• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odborníci poradili, které potraviny byste neměli jíst při bolesti hlavy

    16-10-2020 Sputnik CZ 43 425 slov zprávy
     

    Jak uvádí dietologové Sandra Vaquera a Álvaro Sánchez, příčinou bolesti hlavy mohou být různé faktory.



    „Pokud vás čas od času bolí hlava, je nutné najít příčinu a kontaktovat lékaře. Kromě toho musíte změnit jak dietu, tak své návyky, což v případě bolesti hlavy lehké nebo střední intenzity zpravidla zlepšuje celkový stav,“


    vysvětlila Vaquera.

    Při bolesti hlavy byste se měli vzdát sýrů s modrou plísní, protože obsahují velké množství histaminu, který produkuje aminokyselina histidin.


    Ze stejného důvodu je nutné omezit konzumaci citrusových plodů, které jsou také bohaté na histamin a rozšiřují cévy.



    Podle specialistů bolest hlavy může vyvolávat i káva. Tři a více porcí nápojů s kofeinem denně mohou vyvolat bolest hlavy u pacientů s chronickou migrénou, zároveň i snížení množství kofeinových nápojů může vyvolat bolest hlavy.


    Kvůli vysokému obsahu histaminu by lidé s problémy bolesti hlavy měli ze svého jídelníčku vyloučit avokádo nehledě na to, že toto ovoce (pozn. někdy se uvádí zelenina) obsahuje vysoký počet mastných kyselin, které jsou užitečné pro srdce.


    Velké množství histaminu obsahuje také červené víno. Pokud člověk trpí bolestmi hlavy, měl by se ho úplně vzdát. Celkově vašemu stavu škodí všechny alkoholové nápoje, zdůrazňuje Sánchez.


    Uzeniny také obsahují velké množství histaminu, navíc obsahují také dost nasycených mastných kyselin nízké kvality, proto odborníci doporučují, abyste se vzdali uzených klobás a také dalších druhů uzenin a masné produkce hlubokého zpracování, dodává Vaquera.



    Dietologové na závěr dodávají, že lidé s bolestmi hlavy by se měli snažit jíst každé tři hodiny. „Když mnoho hodin nejíme, úroveň glukózy v krvi se snižuje, kvůli čemuž se může objevit bolest hlavy. Navíc časté svačiny snižují těžkost v břiše, a proto člověk jí méně,“ uzavřela Vaquera.


    Studené nohy jako příznak onemocnění


    Studené nohy mohou být příznakem cévních nebo neurologických onemocnění. V rozhovoru to uvedla neuroložka Irina Ljaskina.



    Ruská odbornice doporučuje, aby se lidé nechali vyšetřit. Ale pouze v tom případě, jestli studené nohy nejsou výsledkem koupání ve studené vodě nebo pobytu v mrazu.

    „Symptom může být projevem takových nemocí, jako je Raynaudova nemoc, polyneuropatie různého původu: při cukrovce, nadměrné konzumaci alkoholu, chronické intoxikaci těžkými kovy, která doprovází onemocněn jater a ledvin,“ uvedla Ljaskina.


    Prevencí podle ní může být výběr správného oblečení a obuvi. „Nenoste těsnou obuv a nekupujte boty z umělých materiálů. Také je potřeba trénovat cévy: kontrastní sprcha ráno a teplá vana s mořskou solí před spánkem,“ doporučuje lékařka.


    Ljaskina také vyzývá, aby lidé do své stravy zahrnuli bílkovinové potraviny, drůbeží maso, luštěniny. Je podlé ní tak nutné zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny, v chladných ročních období je také možné konzumovat multivitaminové komplexy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑