• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Obchodná vojna USA s Čínou ešte rýchlejšie posúva Peking do objatí s Moskvou

    9-10-2020 Zem & Vek 46 838 slov zprávy
     




    Čína má s Ruskom dlhoročné dobré vzťahy. V priebehu ostatných stáročí  boli občas poškodené činnosťou tých alebo iných politikov v oboch krajinách, napriek tomu susedia celkom dobre vychádzali. Ich priateľské vzťahy pretrvávali aj pred niekoľkými rokmi, keď USA ešte nezačali obchodnú vojnu proti Číne, ale po tom, ako ju Washington vyvolal, Moskva a Peking sa začali ešte viac zbližovať.


    Prestížny časopis Forbes vo svojom najnovšom článku venovanom vzťahom tejto trojice – Číny, Ruska a USA – uvádza, že Peking tretinu energií dováža z Ruska a bude ich potrebovať ešte viac, číže obe krajiny majú enormný záujm o hospodársku, obchodnú, ale aj politickú spoluprácu. Ak takto pôjde ďalej, tak budú mať záujem aj o spoluprácu vo vojenskej oblasti.


    Forbes podotýka, že Peking sa stále viac otáča k Moskve a kvôli nepriateľskému postoju Washingtonu častejšie začína premýšľať o prerušení spolupráce a vzťahov s americkými spoločnosťami. Autori článku si všímajú priamu súvislosť: čím viac sa zhoršujú vzťahy USA a Číny, tým Rusko má väčšie výhody, pričom rusko-čínska hospodárska a obchodná spolupráca posúva amerických partnerov do pozadia a poškodzuje ich biznis.


    Americký magazín podotýka, že takmer tretina celého čínskeho dovozu je viazaná na ropu. V súčasnosti je na svetových trhoch prebytok ropy a zemného plynu a preto ich Čína môže kúpiť od hociktorého dodávateľa, ktorý jej viac vyhovuje a poskytne výhodnejšie podmienky. Už na začiatku obchodnej vojny s USA Čína sa viac spoliehala na Rusko, ale otvorené útoky Trumpa a stále vyhrážky z Bieleho domu daný trend iba urýchlili.


    Ako prízvukuje Forbes, Rusko sa z tejto situácie iba teší a pomaly 60% svojho rozpočtu doplňuje z predaja uhľovodíkov, pričom, podľa amerického magazínu, ropa a plyn v súčasnosti tvoria takmer tretinu jeho HDP. Kvôli hádkam Bieleho domu a Pekingu prudko poklesol objem amerického vývozu ropy do Číny, ale na druhej strane, ruský export sa zvýšil a, podľa všetkého, sa bude zvyšovať aj naďalej


    V roku 2005 zabezpečovalo Rusko iba 5% čínskej spotreby ropy, avšak v súčasnosti tento podiel značne narástol vďaka novej dohode o dodávkach ropy v hodnote 270 miliárd dolárov, ktorú obe strany podpísali až na obdobie 25 rokov. V tejto hre obojstranných hospodárskych a obchodných vzťahov Spojené štáty sa dostali do úlohy tretieho, bezvýznamného a vlastne aj neželateľného partnera.


    Americký magazín vyjadril nádej, charakteristickú pre zaoceánskych politikov a analytikov, že táto rusko-čínska spolupráca, založená na dodávkach plynu a ropy, nemusí trvať dlho. Čína sa zaviazala, že sa do roku 2060 stane uhlíkovo neutrálnou krajinou a navyše mieni vyrábať najväčší počet solárnych panelov na svete.


    Peking disponuje zásobami vzácnych surovín, ktoré sa používajú na výrobu náhradných dielov pre elektrické batérie v automobilovom priemysle. Čínske hospodárstvo je navyše, podľa Forbesu, mnohonásobne väčšie, než ruská ekonomika: podľa amerického magazínu, až deväťkrát objemovo väčšie.


    Forbes špekuluje, že Čína potrebuje ruské organické palivo, ale takisto potrebuje rozsiahly import zo Spojených štátov. USA tiež potrebujú Čínu, pretože je to 5-percentný partner v zahraničnom obchode. Americké nadnárodné spoločnosti majú celkom dobré zázemie v Číne a Peking, podľa Forbes, si veľmi dobre uvedomuje, že napriek všetkým výstrelkom Trumpa, americký prezident nedokáže tento vzťah úplne zničiť.


    Autori článku predsa uznávajú, že americko-čínske vzťahy v priebehu ostatných desaťročí nikdy neboli také zlé, ako v súčasnosti, a naopak priateľstvo Moskvy a Pekingu je v ostatných rokoch oveľa silnejšie, ako predtým. Podotýkajú, že ak sa americké spoločnosti chcú udržať na čínskom trhu, majú nastať zmeny nielen v hospodárskej a obchodnej oblasti, ale aj v politických vzťahoch a hlavne v pohľade Washingtonu na spoluprácu s Pekingom.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    As China And Russia Grow Closer, America’s Energy Sector Loses, Forbes, 4.10.2020


    As China And Russia Grow Closer, America’s Energy Sector Loses, Hellenic Shipping news, 6.10.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑