• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rok 2009: imunológ Prymula odpovedá na otázky čitateľov

    14-10-2020 Zem & Vek 77 1865 slov zprávy
     



    Foto: youtube

    Niekedy nie je na škodu, pripomenúť si, časy minulé. V období, keď „zúrila“ prasacia chrípka H1N1, šéf Českej vakcinologickej spoločnosti, profesor Roman Prymula, odpovedá na otázky o očkovaní. Povzbudzuje k očkovaniu tehotné ženy, onkologických pacientov, ľudí so zníženou imunitou, očkovaných po iných vakcínach. Opakuje, že vakcíny sú bezpečné, okrem „ojedinelých“ úmrtí, straší nebezpečenstvom novej chrípky a vysmieva sa z rúšok.


    Praha, 30.11.2009 – Doteraz odborníci verili, že sa na prasaciu chrípku umiera rovnako alebo dokonca menej ako na chrípku bežnú. Teraz prichádza zlom: priebeh choroby sa zhoršuje a úmrtí na prasaciu chrípku je v porovnaní s tou bežnou ďaleko viac. Upozornil na to šéf Českej vakcinologickej spoločnosti profesor Roman Prymula. Nová chrípka sa podľa neho nielen ľahko šíri, lekári zistili, že má tiež oveľa závažnejší priebeh. V porovnaní s chrípkou sezónnou sa na ňu bude tiež ďaleko častejšie umierať.


    „Posledné analýzy ukazujú, že skutočne tá frekvencia úmrtí už začína byť vyššia, než bola u sezónnej chrípky,“ povedal Prymula. Doteraz sa pritom tvrdilo, že oba typy chrípok sú podobne ťažké. Na bežnú sezónnu chrípku v Česku každý rok zomiera ročne dva až dva a pol tisícky ľudí. To sú dve percentá všetkých nakazených. Napriek tomu sa niektorí zdravotníci stavajú proti očkovaniu. „Ja by som len uvítal, keby tí, čo teraz najviac kričia, aký je nezmysel očkovať, potom, až sa napríklad náhodou ukáže, že to bolo nutné, neosočovali všetkých z nezabezpečenia ochrany. To však nepochybne nastane,“ povedal k tomu v online rozhovore pre Aktuálně.cz Roman Prymula.


    Prinášame online rozhovor s Romanom Prymulom:


    Otázka: Pochádza tento vírus z vojenských laboratórií?


    Roman Prymula: Pravda to nie je, takí dobrí vo výskume nie sme, aby sme boli schopní vytvoriť zámerne vírus týchto vlastností.


    Otázka: Koľko sa musí predať vakcín, aby štát neprerobil?


    Roman Prymula: Štát ich už kúpil. Takže tento vplyv tu nie je. Bohužiaľ, je to nepochopenie nielen občanov, ale čo je najsmutnejšie, aj mnohých lekárov.


    Otázka: Ako je možné spoznať, že ide o prasaciu chrípku a požiadať o vyšetrenie? Keď nie sú ľudia vyšetrovaní, ako je teda možné hovoriť o číslach?


    Roman Prymula: O číslach moc nehovoríme, sú to len odhady. Počas epidémie skutočne nevyšetrujeme, pretože to nemá veľký zmysel a liečba nie je odlišná. Iba v závažných prípadoch. Na veľkých počtoch prasaciu chrípku odlíšime, v individuálnom prípade to klinicky odlíšiteľné nie je.


    Otázka: Aký rýchly je priebeh chrípky od prvého príznaku?


    Roman Prymula: Niekoľko hodín až dní, ale niektoré prípady môžu prebiehať aj 2 aj 3 týždne.


    Otázka: Bývame v malom mestečku, kde ešte nikto nakazený prasacou chrípkou nie je, máme šancu túto chrípku nedostať, pokiaľ v týchto mesiacoch nebudeme vychádzať do väčších miest? Preventívne berieme Celaskon a iné vitamíny.


    Roman Prymula: Bohužiaľ istotu nemáte. Chrípka tu bude niekoľko mesiacov a riziko, že sa s ňou niekde stretnete, je bohužiaľ vysoké.


    Otázka: Aký kmeň je normálna chrípka, ak je prasacia (Pandemic H1N1 2009) A1 / H1N1?


    Roman Prymula: Normálny kmeň A / H1N1 je postupne pandemickým kmeňom vytlačený a ten začína dominovať.


    Otázka: Som tehotná v piatom mesiaci, ale inak zdravá. Odporučil by ste mi očkovanie proti prasacej chrípke? Veľa je počuť aj o vedľajších účinkoch tohto očkovania.


    Roman Prymula: Áno odporučil. Vedľajšie účinky sú veľmi málo početné a prevažná väčšina negatívnych informácií v masmédiách bola následne vyvrátená.


    Otázka: Chcem sa opýtať, čo robiť, keď sa prejavia prvé príznaky chrípky? Mám ich liečiť ako bežnú sezónnu chrípku alebo mám ísť hneď k doktorovi? Odporučí mi doktor niečo iné ako bežné liečenie chrípky? Môžu sa novou chrípkou nakaziť aj domáce zvieratá?


    Roman Prymula: Ak nie je priebeh nijako závažný, teplota nepresiahne 38 stupňov, stačí zostať doma. Liečba je bežná, v závažných prípadoch Tamiflu, ktorý indikuje lekár. Niektoré zvieratá sa nakaziť môžu.


    Otázka: Nechal by ste očkovať svoje vlastné deti?


    Roman Prymula: Áno.


    Otázka: Som v 21. týždni tehotenstva a neviem, či sa mám báť viac vírusu A / H1N1 alebo očkovania. Názory lekárov sú pol na pol. Čo vy na to?


    Roman Prymula: Viac by ste sa mali báť vírusu. Názory niektorých lekárov sú bohužiaľ úplne neodborné a masmédiá sa podpísali na tom, že ich je počuť rovnako ako tie odborné. Vôbec sa nečudujem, že bežná populácia je úplne zmätená.


    Otázka: Je pravda, že mi očkovanie proti sezónnej chrípke môže pomôcť zmierniť priebeh A / H1N1?


    Roman Prymula: Minimálne neochoriete bežnou chrípkou. Ochrana proti prasacej chrípke je nedostatočná, avšak v niektorých prípadoch môže skutočne priebeh zmierniť.


    Otázka: Chcela by som sa opýtať, ako to je s bezpečnosťou vakcíny. Koľko ľudí zomrelo po vakcíne? Kedy je potrebné testovať?


    Roman Prymula: Testovanie sa bežne skutočne nevykonáva, z hľadiska liečby nemá príliš význam, ak je zrejmé, že epidémia je v plnom prúde.
    Testujeme v klinicky závažných prípadoch. Vakcína je podľa odborníkov bezpečná. Každá vakcína môže mať nežiaduce účinky, táto ich frekvenciu určite nepresahuje.


    Otázka: Môžem sa nechať zaočkovať proti prasacej chrípke, keď už som pred dvoma mesiacmi zaočkovaný proti bežnej chrípke?


    Roman Prymula: Áno a je to úplne doporučované. Možno je očkovať buď súčasne alebo s odstupom 14 dní a viac. To je vo Vašom prípade splnené.


    Otázka: Mám dve malé deti 4 a 6 rokov. Syn 4 roky má zníženú imunitu a je zaočkovaný Prevenarom, je v nebezpečnej skupine a v prípade nákazy prasacej chrípky, aký môžeme očakávať priebeh? Máme strach. Budú sa očkovať aj deti mladšie 10 rokov?


    Roman Prymula: Zatiaľ sa táto kategória očkovať nebude, ale je možné, že sa hranica posunie. Očkovanie proti pneumokokom je veľmi prospešné, pretože zníži riziko komplikácií.


    Otázka: Ako to bude s HIV pozitívnymi jedincami?


    Roman Prymula: Očkovanie sa odporúča, zrejme, ale nie je na zozname vybraných diagnóz. Lekár môže vakcínu vyžiadať na defekt imunity.


    Otázka: Akým spôsobom, s výnimkou vakcíny a izolácie, je možné sa chrániť? Mali by efekt napríklad rúška?


    Roman Prymula: Rúška majú veľmi obmedzený význam pre verejnosť, autority ich neodporúčajú. Majú význam pre zdravotníkov v expozícii. Rúško má význam obrátený. Chorý by ho mal doma používať, aby nešíril vírus na zdravé okolie. Význam má umývanie rúk a vetranie.


    Otázka: Prečo sa u nás neaplikuje vakcína proti prasacej chrípke formou nosového spreju tak ako v USA?


    Roman Prymula: Jedná sa o inú formu. U nás a v Európe všeobecne bola vybraná klasická forma.


    Otázka: Nie sú zvesti o prasacej chrípke len obyčajná bublina, aby media mali o čom písať a ďalšia vec, aby si firmy vyrábajúce lieky a vakcíny namastili vrecká?


    Roman Prymula: Médiá bohužiaľ píšu skutočne viac, než je zdravé. Najmä publikujú zaručené senzačné informácie, kto kde zomrel, či bol poškodený. Firmy nepochybne majú záujem predať. V prípade prasacej chrípky si však myslím, že riziko je bohužiaľ skutočné.


    Otázka: Zaujímalo by ma, či je možné že chrípkový vírus H1N1 existuje medzi ľudskou i českou populáciou už oveľa dlhšie, ale že len v poslednej dobe bol náhodou či skôr účelovo objavený / zviditeľnený?


    Roman Prymula: Vírus H1N1 tu existuje dlhšiu dobu, ale kombinácia 2 prasacích vírusov, vtáčieho a ľudského sa bohužiaľ objavila až so začiatkom tejto pandémie.


    Otázka: Dozvedel som sa, že farmaceutická spoločnosť Baxter rozoslala začiatkom tohto roka do 72 krajín zásielku biologického materiálu, ktorý bol kontaminovaný zmesou živých vírusov sezónnej chrípky a vtáčej chrípky. Miera nedostatkov zásielky bola údajne odhalená v českom laboratóriu fy BioScience. Viete niečo o tom?


    Roman Prymula: Viem, bola to technologická nehoda v laboratóriu. Vzorky boli rozoslané, ale iba do 4 krajín, jedna z nich bola ČR.


    Otázka: Koľko úmrtí spôsobila očkovacia vakcína v Kanade?


    Roman Prymula: V Kanade sa jednalo o ťažké alergické reakcie (anafylaktické reakcie) 6 na 170 000 dávok v provincii Manitoba. Úmrtie s nimi spojené nebolo. Úmrtia, ktoré sú udávané napr. vo Švédsku sú v časovej, nie príčinnej súvislosti. Ak očkujeme väčšinu populácie, je jasné mnoho ľudí prirodzene počas mesiacov očkovania zomrie.


    Otázka: Očakávate v prípade nezáujmu obyvateľstva o túto dobrotu nariadenie vlády o povinnom očkování mládeže do 18 rokov? Predsa sa nemôže nechať prepadnúť toľko peňazí, že?


    Roman Prymula: Výrobcovi je to úplne jedno, ten už predal. Povinné očkovanie nebude.


    Otázka: Mám leukémiu. Znížené všetky rady KO – a neutrofily 1,9. Je pre mňa vhodné očkovanie proti chrípke?


    Roman Prymula: Áno, odporúčanie je tu jednoznačné.


    V iDNES.cz dňa 9.5.2009, vyšiel tento článok: „Ľudia skupovali rúška. Tie ale pred chrípkou neochránia, tvrdia odborníci. Pokiaľ sa prasacia chrípka objaví aj v Česku, tisíce rúšok, ktoré si ľudia zaobstarali bezprostredne po štarte mediálneho záujmu o ne, prídu zrejme navnivoč. Ich účinnosť totiž spochybňuje množstvo odborníkov a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môžu v prípade chybnej manipulácie riziko nákazy dokonca zvýšiť.“


    Podobne triezvo sa na vec pozerá aj Roman Prymula: „Panika nie je v tejto chvíli na mieste. Osobne by som si vzal rúško, len ak by som ošetroval pacienta.“ Nepraktickosť bežných rúšok pripúšťa tiež pražská hygienička Zdeňka Jágrová: „Rúško sa má nosiť maximálne dve hodiny, potom sa jeho funkcia kvôli zvlhnutiu samozrejme zhorší.“ Jednoznačne odmietavo sa k bežným rúškam stavia Vlastimil Sosnovec, ktorý pracuje pre českú pobočku jedného z najväčších výrobcov zdravotníckych pomôcok na svete – americkú firmu 3M. „Informácia, že rúška ochránia pred nákazou prasacej chrípky, je úplne zavádzajúca, pretože tento typ nespĺňa požiadavky normy pre filtračné ochranu,“ tvrdí rezolútne.


    Podľa Sosnovca dokážu bežné a chirurgické rúška zabrániť šíreniu nákazy iba v prípade, že si ich na ústa nasadí nakazený človek. Pre zdravých ľudí je nosenie rúška zbytočné. Vírus chrípky sa totiž prenáša kvapôčkami vo vzduchu, ktoré nakazený človek vylučuje počas rozprávania, kýchania alebo kašľania. Bežne dostupné rúška za pár korún kryjú nos a ústa svojho majiteľa len voľne, môžu teda zabrániť šíreniu kvapôčok, ktoré sám vydychuje. Pred vdýchnutím veľmi malých častíc, typu chrípkového vírusu H1N1 už preukázateľne neochránia. Ministerský hovorca Vlastimil Sršeň dodáva: „Nič nie je samospasiteľné, chrípka sa totiž prenáša aj cez sliznice, napríklad keď si pretrite rukou oči alebo si siahnete na pery. Aby ste boli úplne v bezpečí, museli by ste nosiť protichemický oblek.“ A na záver perlička z úst imunológa Prymulu: „Respirátor je samozrejme lepší ako rúško, ale pre dlhodobé nosenie sú oba typy ochrany nevhodné. Nedokážem si predstaviť behať v nich trebárs pol roka.“



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroj: Vakcína nikoho nezabila, H1N1 ano, přesvědčuje imunolog, zpravy.aktualne.cz, 30.11.2009


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.




    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑