• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zmenou zákonných kompetencií vláda SR útočí na občianske práva

    17-10-2020 Zem & Vek 66 456 slov zprávy
     



    Foto: archív

    Novela zákona týkajúca sa nových kompetencií a postavenia nariadení Úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa stala predmetom zvýšenej pozornosti verejnosti, odborníkov aj politikov. Tí poukazujú na to, že novou legislatívou vláda len potvrdzuje, že doterajšie kroky v súvislosti s pandemickými opatreniami boli od marca 2020 nelegálne. Zaznievajúce kritické hlasy tvrdia, že všetky tieto opatrenia nemali oporu v zákone. Poslanec NR SR Ľuboš Blaha uvádza, že tieto orgány „nemali právo nútiť ľudí ísť do karantény. Nezákonne zatvárali reštaurácie. Ľudia, ktorých svojím diletantizmom poškodili, by pokojne mohli žalovať štát. Ale vláda prichádza so zákonom, že žaloby o náhradu škody sú vylúčené. To je taký útok na občianske práva, aký tu nebol celé generácie.“


    Štefan Harabin, ktorý vyzval už pred niekoľkými mesiacmi predstaviteľov vlády k prijatiu zákona, ktorý občanom zabezpečí  spravodlivé odškodnenie za situáciu, ktorá vznikla v dôsledku pandemického manažmentu. Bývalý minister spravodlivosti a predseda Najvyššieho súdu považuje stav SR od marca tohto roku za neprávny. Poukazuje na skutočnosť, že od marca 2020 boli v rozpore s právom prijímané opatrenia, ktorých povahu charakterizuje ako nulitnú.


    Tento stav spôsobil občanom nemalé škody. S vedomím nulity týchto opatrení, prijala vláda zákon, ktorým chce účelovo zlegalizovať ich následky, aby sa zbavila zodpovednosti za odškodňovanie. Hoci s podpisom Čaputovej, tento zákon je neústavný. Dokazuje však, že pravdivosť mojich tvrdení, ktorými som už v júni poukázal na nulitu Mikasových opatrení sú pravdivé, čo koncom septembra potvrdila aj Generálna prokuratúra. Pre občanov to znamená, že pri domáhaní sa odškodnenia prostredníctvom súdu nemôžu byť, v konečnej fáze, neúspešní.


    Ako formu vymožiteľnosti dodržiavania opatrení, predseda vlády Igor Matovič vyhlásil núdzový stav, čím sa verejnosť ocitla na hranici pochybností súvisiacich s oprávnením odvolávania sa na ústavou garantované práva pri odmietnutí nasadiť si rúško. K tomu Harabin dodáva:


    „ Nosenie rúšok je mučením, v zmysle článku 3, Štrasburského dohovoru, ktorého účinnosť nemožno pozastaviť ani počas vojny, nie to za núdzového stavu.


    Aktuálne prijatý Zákon č. 355/2007 považuje za neústavný. Predmetnou novelou zákona, prijatou v polovici októbra vláda navýšila kompetencie ÚVZ a vo svojom znení sa takto zbavuje zodpovednosti za náhradu škôd, ktoré občanom vznikli v dôsledku prijatých opatrení. Tvrdenie Harabin podkladá poukázaním na rozporuplnosť prijatého zákona s Ústavou  SR ako aj  Európskym  dohovorom ľudských práv o prístupe k súdu.


    Viac v nasledovnom videu:




    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ






    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑