• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Poľský analytik poteoretizoval na margo vojenskej blokády Kaliningradskej oblasti

    13-10-2020 Zem & Vek 86 978 slov zprávy
     



    Foto: Defence 24

    Euroatlantickí analytici, vojenskí experti a novinári na oboch stranách Atlantiku, často posudzujú rôzne scenáre vojenských konfliktov s Ruskom. Keď im to pripomínajú, vyhovárajú sa s tým, že to isté robia aj Rusi. Je v tom však veľký paradox: ruskí a natovskí experti posudzujú vojenské operácie na rovnakom „zemepisnom priestore“ – komentujú možné vojenské útoky NATO na územie Ruska. Ale Rusi akosi nerozoberajú a neplánujú útočné operácie na území členských štátov NATO a vôbec iných krajín…


    Prežúvanie“ rôznych vojenských operácií na území Ruska je populárne nielen v USA, Nemecku, Veľkej Británii, ale určite aj v Poľsku, ktoré si už dávnejšie stvárňuje úlohu poskoka Bieleho domu v Európe. Napríklad, poľský vojenský expert a novinár Maksymilian Dura zverejnil ďalšie „meditácie“ na margo útočných operácií v susednej s Poľskom a preto tak zaujímavej pre Varšavu Kaliningradskej oblasti.


    Vojnychtivý poľský expert poteoretizoval ohľadom natovského útoku a námornej blokády Kaliningradskej oblasti Ruska, ktorá je „odtrhnutá“ od zvyšku krajiny. Vo svojom článku „Kaliningradská oblasť v kotle“ do najmenších podrobností popísal možný vojenský útok NATO na tento ruský región. Tento poľský expert by spolu s ďalšími kolegami zo Severoatlantickej aliancie určite dokázal vytvoriť nový plán „Drang nach osten.“ Predtým by si však musel dobre preštudovať históriu a zistiť, ak o tom nevie, ako sa skončila realizácia prvého plánu „Drang nach osten“ voči Rusku, vtedy ešte Sovietskemu zväzu…


    „Poľské a estónske pobrežné raketové batérie môžu v prípade konfliktu prakticky znehybniť ruskú pobaltskú flotilu v prístavoch. Kaliningradský región, ktorý je zbavený dodávok po mori, sa tak ocitne v akomsi „kotle“, ktorého otvorenie bude vyžadovať, aby ruské pozemné sily prerazili cez pobaltské krajiny a Suwalský priesmyk. Pretože námorná cesta môže byť pre Rusov úplne uzavretá. Môže byť, ale nie je to isté. Napriek nedostatku priamych náznakov blížiaceho sa konfliktu medzi NATO a Ruskou federáciou v blízkej budúcnosti, analytici neustále posudzujú situáciu podľa zásady „čo by sa stalo, keby.“ A to je prípad na východe aj na Západe,“ uvádza poľský stratég.


    Zabúda pritom pripomenúť, že NATO rozoberá detaily útokov na teritóriu Ruska, ale nie obranné operácie na svojom území, a aj Rusko rozoberá útočné operácie NATO – na svojom území, ale nemedituje o útočných operáciách na území členských štátov NATO. A toto je základný a rozhodujúci rozdiel medzi vojenskými stratégiami členských štátov NATO a Ruska. „Mierumilovná“ Severoatlantická aliancia stále pripravuje útoky na cudzie územie, Rusi sa pripravujú na to, ako brániť vlastnú krajinu, ale nemeditujú o útokoch na cudzie štáty.


    Maksymilian Dura pochvaľuje rozmiestnenie rakiet NATO na hraniciach s Ruskom a tvrdí, že sú „tak dobre ukryté a chránené, napríklad, pred leteckými útokmi alebo sabotážami, že dokážu účinne zasiahnuť proti určeným námorným cieľom“. Teoretizuje o tom, ako vojenské zariadenia v Kaliningradskej oblasti „budú bombardované pozemnými delostreleckými systémami NATO umiestnenými pozdĺž poľských a litovských hraníc. Základňa Baltskej flotily bude v dosahu húfnic Krab umiestnených v oblasti Braniewo alebo na Visle. Kaliningradská oblasť, zbavená zásob dodávaných po mori, sa tak ocitne v akomsi „kotle“. Ani jedno ruské vojenské a dopravné plavidlo nebude môcť po začiatku konfliktu bezpečne vstúpiť do Baltského mora, čo znamená, že Kaliningradská oblasť bude úplne odstrihnutá od dodávok morom.


    Maksymilian Dura sebavedome tvrdí, že „väčšina lodí ruskej baltskej flotily nie je pripravená na masívny útok protilietadlových rakiet s nízkou dráhou letu, ktoré prídu z niekoľkých smerov súčasne. Kým taký systém označenia cieľov zorganizujú členské štáty NATO v Baltskom mori, potom pobrežné raketové batérie v Estónsku zablokujú celý Fínsky záliv a základňu v Kronštadte a Petrohrade (po rozmiestnení odpaľovacích zariadení, dokonca 80 km západne od rusko-estónskych hraníc) a východnú časť Baltského mora k pobrežiu Švédska (po rozmiestnení nosných rakiet na ostrovoch Sarema a Hiuma),“ popisuje poľský analytik.


    Predpovedá úplnú katastrofu pre ruské jednotky v regióne: „Bez nepretržitého zásobovania veľa vojenských jednotiek, umiestnených v Kaliningradskej oblasti, prakticky stratí schopnosť uskutočňovať dlhodobé útočné operácie vyžadujúce stále zásoby a doplňovanie zásob“. Podotýka, že Kaliningradská oblasť je už „politicky“ obklopená členskými krajinami NATO a ruskí občania „sa už dnes môžu pohybovať po Poľsku a Litve bez akéhokoľvek nepriateľstva a môžu porovnávať životné podmienky doma a v západných krajinách.“


    Svoj článok v duchu „Drang nach osten“ zavŕšil „hypotetickou hymnou, venovanou výhodám „západných hodnôt.“ „Môže sa teda ukázať, že sociálne dôsledky pre málo demokratickú vládu v Kremli sa stanú oveľa nebezpečnejšími, než rakety rozmiestnené v Estónsku a Poľsku,“ sníva poľský analytik. Nuž, mal by si iba pamätať na to, že sa nie všetky zbožné želania a sny aj splnia…



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    1 Obwód Kaliningradzki w „kotle,” Defence 24, 8.10.2020


    2 https://www.defence24.pl/obwod-kaliningradzki-w-kotle-opinia


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑