• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nebudeme moci vzdát úctu ani našim osvoboditelům z Rudé armády. Blaha tvrdě reagoval na antikomunistický zákon

    8-10-2020 Sputnik CZ 66 596 slov zprávy
     

    V úterý se na Slovensku připomínalo 76. výročí hrdinů Karpatsko-dukelské operace, kterou společně vedla československá a sovětská vojska v jihovýchodním Polsku a na severovýchodním Slovensku. Náročná operace si vyžádala životy 1 800 československých a kolem 10 500 sovětských vojáků. Tuto událost připomněl na své stránce poslanec Národní rady SR za SMĚR – sociální demokracie PhDr. Ľuboš Blaha, PhD. Politik se pozastavil také nad významem koncem srpna přijaté novely zákonu o nemorálnosti a neprávnosti komunistického systému. Zeptali jsme se pana poslance, proč protikomunistický zákon byl přijat teď, a jaké následky bude mít pro slovenskou společnost.



    Novela byla schválena v prvním čtení slovenským parlamentem a mohla by vstoupit v platnost už v listopadu. „Jde o novelu antikomunistického zákona z roku 1996, kterou chce pravicová vláda zpřísnit a zakázat pojmenování ulic a stavění památníků představitelům komunistického režimu. Ten zákon je tak hloupě napsaný, že zakazuje vzdát úctu i takovým osobnostem naší historie, jakými jsou Alexander Dubček, Laco Novomeský, Vlado Mináč či Ján Smrek,“ uvedl Blaha.

    Poslanec vysvětlil, že jakmile vstoupí zákon v platnost, nebude možné vzdát úctu ani osvoboditelům Slovenska z Rudé armády, případně generálu Svobodovi či maršálu Koněvovi, kteří bojovali na Dukle, kvůli jejich stranické příslušnosti. „Byli komunisté, takže jsou podle tohoto šíleného zákona zločinci,“ doplnil politik. V praxi by přijetí zákona znamenalo přejmenování ulic a institucí pojmenovaných na počest umělců, kteří pracovali a tvořili za doby minulého politického uspořádaní. Toto pravidlo se nedotkne osob, které se následně vymezily proti komunismu. Byl mezi nimi například první tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček.



    Podle Blahy přijatá novela zákonu je protiprávní a je v rozporu s demokratickými principy společnosti.



    „Je to neúcta k našim osvoboditelům, i k našim velkým národním umělcům, kteří měli své komunistické přesvědčení, ale nijak se na žádném zločinu bývalého režimu nepodíleli. Takový zákon je v rozporu se svobodou slova a s národní hrdostí, je šířením nenávisti vůči komunistům a spíše se hodí do Hitlerovy Třetí říše někdy v 30. letech minulého století, nikoliv do členské země EU v 21. století. Jakmile se dostane levice na Slovensku zpět k moci, okamžitě tento zákon zrušíme,“ uvedl Blaha.



    V České republice byl podobný zákon přijat už v roce 1993. Jak uvádí Josef Beňa, český zákon se od slovenského lišil jak názvem, tak i obsahem, i když struktura byla stejná, obsah se shodoval jen z 50 %. Zejména v české právnické praxi se použilo spojení „komunistický režim“ spíše v politickém významu místo „systému“, který má i společenskou dimenzi. Podle slovenského zákonu „režim“, nikoliv systém založený na komunistické ideologii, byl odsouzeníhodný. Přitom se nespecifikovalo, koho a co konkrétně by měl odsoudit. Komunistická strana přitom byla označena za zločineckou organizaci. Nicméně její členové nenesli trestní odpovědnost za své skutky. Dále slovenský zákon také obsahoval odsouzení tlaku na náboženství i na národnost, vyjmenovával konkrétní příklady nemorálnosti, protiprávnosti ve zmíněném historickém období. Celkově slovenská verze podle Beňy zněla racionálněji a umírněněji.



    Nově navržená novela komunistický režim kriminalizuje a označuje ho za protiprávný podle českého vzoru. „Novela se dala na cestu extremistického českého antikomunismu z počátku 90. let, na cestu kriminalizace dějin, historie vůbec, na cestu odsuzování na základě kolektivní viny, kolektivní odpovědnosti, bez individuálního zavinění, resp. úsilí o dosažení tohoto záměru,“ poznamenal ve své rozsáhlé analýze zákona Josef Beňa.

    Připomínáme, že podobný ráz mají kapitoly usnesení Evropské komise o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy (2019/2819(RSP)), ve kterém evropští zákonodárci mimo jiné přirovnávají nacistický a komunistický režim jako totalitní a zločinné. Účelem zákona, který v minulém roce podepsali všichni čeští poslanci, je zlepšení odolnosti vůči moderním hrozbám.


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑