímu útoku ani nedošlo, přestože změny klimatu představují dlouhodobý proces.


    I přes kladený důraz na změny klimatu článek přiznává, že se může jednat o náhodu. Kvůli koronaviru a práci z domova navíc mnoho lidí tráví více času na pláži.


    Není to poprvé, co klimatičtí aktivisté děsí růstem úmrtím kvůli změnám klimatu. Loni například aktivisté z hnutí Extinction Rebellion tvrdili, že kvůli globálnímu oteplování „zemřou miliardy lidí“.



    Útoky žraloků v Austrálii


    Sputnik průběžně informuje o útocích žraloků na lidi. Na konci září například žralok napadl surfařku v Austrálii. Žena měla štěstí a místo ní se paryba zakousla do jejího prkna.


    Předtím nedaleko tohoto místa v australském městě Gold Coast v Queenslandu zaútočil žralok na surfaře, a to přímo na pláži chráněné před žraloky. Muž na následky zranění zemřel.


    K dalšímu útoku žraloka, který málem skončil smrtí, došlo v Perthu v Západní Austrálii. Sedmnáctiletý mladík Sav Marafioti tehdy surfoval 25 metrů od břehu, když ho napadl půlmetrový žralok.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑