• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Administrativa kyrgyzského prezidenta odmítla možnost jeho rezignace

    8-10-2020 Sputnik CZ 74 342 slov zprávy
     

    Kromě toho mluvčí uvedla, že prezident nepřijal rezignaci premiéra země Kubatbeka Boronova. Jak dále uvádí Sputnik Kyrgyzstán s odkazem na Stamalijevovou, dnes měl kyrgyzský prezident telefonát s mluvčím parlamentu a kromě jiného hovořili i o postupu jeho impeachmentu.



    „Žeenbek uvedl, že nyní je důležité situaci vrátit na právní úroveň. Poznamenal, že je dále připraven projednat všechny otázky kvůli situaci, která nastala. V tomto obzvlášť zdůraznil roli mluvčího legitimního orgánu – parlamentu,“ dodala mluvčí.



    Připomeňme, že 6. října informoval kyrgyzský předseda vlády o rezignaci. Koordinační rada, který byla vytvořena opozicí, na tento post navrhla Sadyra Žaparova. Večer pak parlament schválil jeho kandidaturu. Někteří opozičníci ale s tímto jmenováním nesouhlasili: vytvořili vlastní koordinační radu a jsou připraveni zvolit si nového premiéra.


    Včera jsme informovali o tom, že kyrgyzský parlament zahájil řízení procesu impeachmentu proti prezidentovi. „Část poslanců podepsala impeachment. Je tam velmi komplikovaný postup, ale lze říci, že byl zahájen,“ uvedl poslanec opoziční strany Ata-Meken Kanybek Imanalijev.



    Podle zákona musí být rozhodnutí parlamentu o vznesení obžaloby proti prezidentovi na odvolání z funkce přijato většinou poslanců a z iniciativy nejméně jedné třetiny z jejich počtu. Dále je nutné uzavření zvláštní komise, která bude vytvořena zákonodárným orgánem.


    Volby a nepokoje v Kyrgyzstánu


    Dne 4. října proběhly volby do kyrgyzského parlamentu, po kterých došlo k protestům v zemi.



    V pondělí ráno se v Biškeku na centrálním náměstí Ala-Too shromáždily asi dva tisíce lidí - příznivců stran, které se nedostaly do parlamentu republiky. Žádají zrušení výsledků voleb a provedení nového hlasování ve volbách do zákonodárného orgánu. Demonstranti v centru Biškeku blokovali ulice popelnicemi a zapalovali je. Podle ministerstva zdravotnictví země bylo zraněno 590 lidí, jeden člověk zemřel.

    V noci na úterý vtrhli aktivisté do budovy Bílého domu. Poté osvobodili bývalého prezidenta Atambajeva z vyšetřovací vazby ve Státním výboru národní bezpečnosti a bývalého premiéra Žantoro Satybaldijeva z vězení.


    V úterý 6. října pak Ústřední volební komise Kyrgyzstánu na pozadí protestních akcí uznala výsledky víkendových parlamentních voleb za neplatné. Prohlásila to členka komise Gulnara Džurabajevová. 


    Prezident země se podle svého tiskového mluvčího nachází v Biškeku a „kontroluje situaci“. Nejednou vyzval opozici k dialogu, ale podle dostupných informací zatím k žádným oficiálním jednáním nedošlo.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑