• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Proč bývalý šéf analytiky BIS nastoupil na Hrad, i když je fandou chvilikařů? Chuť po pomstě překonala lásku?

    13-10-2020 Sputnik CZ 69 479 slov zprávy
     

    Pozornost redakce Lidových novin v této souvislosti zaujala jedna okolnost, kterou se podařilo zjistit při prohledávání facebookové stránky Roma. Ten si totiž v listopadu 2019 změnil profilový snímek a k portrétu přidal logo chvilkařů, respektive ty samé přesýpací hodiny. Zřejmě z toho podle LN vyplývá, že je sympatizantem spolku Milionu chvilek, který však proslul tvrdou kritikou jak premiéra Andreje Babiše, tak i hlavy státu.



    Novináři Lidovek proto považují za poněkud paradoxní skutečnost, že bývalý šéf analytiky civilní kontrarozvědky Jiří Rom se přitom rozhodl vstoupit do Kanceláře prezidenta republiky, a to na místo zástupce ředitele sekce administrativní.

    LN vzhledem k tomu zajímalo, jak se Romovi daří slučovat jeho občanské postoje s prací na Hradě. Žádnou reakci se však ani od něj, ani od hradního mluvčího nepodařilo dostat.



    „Na otázky nebudu odpovídat,“ napsal LN Jiří Ovčáček.



    Redakce LN si však přitom všimla skutečnosti, že poté, co se o Romovi mimopracovní postoje začala zajímat, se profil opět změnil. Fotografii s přesýpacími hodinami se na jeho Facebooku už nedaří dohledat, zatímco fotogalerie je teď zcela uzamčena.



    Jak se ale dá vysvětlil Romův přestup z BIS na Hrad?


    „Podle lidí z branže se nepohodl se současným ředitelem Michalem Koudelkou. Pod ním pracoval jako vrchní ředitel analytiky. Nepřenesl však degradaci a zákaz přístupu na pravidelná jednání vedení služby. Rom následně začal Koudelku kritizovat. A nové angažmá spojil s místem, kde je apetit dostat Koudelku z funkce nejsilnější,“ tvrdí novináři Lidových novin.


    Poznamenávají pak, že však není známo, jestli prezidenta republiky Romova sympatie ke spolku Milion chvilek vůbec zajímají, jelikož Hrad v každém případě získal vlivného hráče.



    „Posledních několik let vedl analytický odbor, kde se scházejí všechny informace kontrarozvědky. Formulují se tam zároveň výstupy pro vládu a prezidenta. Rozhodoval mimo jiné o tom, jaké informace se poskytnou Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) při prověřování zájemců o bezpečnostní prověrku. Dost možná na něj narazil i hradní kancléř Mynář, když mu NBÚ odmítl udělit osvědčení na stupeň přísně tajné. Stejně tak jeho útvar připravoval výroční zprávy BIS, a to včetně kritických pasáží vůči působení ruských a čínských zpravodajců u nás,“ napsaly Lidovky.




    Noviny pak upozorňují, že Rom byl zároveň vážným kandidátem na místo ředitele v roce 2016. Tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou byl však vybrán Koudelka, načež podle informace deníku Rom přišel o důvěru nového vedení kvůli podezření z vynášení informací.

    „V bezpečnostní branži se spekuluje dokonce o vyzrazení citlivých informací z operativy. Už dříve byl vyšetřován kvůli údajnému napojení na ruské tajné služby. Koudelkův předchůdce ale šetření zastavil,“ upozornil na to deník MF DNES v roce 2015.


    Nedávno ale Jiří Rom v rozhovoru pro Deník N tvrdil, že tím nejhorším pro analytika je předsudek. Lidové noviny v této souvislosti upozorňují, že však není vůbec jasné, jak to jde dohromady s nedávným přestupem na Hrad a zpracováním kritického materiálu na svého exšéfa. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑