• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bojové veliteľstvá vo vesmíre budú realitou

    14-10-2020 Zem & Vek 102 567 slov zprávy
     



    Foto: archív

    Generálny riaditeľ spoločnosti Roskosmos (vládna agentúra zodpovedná za ruský vesmírny program a letecký výskum) Dmitrij Rogozin v júli povedal, že Spojené štáty „ustupujú od zásad spolupráce a vzájomnej podpory,“ aby ospravedlnili odmietnutie ruských snáh o pripojenie sa k novej americkej vesmírnej iniciatíve: budovať mesačné základne. Rogozin sa pravdepodobne odvolával na odmietnutie USA obnoviť Zmluvu o zbraniach stredného doletu a úmysel vycúvať zo Zmluvy o otvorenom nebi.


    Rusko reagovalo vyhlásením, že Venuša je „ruská planéta.“ USA naďalej odmietajú čínsko-ruské úsilie o obnovu Zmluvy o vesmíre (1967), aby sa zamedzilo zbraniam vo vesmíre. Obmedzenie zbraní vo vesmíre by však narušilo americké plány na „celospektrálnu dominanciu.“


    Nedávne memorandum o porozumení NASA-DOD (americké ministerstvo obrany) odkazuje na navrhovanú lunárnu základňu a hovorí, že NASA a vesmírne sily „opäť potvrdzujú a pokračujú v bohatom dedičstve spolupráce pri letoch do vesmíru, vesmírnych operáciách a výskumných činnostiach, ktoré prispievajú k samostatnej i spoločnej snahe strán o civilné a obranné úsilie.“ Ostatný obsah je tajný. Vesmírne sily budú pôsobiť ako garant NASA a zodpovednosť vesmírnych síl zahŕňa „vývoj vojenských vesmírnych systémov, doktríny a prezentáciu vesmírnych síl na podporu bojových veliteľstiev.“


    Ako experti naznačujú, pravdepodobne najviac zanedbanou témou „výmen názorov“ medzi Donaldom Trumpom a Joe Bidenom, je prvé zahraničné nasadenie vesmírneho velenia na leteckej základni Al Udeid v Katare: „Ich úlohou je konfrontovať nové hrozby v regióne od iránskeho raketového programu, po pokusy o rušenie, hackovanie a oslepovanie satelitov.“ A konfrontácia s hrozbami znamená udržanie dominancie.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    (1) Presidential Memorandum on Reinvigorating America’s Human Space Exploration Program; White House, 11.12.2017


    (2) Top Russian space official dismisses NASA’s moon plans, considering a lunar base with China instead; autor: Michael Sheetz, Yelena Dzhanova; CNBC, 15.7.2020


    (3) Venus Is a ‘Russian Planet,’ Roscosmos Chief Says; The Moscow Times, 15.9.2020


    (4) Military Bases on the Moon: U.S. Plans to Weaponize the Earth’s Satellite; autor: T.J.Coles; Counterpunch, 2.10.2020


    (5) US Space Force begins its first mission… in the Middle East; autor: Russel Hope; SKY News, 21.9.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑