• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Trápí vás ospalost během dne? Víme, co za tím stojí

    9-10-2020 Sputnik CZ 28 400 slov zprávy
     

    Jde především o takové situace, kdy se člověku chce spát dokonce poté, co má za sebou osmihodinový noční spánek. Odborníci takový stav nazývají hypersomnií.


    Podle slov lékaře může nastat denní ospalost kvůli chrápání, tedy v případě, pokud je to jeden z příznaků syndromu spánkové apnoe. Takový stav se vyznačuje tím, že člověk opakovaně přestává ve spánku dýchat. V důsledku toho se pak mnohokrát za noc probouzí, což má za příčinu horší kvalitu jeho spánku.


    Nedostatek železa a vitamínů D a B může být také jedním z důvodů hypersomnie a špatného stavu během dne, dodal lékař. Další, co zhoršuje kvalitu spánku a způsobuje během dne ospalost, je syndrom neklidných nohou, kdy člověk ve spánku neustále hýbe končetinami.


    Pokud přetrvává jeden z těchto příznaků po dobu tří měsíců, je nutné se poradit s odborníkem, připomíná závěrem lékař.



    Jak na odpolední spánek


    Práci si velká část lidí neumí představit bez šálku (nebo několika šálků) kávy. Platí to zejména pro ty, kteří pracují v noci. V takových případech někdy nepomáhá ani šálek té nejsilnější kávy, a tak někteří preferují krátký spánek. Nový výzkum v této souvislosti naznačuje, že spojení kávy a spánku není vůbec špatný nápad.



    Problém krátkého spánku spočívá v tom, že po probuzení se lidé cítí často ještě ospalejší než předtím. Může tak dojít ke zhoršení výkonu během hodiny. Vypití šálku kávy po probuzení však může pomoci zkrátit tuto dobu a to i přesto, že účinek kofeinu se začíná projevovat až po 20 – 30 minutách po vypití.

    Mnoho lidí řekne, že tímto je tedy problém vyřešen. Stačí jednoduše vypít šálek kávy po probuzení, nebo nespat vůbec a jednoduše si doplnit síly kofeinem. A právě tak to dělají i mnozí lidé. Místo toho, aby si trošku pospali, vypijí několik šálků kávy během celé směny. Nutno podotknout, že taková praxe však může narušit jejich spánek poté, co se vrátí ze směny domů a jdou si lehnout.


    A právě z toho důvodu se vědci z Univerzity Jižní Austrálie rozhodli odvodit ideální „vzorec bdělosti“, abychom se necítili po krátkém spánku ospalí a neměli ani problém s usínáním doma.


    Vědci provedli experiment. Ve 3:30 ráno dali skupině dobrovolníků dávku 200 mg kofeinu (asi jeden až dva šálky kávy), načež si šli lehnout asi na 30 minut. Kontrolní skupině pak dali vědci placebo a také je poslali spát. Když se obě skupiny probudily, experti je pozorovali po dobu 45 minut od spánku. Dobrovolníci, kteří si před spaním vypili kávu, vykazovali nejvýznamnější zlepšení svého výkonu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑