• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ukrajina schválila návrh vojenskej dohody s Tureckom

    14-10-2020 Zem & Vek 64 590 slov zprávy
     



    Foto: 112 Ukrajina

    Zatiaľ, čo sú mnohí európski politici, analytici a média znepokojení okupáciou časti územia Sýrie tureckými vojskami a otvorenou agresívnou podporou Azerbajdžanu Tureckom, v konflikte na území Náhorného Karabachu, niektorým vládam a politikom imperiálna dobyvačná politika Ankary vôbec neprekáža a zintenzívňujú s ňou vojenskú spoluprácu. Ukrajinská vláda schválila návrh medzivládnej rámcovej dohody  s Tureckom. Ako sa prízvukuje, dohoda týkajúca sa armádnej oblasti sa bude týkať 21 oblastí.


    Poslanec Najvyššej rady Ukrajiny a člen Porošenkovej strany „Európska solidarita“ Alexej Gončarenko včera na svojej stránke na Telegram-kanále uviedol, že toto rozhodnutie bolo schválené na mimoriadnom zasadnutí vlády v utorok. Ukrajinská vláda splnomocnila ministra obrany Andreja Tarana, aby podpísal danú dohodu s Tureckom v mene Ukrajiny. Text dohody sa však nezverejňuje. Minister obrany Andrej Taran potvrdil pre média, že sa v rámci návštevy Ankary ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským 15. – 17. októbra plánuje podpísanie dohody o vojenskej spolupráci medzi Ukrajinou a Tureckom.


    Na zasadnutí vlády sa zdôrazňovalo, že podpísanie tejto dohody umožní rozšíriť vojenskú spoluprácu v 21 oblastiach. Média pripomenuli, že v auguste prezidenti Ukrajiny a Turecka v telefónnom rozhovore sa dohodli, že daná dohoda bude podpísaná do konca tohto roka. Vo februári administrácia prezidenta Ukrajiny informovala, že Turecko poskytne Ukrajine približne 36 miliónov dolárov na nákup tureckej vojenskej techniky a zariadení.


    Média tiež pripomenuli, že ešte v marci 2019 turecké bojové bezpilotné lietadla Bayraktar TB2 boli zaradené do výzbroje ukrajinskej armády. Neskôr štátny koncern Ukroboronprom /vojenský priemysel/ informoval, že útočné bezpilotné lietadlo novej generácie Akinci bude jedným z prvých projektov spoločného podniku, vytvoreného štátnou spoločnosťou Ukrspecexport a tureckou spoločnosťou Baykar Defence.


    Ukrajinskí novinári poukázali na to, že vlani Ukroboronprom zvýšil export zbraní a služieb do zahraničia o 19% až na 908 miliónov dolárov. Ku kľúčovým importérom ukrajinskej vojenskej produkcie patria: India, Saudská Arábia, Turecko ako aj iné štáty Ázie a Blízkeho východu. Najnovšie Kyjev rozširuje vojenskú spoluprácu s Ankarou, ktorá v ostatnom čase uskutočňuje mimoriadne agresívnu zahraničnú politiku v duchu Osmanskej ríše.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    1 Кабинет Министров Украины одобрил подписание военного соглашения с Турцией, Priamyj.ua, 13.10.2020


    2 Правительство Украины поддержало подписание военного соглашения с Турцией, 112 Ukrajina, 13.10.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑