• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čo je chrípka?

    16-10-2020 Zem & Vek 71 727 slov zprávy
     



    Zdroj: archív

    Čo je chrípka?  Ako definuje chrípku Úrad verejného zdravotníctva? Aké sú počty nakazených? Kto je riziková skupina? Aké sú odporúčania? Ako sa zisťuje počet nakazených?  Dnes sa žiada viac ako kedykoľvek predtým stručne zodpovedať tieto základné otázky. Na stránke uvzsr.sk je niekoľko článkov pre verejnosť aj odborných publikácií, ktoré monitorujú chrípku.


    Chrípka je  infekčné ochorenie vyvolané vírusom chrípky, je vysoko nákazlivá,  rýchlo sa šíriaca a spôsobuje ochorenie horných dýchacích ciest.  Patrí medzi akútne respiračné ochorenia (ARO) s typickou zimnou senzonalitou  a vysokou chorobnosťou. Chrípková sezóna sa vyskytuje na západnej pologuli od októbra do apríla. Vírus chrípky je premenlivý a rozlišujú sa 3 základné typy, chrípka typu A, B alebo C. Počet nakazených je variabilný, napríklad v chrípkovej sezóne 2018/2019 bolo hlásených takmer 1,5 milióna ARO. Z tohto počtu tvorilo takmer 160 000 hlásení CHPO (chrípke podobné ochorenia). Prenáša sa kvapôčkovou infekciou pri kašlaní a dýchaní. Zriedkavo dochádza k prenosu aj nepriamo kontaminovanými predmetmi a rukami. Pre bežných ľudí je náročné rozlíšiť chrípku od ostatných respiračných ochorení a viacerí si ju zamieňajú so silným prechladnutím. Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia. Typické úvodné príznaky sú bolesť kĺbov a svalov a silná bolesť hlavy, chrípku sprevádza suchý a dráždivý kašeľ, zvýšená až vysoká teplota, zimnica, triaška, bolesť hrdla. Chrípka sa diagnostikuje v drvivej väčšine na základe klinických príznakov, ktoré podávajú obvodní lekári pre dospelých a pediatri. Len malá časť podlieha laboratórnemu vyšetreniu, napr. v chrípkovej sezóne 2018/19 bolo odobraných  2565 vzoriek z toho 765 bolo pozitívnych. Počas epidémie 60 až 70% pacientov s jasnými príznakmi CHPO má vlastne chrípku. Chrípku sa v žiadnom prípade neodporúča prechodiť, ale vyležať. Chrípka sa ako vírusové ochorenie nelieči antibiotikami. Ak  nevzniknú komplikácie, príznaky odznejú po 3 až 5 dňoch, na úplné uzdravenie treba počítať so 2 až 4 týždňami. Závažný priebeh spojený s komplikáciami si vyžaduje hospitalizáciu a v najhoršom prípade môže viesť k úmrtiu. K rizikovým faktorom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť priebeh choroby patrí napríklad: cukrovka, kardiovaskulárne ochorenie, onkologické ochorenie, astma, obezita, neuromuskulárne ochorenie, ochorenie obličiek a hypertenzia. Chrípke môžeme na Slovensku pripísať ročne priemerne 1503 úmrtí (3%), z toho počas epidémie 816, v susednom Česku priemerne 2661 (2,17%) z toho 1125 počas epidémie.  K najviac ohrozenej skupine patria seniori vo veku 65+, rovnako aj osoby mladšie ako 65 rokov s vyššie uvedenými rizikovými faktormi. V chrípkovom období zohráva významnú úlohu prevencia. Odporúča sa zvýšený príjem vitamínov A, E a najmä C. K posilneniu obranyschopnosti organizmu prispieva každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, otužovanie sa , dostatok spánku, dostatočný príjem tekutín. K ďalším odporúčaniam patrí pravidelné vetranie a dôkladná hygiena rúk.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    /1/ UVZ SR: 10 vecí ktoré by ste mali vedieť o chrípke, uvzsr.sk, 11.10.2020


    /2/ Chrípková sezóna sa začala: Nepodceňujte chrípku a chráňte seba aj ostatných, uvzsr.sk, 11.10.2020


    /3/ Vyhodnotenie chrípkovej sezóny 2018/2019 v Slovenskej republike, uvzsr.sk, 11.10.2020


    /4/ Hodnotenie zvýšenej celkovej úmrtnosti počas chrípkovej sezóny v Slovenskej republike v rokoch 2007‐2017, amedi.sk, 11.10.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑