• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bývalý šéf nemeckej rozviedky: „Budeme radi, ak budú Rusi naši priatelia“

    15-10-2020 Zem & Vek 55 897 slov zprávy
     



    Foto: Finanzen100

    Výstavba plynovodu Severný prúd-2 rozdelila nielen nemeckú spoločnosť (Nemecko je jedným z hlavných aktérov tohto projektu), ale aj názory a postoje celej európskej „pospolitosti“. Olej do ohňa priliala aj kauza „otrávenia“ Navaľného, ktorá stále viac pripadá, ako vopred naplánovaná akcia za účelom zhoršenia rusko-nemeckých vzťahov a týmto spôsobom prekazenia dokončenia výstavby plynovodu a teda aj zmarenia celého projektu. Komu by také finále vyhovovalo, samozrejme, netreba ani pripomínať…


    Kým nemeckí politici si „v rámci povolania“ skôr prihliadajú na politické aspekty a preto veľkú pozornosť venujú kauze otrávenia ruského opozičníka a z toho „odvodňujú“ svoje rozhodnutia a nasledovné kroky, nemeckí experti, ekonómovia, podnikatelia, vedenie výrobných a obchodných spoločností preferujú hospodársky aspekt a žiadajú, aby plynovod bol dokončený.


    Rovnaký názor má dokonca aj bývalý šéf nemeckej rozviedky Gerhard Schindler, ktorý nesúhlasí s aktuálnymi a, podľa jeho názoru, chybnými krokmi kancelárky Angely Merkelovej a zdôrazňuje, že jablká sú jablká, ale hrušky sú hrušky. Spochybňuje, že Kremeľ mal najmenší záujem o likvidáciu bezvýznamného opozičníka a vyzdvihuje obrovský význam sprevádzkovania plynovodu pre nemecké hospodárstvo. Preto, ako mnohí domáci odborníci, vyzýva, aby sa spolitizovaná kauza nemiešala s významným hospodárskym projektom a nepoškodila veľmi dôležitý pre Nemecko projekt.


    „Výstavba plynovodu Severný prúd-2 v Baltskom mori je kontroverzná. USA a niektorí nemeckí politici tento projekt kritizujú. Bývalý šéf BND Gerhard Schindler je z diskusií ohromený. Zdôraznil dôležitosť projektu pre nemecko-ruské vzťahy. Gerhard Schindler si chcel zverejniť svoje spomienky na šéfovanie v nemeckej zahraničnej spravodajskej službe. Zverejnil priveľa citlivých detailov, čím, podľa kancelárky Angely Merkelovej, zašiel až príliš ďaleko. Teraz predkladá tézy, ktoré by tiež mohli spôsobiť problémy. V knihe, ktorá vznikla ako brožúra „Kto sa bojí BND“, hovorí o vzťahoch s Ruskom a výstavbe plynovodu Severný prúd-2 v Baltskom mori a spomína veľa ďalších tém,“ uviedli nemecké média.


    Bývalý šéf Spolkovej spravodajskej služby Gerhard Schindler prízvukuje, že namiesto kritiky Ruska je lepšie s ním spolupracovať. Podotýka, že pochybný dojem, že by sa prezidenta Vladimíra Putina podarilo donútiť k niečomu prostredníctvom sankcií, je totálny omyl. Pripúšťa legitímnu a vecnú kritiku, ale podotýka, že netreba preháňať a bezhlavo politizovať celú situáciu. Zdôrazňuje, že vylúčenie Ruska zo skupiny G8 bolo chybou, a tvrdí, že treba obnoviť dobré priateľské a hospodárske vzťahy s Ruskom.


    „Ak si medzinárodné spoločenstvo nechce podať ruku s Ruskom, mali by sme to urobiť my. Rusi majú radi nás, Nemcov, a nevyužiť toto eso by bola veľká hlúposť,“ vyslovuje Schindler mimoriadne zaujímavú, ale správnu myšlienku, ktorá napadá dokonca bývalého šéfa rozviedky, ale na to ešte neprišli mnohí skúsení nemeckí politici, aj keď riešenie politických záležitosti je práve ich parketou. Nie náhodou sa povráva, že niektorí príslušníci tajných služieb majú nielen najviac informácií, ako ostatní, aj často aj rozumu. Veď napokon nezabúdajme, z akého prostredia vzišiel ruský prezident Vladimír Putin a čo všetko potom dokázal vo funkcii hlavy štátu…


    Gerhard Schindler trvá na tom, že treba zlepšiť a posilniť hospodárske a kultúrne vzťahy s Moskvou. Výstavbu plynovodu Severný prúd-2 považuje za jeden z najlepších príkladov úspešnej a vzájomne výhodnej spolupráce Nemecka a Ruska. Šéf rozviedky vie, o čom hovorí: poukazuje na to, že treba pochopiť, prečo a načo tak namáhajú hrdlá niektorí kritici – priamo poukazuje na to, že je v tom špinavý konkurenčný boj zo strany zaoceánskych bossov a domácich lobistov: za všetkým sú prachy…


    „V budúcnosti bude Nemecko šťastné, ak budeme mať Rusko ako partnera a Rusov ako priateľov po svojom boku,“ prízvukuje bývalý šéf nemeckej rozviedky. A tento profesionál bezpochyby vie, v čom je celá podstata veci. Vrcholoví politici by sa častejšie mali vypočuť názory a rady odborníkov z rôznych oblastí, aby sa neriadili iba prázdnymi a chybnými politickými záujmami, nezaoberali intrigami, nevyvolávali hádky a konflikty a nerobili trestuhodne zlé rozhodnutia. Občas aj ten sedliacky rozum býva užitočný…



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    1 Ex-BND-Chef: Wir werden froh sein, die Russen als Freunde zu haben, Finanzen100, 8.10.2020


    2 Streitschrift statt Memoiren: Ehemaliger BND-Chef kritisiert Merkel, Grenzecho, 11.10.2020


    3 Nordstream2: Ex-BND-Chef: Werden troh sein, die Russen als freunde zu haben, Focus, 14.10.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑