• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ve Francii objevili starou osadu, kterou obyvatelé náhle opustili

    8-10-2020 Sputnik CZ 74 346 slov zprávy
     

    Vědci dospěli k závěru, že osada byla založena v VI. století našeho letopočtu a že podle velikosti stavení byla na onu dobu dost velká. Dosud vykopali asi deset velkých pravoúhlých budov, každá o ploše 200-300 metrů čtverečních, a také nekropoli, ve které našli čtyři hrobky.



    Podle názoru odborníků obývali tuto osadu zámožní lidé, na což poukazuje velká sbírka ozdob v hrobkách.


    Vědci rovněž zjistili, že přibližně každých 150-200 let po založení, zřejmě koncem VII. století, obyvatelé velmi rychle osadu opustili.


    Archeologové nenašli stopy útoku anebo velkého požáru, jako hlavní verzi zvažují další masové stěhování.


    Archeologové objevili 59 starověkých rakví poblíž pyramid v Sakkáře


    Egyptský ministr cestovního ruchu a starožitností Khaled al-Anany v sobotu 5. října uvedl, že archeologové objevili desítky starověkých rakví v obrovském pohřebišti jižně od Káhiry. Khaled al-Anany prohlásil, že bylo nalezeno nejméně 59 zapečetěných sarkofágů, přičemž ve většině z nich se uvnitř nachází mumie. Sarkofágy byly pohřbeny ve třech studnách před více než 2600 lety.



    „Domnívám se, že je to začátek velkého objevu,“ 


    řekl al-Anany a dodal, že může existovat neznámý počet rakví, které v této oblasti ještě nebyly objeveny.

    Al-Anany vystoupil se svým oznámenám na tiskové konferenci ve slavné Džoserově pyramidě v Sakkáře (známé také jako Stupňovitá pyramida nebo Necerichetova pyramida), kde byly rakve nalezeny. Sarkofágy byly vystaveny a jeden z nich byl dokonce před novináři otevřen, aby mohli nahlédnout na mumii uvnitř. Slavnostního oznámení se zúčastnilo několik zahraničních diplomatů.


    Náhorní plošina Sakkára, která je známou archeologickou lokalitou, hostí nejméně 11 pyramid, včetně Džoserovy pyramidy, spolu se stovkami hrobek starověkých úředníků a dalších míst, které sahají od první dynastie (2920 př. n. l. - 2770 př.n.l.) do koptského období (395-642).


    Mostafa Waziri, generální tajemník Nejvyšší rady starožitností, uvedl, že počáteční studie ukazují, že zdobené rakve byly vyrobeny pro kněze, nejvyšší úředníky a elity z faraonského pozdního období (664-525 př. n. l.). Dodal také, že archeologové našli celkem 28 sošek Ptaha, hlavního boha Sakkárské nekropole, a krásně vyřezávanou 35 cm vysokou bronzovou sošku boha Nefertuma, vykládanou drahými kameny. Jméno jeho majitele, kněz Badi-Amun, je napsáno na jeho základech, informoval.


    Egyptští představitelé starožitností oznámili objev první šaržové rakve minulý měsíc, kdy archeologové našli 13 kontejnerů v nově objevené 11 metrů hluboké studni.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑