• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak dlouho zůstane koronavirus na telefonu? Vědci mají odpověď, která nepotěší

    12-10-2020 Sputnik CZ 142 533 slov zprávy
     

    Odborníci z australského Vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu (CSIRO) zjistili, že SARS-CoV-2 se nejdéle zachová za nízkých teplot a na nepórovitém a hladkém povrchu. Při zvýšení teplot na 30 a 40 stupňů Celsia se doba životnosti koronaviru snižuje.



    „Zjistili jsme, že při 20 stupních, což přibližně odpovídá pokojové teplotě, byl virus mimořádně stabilní a zůstal 28 dní na hladkém povrchu jako sklo displejů mobilních telefonů a plastové bankovky. (…) Analogické experimenty s chřipkou A ukázaly, že virus přežil na povrchu 17 dní, což zdůrazňuje stabilitu SARS-CoV-2,“ sdělila doktorka Debby Eaglesová.




    Na pórovitém povrchu, zejména na bavlně, přežil virus 14 dní za nejnižších teplot a 16 hodin za nejvyšších.


    Nejnebezpečnější jsou podle názoru ředitele Australského střediska pro zajištění připravenosti na choroby Trevora Drewa zařízení se senzorovou obrazovkou, tedy mobily, bankomaty a samoobslužné pokladny, protože nejsou obvykle pravidelně dezinfikovány. Kromě toho může být potenciálním zdrojem infekce nádobí v restauraci, protože příbory jsou obyčejně vyrobeny z nerez oceli.


    Podle závěrů výzkumníků zůstane virus v neměnném stavu asi 6-7 dní a až pak začíná ztrácet aktivnost.



    „Proto je důležité pravidelně používat dezinfekční ubrousky a prostředky na ruce. Tato data skutečně stále víc posilují mantru o tom, že si musíte umývat ruce a nedotýkat se tváře a úst,“ zdůraznil vědec.



    Jak dlouho zůstane na kůži


    Japonští vědci zase prozkoumali, jak dlouho dokáže koronavirus zachovat aktivnost na lidské kůži. Jejich výzkum byl uveřejněn v magazínu Clinical Infectious Diseases.



    Odborníci z Univerzity prefektury Kjótó vyrobili model, který umožňuje bezpečně reprodukovat klinické výzkumy v nanesení patogenů na lidskou kůži. Umožnilo to zhodnotit stabilitu SARS-CoV-2 a viru chřipky A (IAV) smíšených s kultivační půdou anebo hlenem horních cest dýchacích.

    Bylo zjištěno, že se SARS-CoV-2 a IAV inaktivovaly na kůži rychleji než na jiném povrchu, jako třeba ocel, sklo nebo plast. Doba přežití SARS-CoV-2 činila přitom průměrně 9,04 hodiny a IAV 1,82 hodiny.


    Vědci sdělili, že se částice obou virů daly stejně účinně odstranit z lidské kůže pomocí dezinfekčních prostředků.



    Nečekaná vlastnost


    Ještě jedna vlastnost koronaviru byla objevena americkými vědci. Z článku v magazínu Pain vyplývá, že SARS-CoV-2 může ztlumit bolest.


    Výzkumníci zjistili, že díky sloučení bílkoviny S, která zajišťuje pronikání koronaviru do lidských buněk, s receptorem ACE2 a dalšími látkami vzniká účinek anestezie. Porucha ve vyslání signálů bolesti probíhá za účasti neuropilinu-1 a VEGF-A, jiné bílkoviny, faktoru růstu cévního endotelu.



    Vědci tedy zjistili eventuální příčinu asymptomatického průběhu covid-19, při kterém si nakažený prakticky nevšímá zhoršení svého stavu. Výzkumníci plánují podrobnější prozkoumání vlastností neuropilinu-1, protože mohou být užitečné pro anesteziology.

    Covid-19 ve světě


    Pandemie koronavirové infekce zachvátila prakticky celý svět. Podle posledních dat WHO překročil počet nakažených 37 milionů, zemřelo víc než jeden milion lidí.


    Nejvíc nakažených mají v USA, 7,5 milionu lidí. Do desítky zemí s nejhoršími ukazateli patří USA, Indie, Brazílie, Rusko, Kolumbie, Argentina, Španělsko, Peru, Mexiko a Francie.


    Podle statistické zprávy Univerzity Johnse Hopkinse onemocnělo na covid-19 37,4 milionu lidí, zemřelo víc než milion, 26 milionů se uzdravilo. Na prvním místě podle počtu zemřelých jsou USA (214 tisíc), pak následuje Brazílie, Indie, Mexiko, Velká Británie, Itálie, Peru a Španělsko.


    V Rusku překročil počet nakažených koronavirem 1,298 milionu, přitom již tři dny za sebou překračuje denní nárůst nemocných nejvyšší květnový ukazatel. Za celou dobu zemřelo 22,5 tisíce lidí, uzdravilo se přes milion.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑