• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Jourová ignoruje fakta. Získává informace od liberálního mainstreamu.“ Maďarský ministr zahraničí vrací úder Bruselu

    11-10-2020 Sputnik CZ 84 522 slov zprávy
     

    Připomeňme, že taková slova místopředsedkyně Evropské komise použila v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel na konci září. Eurokomisařka promluvila o omezování principů demokracie v EU a jako příklad uvedla východní zemi, jelikož v ní po pádu autoritářských režimů zůstává justice stále snadným cílem politiků. Nejviditelněji jsou tak podle Jourové ohýbány zásady právního státu v členských zemích jako je Maďarsko či Polsko, obzvlášť pokud jde o situaci v mediální sféře.



    „Stav prostředí sdělovacích prostředků v Maďarsku je alarmující,“ řekla Jourová. Poukázala tak na fakt, že velkou část médií kontroluje mediální nadace KESMA, která je blízká vládě tamního premiéra Viktora Orbána.




    Premiér Viktor Orbán na to reagoval výzvou, a sice, aby Jourová rezignovala. Podle Orbána se totiž Jourová dopustila „hanlivých veřejných prohlášení“ o jeho zemi. Jourová navíc dle maďarského premiéra urazila občany EU maďarské národnosti tvrzením, že nejsou v postavení, aby si mohli vytvořit vlastní názor.

    Maďarský ministr zahraničí: Výroky Věry Jourové překračují všechny hranice!


    Na začátku rozhovoru ministr zdůraznil, že maďarská strana Věru Jourovou neztotožňuje ani s Českou republikou, ani s českou vládou a s Tomášem Petříčkem o této kauze nemluvili.



    „Prohlášení Věry Jourové považujeme za prohlášení místopředsedkyně


    Evropské komise. Věru Jourovou tedy neztotožňujeme ani s Českou republikou, ani s českou vládou. Naše vynikající dvoustranné vztahy nejsou touto záležitostí v žádné míře a žádným způsobem ovlivněny. Je příznačné, že dnes, když jsme jednali s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem, jméno té dámy za tu hodinu a půl nebylo ani zmíněno,“ uvedl.


    Podle něj „místopředsedkyně říkala velmi hrubé věci, které jsou již daleko za tím, co lze říci a tolerovat v bouřlivých politických debatách“.



    „Nazvat maďarskou demokracii nemocnou? To překračuje všechny hranice! Podle nás si žádný úředník Evropské komise nemůže dovolit označit jakýkoli národ, jeho demokratický systém za nemocný. Je to také hrubě urážlivé, zraňující a ponižující,“ prohlásil.




    Eurokomisařku pak Péter Szijjártó v rozhovoru usvědčil z toho, že zcela ignoruje fakta a „informace získává výlučně od liberálního mainstreamu, opozice, médií s nimi sympatizujících či nevládních organizací kladoucích důraz na svržení vlády“.

    „Prohlásit – jako osoba nemluvící maďarsky–, že v maďarských médiích téměř neexistují hlasy kritické vůči vládě? Snažně tak prosím, podívejte se, že v maďarském mediálním světě neexistuje sektor, v němž by nejčtenější a nejsledovanější média nebyla kritická vůči vládě. Tak tomu je v případě televizí, stejně tak u deníků, týdeníků i internetových stránek. Takže v každém mediálním segmentu je médium zastávající vedoucí pozici na trhu silně kritické nebo přímo nepřátelské vůči vládě. Nyní, po tom všem, je prohlášení, že v médiích v Maďarsku téměř neexistují hlasy kritické vůči vládě, naprostá lež,“ reaguje ministr.




    Dotyčný v rozhovoru dále vyjádřil naději, že se jednoho dne kultura vzájemného respektu vrátí do Evropské komise, a také do Bruselu.



    „Pro nás je to základ naší zahraniční politiky. Vzájemný respekt.


    Maďarsko má tisíc let státnosti, očekáváme úctu a samozřejmě ji také vzdáváme. Ale tento respekt Brusel vůči maďarskému národu za poslední rok nebo dva neprojevoval,“ poznamenal.

    Orgány Evropské unie dlouhodobě vystupují proti Maďarsku kvůli údajnému porušování takzvaných evropských hodnot. EK považuje za problematické údajné omezování plurality médií či útoky na nevládní organizace asistující migrantům. Jourová dříve také označila za nebezpečný vývoj v oblasti maďarské justice či akademických svobod.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑