• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ponaučenia zo Sparty

    16-10-2020 Proti Prúdu 285 697 slov zprávy
     

    Všetci poznáme príbeh 300 Sparťanov, ktorí odvážne bojovali proti gigantickej perzskej armáde pri Termopylách. Ich najvyššia obeť, ktorú na tom mieste priniesli, bola v západnej kultúre zvečnená. Je to príbeh vlastenectva, odvahy a sebaobetovania inšpirujúceho mužov dodnes. Sparta a Sparťania však trvali oveľa dlhšie než len túto chvíľu. Aj dnes si mnohé ponaučenia zo Sparty zaslúžia úctu, no naši ľudia ich už dávno zabudli. Dovoľte mi priniesť svetlo do tmy, ktorá zahaľuje múdrosť Sparťanov. Poviem vám niektoré z ich najlepších príbehov a anekdot.


    Citát od Agésilaa o Lykurgovi:


    „Keď sa niekto opýtal, čo dobré priniesli Lykurgove zákony Sparte, odpovedal ‚pohŕdanie voči potešeniam‘.“


    Iné uvažovanie o peniazoch


    Hoci v niektorých gréckych mestských štátoch si bohatstvo a peniaze veľmi vážili, Lykurgos (legendárny spartský zákonodarca) uvažoval radikálne odlišne. Aby podporil rovnosť, zakázal používanie striebra a zlata. Vytvoril nový druh železnej mince, umytej vo vínnom octe, čím sa stala príliš krehkou na používanie. Potom, ako nechal priniesť všetko zlato a striebro, aby zničil chamtivosť a závislosť od peňazí, boli zavedené jeho nové železné peniaze. Táto železná mena, bezcenná zo svojej podstaty, viedla ku menej krádežiam peňazí. Okrem toho zaistila, že Sparta bola izolovanejšia od obchodu s okolím a od zlých a dekadentných cudzích vplyvov. Predstavte si západného lídra smelého ako Lykurgos!


    Citát od Agésilaa radiaceho priateľom:


    „Svojim priateľom odporučil, aby sa snažili byť bohatými nie po stránke materiálnych vecí, ale po stránke odvahy a zásluh.“


    Iné uvažovanie o deťoch


    Zatiaľ čo väčšina dnešných Európanov verí v utápanie svojich detí v pohodlí, láske, individualizme a zábave, Sparťania mali na výchovu detí radikálne iný názor. Väčšinu slobodných chlapcov poslali do „agógé“. Tam boli trénované, aby sa stali silnými a schopnými bojovníkmi. Neučili sa byť samými sebou, ale aby sa prispôsobili skupine. Nielen, že sa od vlastných záujmov odrádzalo, ale pohŕdalo sa nimi, lebo chlapci sa učili stavať Spartu nad vlastné záujmy. Predstavte si západnú univerzitu alebo školu, čo by chlapcov učila týmto skutočne vlasteneckým a chlapským hodnotám namiesto sebectva.


    Citát od Agésilaa:


    „Keď sa ho niekto opýtal, prečo Sparta nemá hradobné múry, ukázal na občanov v plnej zbroji a povedal, ‚Toto sú spartské hradby.'“


    Citát od Agésilaa:


    „Keď sa ho niekto opýtal, čo by sa deti mali učiť, povedal, ‚To, čo využijú, keď sa stanú mužmi.'“ (a čo užitočné sa deti učia v dnešnej dobe inklúzie, LGBT a multikulturalizmu? – pozn. prekl.)


    Odmietnutie prázdnych slov


    Kým v Aténach rečníkov a sofistov (filozofov pôsobiacich ako učitelia filozofie a rečníctva – pozn. prekl.) chválili a prechovávali vo vysokej úcte, Sparťania si proste nevážili dlhé vety a zbytočné používanie množstva slov. Naše jazyky stále poznajú výrazy „lakonický humor“ či „lakonická fráza“. Zakladajú sa na minimalistickom a strohom spôsobe, akými Sparťania komunikovali. Od Sparťana sa očakávalo, že bude mužom pár slov, ktoré mali byť k veci. Mal sa osvedčiť skutkom a nie klebetením a klamaním ako žena. Predstavte si spoločnosť, kde ľudia nie sú odvolávaní kvôli svojim starým príspevkom na sociálnych sieťach, ale sú súdení len podľa skutkov.


    Citát od Agisa, syna Archidama:


    „Keď nejaký sofista vyhlásil, ‚Reč je najsilnejšou zo všetkých vecí‘, on povedal: ‚V tom prípade, keď mlčíš, si bezcenný.'“


    Citát od Agisa, syna Archidama:


    „Vyslanec, ktorý prišiel do Sparty z Perintu, predniesol dlhý prejav. Keď dohovoril a opýtal sa Agisa, čo by mal povedať Perinťanom, povedal, ‚Čo iné okrem toho, že sa ti sotva podarilo prestať hovoriť, kým ja som mlčal?'“


    Prečo by ste si mali toho prečítať viacej


    Tento stručný a anekdotický článok o Sparte som nenapísal preto, aby som vám poskytol úplné vzdelanie v oblasti múdrosti Sparťanov, ale aby som vás oboznámil s vyspelejšou kultúrou. Ak sa vám páči, že najväčší grécky mestský štát vôbec existoval, asi si toho budete chcieť prečítať viac. Vrelo vám odporúčam Plutarchovo dielo „O Sparte“ a Xenofónovu „Spartskú spoločnosť“.


    Zakončím to citátom od Leonidasa:


    „Keď mu Xerxes napísal, ‚Máš možnosť nebojovať proti bohom, ale pridať sa ku mne a byť panovníkom Grécka,‘ odpísal mu, ‚Keby si vedel, čo je v živote vznešené, netúžil by si po tom, čo patrí iným. Pre mňa je lepšie zomrieť za Grécko než panovať ľuďom mojej rasy.'“


    Preklad: zet, www.protiprudu.org
    Zdroj: Defend Evropa



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑