• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Sprostý kecy, pane generále.“ Štěpán Kotrba vystoupil proti slovům generála Opaty o rozpočtu

    17-10-2020 Sputnik CZ 67 372 slov zprávy
     

    Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata včera na sociálních sítích armády publikoval své vyjádření k možnému krácení rozpočtu armádě, kdy by s největší pravděpodobností došlo k odložení nákupů nových zbraní v rámci programu modernizace.


    „S velkými obavami sledujeme pro nás tak známou situaci. Armáda splní úkoly, ale hned se stane obětí škrtů. K politice se nikdy nevyjadřujeme, a proto naši frustraci není slyšet. Poslední pokus sebrat armádě 10 miliard je ale přímý útok na bezpečnost země!” uvedl generál Opata, který s největší pravděpodobností vidí ohrožení nákupu 210 nových bojových vozidel pěchoty. V případě tohoto nákupu se počítá s investicí okolo 50 miliard korun. V této souvislosti dodal, že „bez těžké brigády není armády“.


    Na slova náčelníka Generálního štábu ostře reagoval analytik Štěpán Kotrba. Vyjádření generála Opaty označil za „sprostotu“.


    „Sprostý kecy, pane generále. K čemupak potřebujete na obranu vlasti drahé americké útočné vrtulníky Bell AH-1Z Viper? Nemáme jako USA námořní pěchotu. I ty „hloupé“ W-3A Sokol jsou ve výzbroji užitečnější. 14,5 miliardy. K čemu je armádě protiletadlový raketový systém SPYDER, jestliže stačí upgradovat rakety stávajících systémů 2K12 M2 KUB? 10 miliard. K čemupak potřebujete nové dělostřelectvo - 52 ks nových francouzských samohybných děl Caesar v ráži NATO 155 mm, když máme vlastní ShKH DANA, rozsáhlé zásoby náhradních dílů a obrovské zásoby střeliva ráže 152 mm za 2 miliardy Kč, jehož cena je řádově nižší než u munice 155 mm? Je to kšeft, že? Za jeden kus nového děla Caesar máte zaplatit zhruba 115 milionů korun. Suma sumárum 6 miliard,“ vyčetl Kotrba realizované armádní nákupy poslední doby.


    Následně se generála dotázal, po kom v Evropě plánuje střílet z nových francouzských děl, které mají větší dostřel než stávající české zbraně.


    „Vy budete po někom v Evropě střílet na vzdálenost ne 25, ale 40 km? Po kom? A jak dlouho? Životnost baterie těžkého dělostřelectva je s tak dobrým radarem, jaký máte - ARTUR, dvacet minut. Ten jediný je dobrým nákupem. Jinými slovy, generále. Většina vašich nových hraček je pro obranu této země na ho*no,“ uvedl na svém Facebooku Štěpán Kotrba.



    Modernizace armády


    Česká armáda před začátkem koronavirové krize měla naplánovanou rozsáhlou modernizaci, kde největší investicí jsou nová bojová vozidla pěchoty. Kromě toho se počítalo s nákupem nových minometů, či nového dopravního letounu pro vládní činitele.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑