• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruské velvyslanectví si vyžádalo od USA vysvětlení ohledně výslechu novináře RT

    17-10-2020 Sputnik CZ 37 338 slov zprávy
     

    K incidentu došlo 15. října na letišti v New Yorku, kam novinář dorazil, aby natočil dokument o Spojených státech v předvečer prezidentských voleb.



    „Od pracovníka tisku bylo požadováno, aby dal přístup ke všem dostupným elektronickým nosičům, poté měl poskytnout vysvětlení k veřejně dostupným informacím (včetně informací o ruské vakcíně Sputnik V) a poskytnout korespondenci týkající se novinářských aktivit,“ uvádí velvyslanectví na Facebooku.




    Jak poznamenali diplomaté, výslech „zjevně překročil obvyklé postupy týkající se zajištění veřejné bezpečnosti“. Velvyslanectví označilo tento incident za „hrubý pokus amerických úřadů vyvinout tlak na pracovníka tisku, což divákům dává možnost vidět alternativní pohledy, které převládají ve Spojených státech“ a přislíbilo, že od ministerstva zahraničí bude požadovat „odpovídající vysvětlení“.



    Ve čtvrtek šéfredaktorka RT Margarita Simoňanová na svém kanálu na Telegramu uvedla, že korespondenta televizního kanálu vyslýchali na letišti pracovníci tajné služby. Vložila odkaz na profil novináře, kde ten podrobně setkání popsal. Uvedl například, že výslech trval více než tři hodiny, během nichž mu agenti zabavili dokumenty a vybavení, požádali ho, aby jim dal přístup do iPhonu, aby se mohli podívat na fotografie a korespondenci, a ptali se ho na otázky o něm, o práci, s kým z Američanů byl v kontaktu před cestou, s kým se bude setkávat v USA.

    Velvyslanectví ve Washingtonu rovněž připomnělo, že americké ministerstvo zahraničí dosud neposkytlo věcnou odpověď na nótu s požadavkem o vyšetřování policejní brutality vůči ruským novinářům.



    V polovině července napadli američtí policisté ruské novináře, kteří informovali o protestech v Portlandu. Natáčeli reportáž o nepokojích. Zranění novináři měli odznaky s nápisem Press (Tisk). Poté byl policií napaden také korespondent RIA Novosti Michail Turgijev, který informoval o protestech v Minneapolisu. Byl zasažen pepřovým sprejem do obličeje poté, co ukázal, že je novinář a že je tedy pracovník tisku. Obdobně pak zacházeli policisté se skupinou novinářů amerického televizního kanálu VICE, která byla nedaleko.


    Sputnik a RT byly označeny za zahraniční agenty působící v USA. Americké ministerstvo spravedlnosti tak učinilo podle zákona z roku 1938, přičemž taková zahraniční média jako britská BBC, čínská CCTV, televizní kanál France 24, německá rozhlasová stanice Deutsche Welle na seznamu nejsou.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑