• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vláda má „plnú špajzu“ peňazí z eurofondov, no kašle na živnostníkov v cestovnom ruchu či gastropriemysle, alebo na slovenských chovateľov a pestovateľov

    9-10-2020 Zem & Vek 60 1072 slov zprávy
     



    Zdroj: Archív

    Juraj Draxler na svojom facebookovom profile varuje: „Ľudia už začínajú kričať. Táto firma ide končiť, tamtí susedia prišli o prácu, prípadne henten majiteľ reštaurácie či hotela je zúfalý, že o chvíľu asi znova bude musieť zatvárať. Nezabudnite: ak to bolí, je to v tejto chvíli najmä preto, že za to môže vláda. Máme jeden z najmenších objemov podpory ľudí a firiem v regióne. Vláda na jednej strane prikazovala a znovu začína prikazovať zatvárať, na druhej to nekompenzuje.


    Zabudnite na rozprávky o vyjedenej špajzi. Vláda dostala kľúče od PLNEJ ŠPAJZE s inštrukciami, aby ju otvorila a dala z nej tým, ktorí potrebujú. Tá špajza sa volá eurofondy.


    Brusel na začiatku krízy výrazne zjednodušil pravidlá ich čerpania a naša vláda mu PÍSOMNE DEKLAROVALA koľko minimálne použije na okamžité hasenie dôsledkov krízy (1,2 MILIARDY) tak, že peniaze dá firmám a obyvateľom. To nie sú peniaze Bruselu, či vlády. To sú vaše peniaze, vy ste totiž, ako občania už do bruselského rozpočtu zaplatili, časťou svojich daní. A tie peniaze sa teraz majú použiť tak, aby to bolo čo najúčelnejšie. Namiesto toho vláda vytvorila systém takých nízkych a takých komplikovaných dávok, že to mnohým vôbec nepomáha.


    Minister financií sa kľudne drzo vysmieva „no ak sa niekomu neoplatí vyplniť tlačivo, potom tie peniaze asi nepotrebuje“. Až na to, že tie tlačivá sú také nezrozumiteľné a komplikované, že jeho kolega minister práce priamo odporúča, aby ich vypĺňala účtovníčka.


    Lenže kope živnostníkov sa jednoducho neoplatí najímať si účtovníčku len kvôli tomu a platiť jej, aby potom získal nejakú mini sumu. Ani nehovoriac o tom, že pre firmy sú pravidlá také nejasné, že tie by sa často mohli dostať do vážnych problémov, ak by úrady žiadosť o pomoc vyhodnotili ako neoprávnenú. O tom, že mnohí kvôli zle nastaveným pravidlám formálne žiadať ani nemôžu, radšej ani nehovoriť. Namiesto toho, aby makali, si robia selfíčka, dosadzujú kade tade všelijakých kamarátov či priaznivcov, alebo jednoducho hasia problémy, ktoré si sami vyrobili.“


    Nespokojní sú umelci, herci, pracovníci o oblasti kultúry, športu, trhovníci, ľudia v gastronómii, hoteliérstve, cestovnom ruchu, ktorých sa koronakríza najviac dotkla. Doteraz nebol zo strany štátu podporený, napr. sektor cestovných kancelárií a cestovných agentúr, napriek tomu, že mnohí majitelia cestovných agentúr majú od marca nulové príjmy.


    Noviny.sk, už 16.9.2020: „Cestovný ruch je na kolenách. O prácu v tomto odvetví prišlo na Slovensku počas pandémie už okolo 20- tisíc ľudí a ďalšie tisíce čaká podobný osud. Podpora turizmu nateraz viazne a prijaté opatrenia proti šíreniu pandémie sú pre hotely, reštaurácie a cestovné kancelárie likvidačné. Pracovníci v cestovnom ruchu žiadajú vládu o okamžitú pomoc!


    Je dôležité, aby štát čím skôr pripravil avizovanú schému pomoci,“ konštatovala hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny. Krachujúce reštaurácie, ktorých majitelia museli pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ale aj zadlžovanie podnikateľov v gastro biznise zrejme podľa iniciatívy konečne prinútili štát konať. „Ľudia v gastropriemysle a v cestovnom ruchu majú veľmi ťažkú situáciu, asi najťažšiu. My pripravujeme v spolupráci s ministerstvom dopravy a s ministerstvom financií schému, ktorá by mohla ísť cez ministerstvo financií a ktorou by sme špeciálne pomohli tomuto segmentu slovenskej ekonomiky,“ povedal na konci septembra minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.


    Tiež členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), teda slovenskí chovatelia zvierat, pestovatelia ovocia, zeleniny a vinohradníci, vstupujú do štrajkovej pohotovosti. Pripája sa k nim aj široké spektrum potravinárov, ktorí rovnako mimoriadne kriticky vnímajú situáciu v rezorte, a to slovenskí pekári, mliekári, mlynári, výrobcovia cukru, výrobcovia sladu a piva, liehovarníci a zástupcovia ďalších potravinárskych spracovateľských odvetví. Ako informovala Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, rozhodli tak 6.10. na valnom zhromaždení. Dôvodom vyhlásenia štrajkovej pohotovosti je vážna situácia v agropotravinárskom odvetví, ktorú štát naďalej buď ignoruje, alebo podceňuje.


    “Vieme, že dlhoročný prepad agropotravinárskeho sektora sa nedá zastaviť zo dňa na deň. Úprimne sme sa spoliehali, že vláda a vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR hneď od začiatku svojho mandátu koncepčnými krokmi pohne veci k lepšiemu. Opak je však pravdou. Dvakrát sme sa snažili upriamiť pozornosť premiéra na skutočne vážnu situáciu v našom rezorte. Bohužiaľ, bez odozvy,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.



    Poslednou kvapkou podľa Macha je Plán obnovy EÚ, v ktorom nie je ani len zmienka o poľnohospodárstve a potravinárstve. “Potrebujeme jasnú odpoveď, či nás táto krajina vôbec potrebuje a či budeme naďalej označovaní len za vinníkov a iba ľudí, ktorí ničia tuto krajinu a poberajú len dotácie. Nie sme proti nikomu, ale chceme bojovať za to, aby naša krajina bola krajšia, trvalo udržateľná a aby spoločne malí, rodinní a veľkí poľnohospodári v spolupráci s potravinármi nakŕmili tento národ,” zdôraznil Macho. Totálna absencia dialógu pri príprave budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ, situácia okolo Slovenského pozemkového fondu, nekoncepčné kroky prijímané na poslednú chvíľu bez diskusie, sú podľa Macha hlavnými dôvodmi presadzovania požiadaviek aj prostredníctvom ústavného práva, práva na štrajk.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Pramene:


    /1/ facebook Juraj Draxler, 6.10.2020


    /2/ Slovenskí poľnohospodári vstupujú do štrajkovej pohotovosti. Pre vážnu situáciu v agropotravinárskom odvetví, glob.sk, 7.10.2020


    /3/ Prevádzkovatelia gastro prevádzok prosia štát o pomoc: Hrozí nám krach!, Nový čas, 23.9.2020


    /4/ Cestovný ruch na Slovensku je na kolenách. Ľudia protestujú, vládu žiadajú o okamžitú pomoc. noviny.sk, 16.9.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑