• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Arménie zveřejnila záběry útoku ázerbájdžánských vojsk po příměří. Video

    18-10-2020 Sputnik CZ 37 296 slov zprávy
     

    Na záběrech Ministerstva obrany Arménie je vidět, jak v dáli kráčí za sebou ozbrojení lidé ve vojenské uniformě. „Bezpečnostní kamery Armády Republiky Arcach zaznamenaly čas a polohu míst, kde došlo k porušení příměří,“ uvádí se v příspěvku.



    Připomeňme, že mezi Arménií a Ázerbájdžánem došlo ke druhému pokusu o příměří. O tom prvním se jednalo 9. října. Tehdy dorazili na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina ministři zahraničí Ázerbájdžánu a Arménie. Společně jednali více než 10 hodin. Následně se dohodli na příměří mezi Jerevanem a Baku počínaje polednem 10. října, výměně vězňů a těl mrtvých a také na tom, že dodatečně projednají konkrétní detaily příměří.


    Ve stejný den se však začaly obě strany navzájem obviňovat z porušení příměří. Ke druhému pokusu o humanitární příměří došlo v noci ze 17. na 18. října. Nutno podotknout, že jen za několik hodin od dohody však Ázerbájdžán i Arménie oznámily, že příměří nedodržela druhá strana. Mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stěpanjanová uvedla, že Ázerbájdžán zahájil útok na jihu Karabachu na hranici s Íránem.



    Boje na kontaktní linii v Karabachu začaly 27. září. Arménie a Ázerbájdžán se navzájem obviňují z rozpoutávání bojových akcí, v Karabachu hlásí dělostřelecké ostřelování mírových osad neuznané republiky, včetně jejího hlavního města Stěpanakert.

    Arménie vyhlásila stanné právo a poprvé i všeobecnou mobilizaci s tím, že Ankara aktivně podporuje Baku. V Ázerbájdžánu byla vyhlášena částečná mobilizace. Lídři Ruska, USA a Francie vyzvali nepřátelské strany k urovnání konfliktu a zahájení jednání bez předběžných podmínek. Odsoudili také eskalaci napětí a vyjádřili soustrast příbuzným zahynulých a zraněných.


    Konflikt v Karabachu začal v únoru 1988, kdy autonomní oblast Náhorní Karabach oznámila odtržení od Ázerbájdžánské SSR. V důsledku ozbrojené konfrontace v letech 1992–1994 ztratil Ázerbájdžán kontrolu nad Náhorním Karabachem a sedmi sousedními regiony. Od roku 1992 probíhají jednání o mírovém urovnání konfliktu v rámci Minské skupiny OBSE v čele se třemi spolupředsedy - Ruskem, USA a Francií.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑