• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ředitel Gamalejova ústavu sdělil, kdy se ruská vakcína proti koronaviru dostane do civilního oběhu

    13-10-2020 Sputnik CZ 41 440 slov zprávy
     

    „Můžeme tedy doufat, že do konce listopadu nebo začátkem prosince budou každý měsíc dodávány do civilního oběhu miliony dávek vakcíny,“ řekl na konferenci nazvané Pandemie 2020: výzvy, rozhodnutí, následky.



    Podle Gincburga lze předpokládat, že během 10–12 měsíců bude možné proočkovat dostatečný počet Rusů, aby se vytvořila chráněná vrstva populace.


    Zkoušky ruské vakcíny na dětech


    Testování ruské vakcíny proti koronaviru na dětech by mělo začít v polovině příštího roku.



    „V současné době jsme společně s ministerstvem zdravotnictví začali zpracovávat návrh dokumentace, abychom po úspěšném dokončení pokusu na dobrovolnících 60+ mohli v polovině příštího roku předložit balíček dokumentů, které by nám umožnily zahájit výzkum tohoto léku v dětské populaci,“ řekl Gincburg na konferenci nazvané Pandemie 2020: výzvy, rozhodnutí, následky.




    Možnost opakované nákazy


    Vědec také okomentoval první smrt pacienta, který opakovaně onemocněl covidem. Již dříve se na webu vydavatelství Oxfordské univerzity objevila zpráva, že v Nizozemsku zemřela žena ve věku 89 let poté, co se opětovně nakazila novým typem koronaviru. 



    „Neznám podrobnosti, ale je možné (zemřít - pozn. red.) jak v případě opakovaného, tak i při prvním (onemocnění - pozn.red.). Tím spíše v případě opakovaného onemocnění. Otázka je, jestli je možné, že se jednalo o skutečně opakující se onemocnění. Možná to i bylo,“ řekl Gincburg.




    Nevyloučil, že „během primární infekce se tvoří protilátky, které během sekundární infekce mohou zesílit účinek infekce - na protilátkách závislé zesílení infekčního procesu“.

    „Možná, že tato žena, která zemřela, je obětí takových monologických mechanismů. Možná existuje nějaký jiný důvod – dnes je těžké to jednoznačně říci, zvláště když neznáme přesnou diagnózu a doprovodné nemoci, které tato nešťastnice měla,“ uzavřel expert.



    Zákeřnost koronaviru


    Podle Gincburga může koronavirus vyvolat výskyt protilátek proti interferonu – bílkovině, která se vylučuje v organismu za účelem boje s různými typy virů. 



    „Nyní, čím více se dozvídáme o mechanismu patogeneze tohoto patogenu, tím (více - pozn. red.) chápeme, že je v naší představě čím dál tím zákeřnější (...), například u 10-15 % lidí, kteří prošli těžkou formou nemoci, vznikají protilátky k interferonu, které blokují nejen sekundární imunitní odpověď, ale dokonce i vrozenou imunitní odpověď,“ vysvětlil Gincburg.




    První vakcína na světě proti koronaviru


    V srpnu zaregistrovalo ruské ministerstvo zdravotnictví první vakcínu na světě k prevenci covidu-19, vyvinutou Národním výzkumným centrem epidemiologie a mikrobiologie N. F. Gamaleji a vyráběnou společně s Ruským fondem přímých investic, která dostala název Sputnik V. Vakcína zahrnuje zavedení dvou složek léčiva v intervalu tří týdnů.


    Poregistrační klinické studie vakcíny proti koronaviru začaly v Moskvě 7. září a první účastníci byli očkováni 9. září. Celkově se studie zúčastní 40 tisíc dobrovolníků, 10 tisíc z nich dostane placebo, což je nutné k otestování účinnosti vakcíny.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑