• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Náplňou Globsecu je kádrovať „konšpiračné“ zdroje a riešiť, že im Slováci dôverujú

    8-10-2020 Zem & Vek 79 1182 slov zprávy
     



    Zdroj: Globsec

    GLOBSEC je mimovládna organizácia so sídlom v Bratislave, ktorá od roku 2005 organizuje podujatia GLOBSEC Bratislava Global Security Forum, Tatra Summit o európskych záležitostiach a Chateau Béla Central European Strategic Forum. Medzi jej hlavnú činnosť patrí výskum a tvorba politických štúdií a analýz v oblasti medzinárodnej politiky a bezpečnosti, v duchu „transatlantických hodnôt“. Táto mimovládna organizácia je štedro podporovaná aj z našej štátnej pokladnice a na usporiadanie takýchto podujatí a prieskumov sa skladáme my všetci, z našich daní.



    Výskum Globsecu z júna 2020, vykonaný na vzorke vyše 1000 respondentov s názvom „Hlasy strednej a východnej Európy: vnímanie demokracie a vlády v 10 krajinách EÚ“ ukázal, že v priemere 56% slovenských respondentov je náchylných veriť „konšpiráciám“. Čím sme medzi krajinami obsadili 1. miesto. Medzi päť faktorov, ktoré k tomu, podľa Globsecu prispievajú, sú: ochota zmeniť práva a slobody za iné výhody, podpora autokratického lídra, názor, že médiá nie sú slobodné, nespokojnosť so systémom a životom. Ostatné krajiny mali menej „dôverčivých respondentov, ktorí veria konšpiráciám“: Bulharsko 48%, Rumunsko 39%, Maďarsko 35%, Poľsko 34%, Estónsko 28%, Česko 29%, Rakúsko 20%. „Najhoršie“ v prieskume dopadli starší respondenti nad 65 rokov, z ktorých až 61% súhlasilo „s klamlivými tvrdeniami“, ktoré im boli poskytnuté.


    Problémom ale je, že za klamstvá a konšpirácie, označil tie tvrdenia – Globsec. Kde berie právo vyhlasovať niektoré informácie za pravdu, iné za klamstvo a posudzovať, čo si o nich ľudia, môžu myslieť? Nemal by byť slobodný prístup k informáciám akéhokoľvek druhu, základným právom každého človeka v demokratickej spoločnosti? Nebolo by správne nechať na posúdení ľudí, k čomu sa názorovo priklonia, na základe slobodného výberu, svojho rozumu, skúseností, srdca? Vyjadrenie Globsecu: „Treba stále zdôrazňovať zmysel hodnotového systému ukotveného v liberálnej demokracii prostredníctvom aktívnej, kreatívnej a zmysluplnej komunikácie s verejnosťou, pretože sú to práve samotné piliere demokracie, ktoré sú šíriteľmi informačných operácií systematicky a dlhodobo nahlodávané.“  Nie je opakom demokracie označovať určité média za dezinformačné? Sloboda slova neodmysliteľne patrí k demokracii. Aj vďaka médiám, mimo hlavného prúdu, sa ľudia môžu pozrieť na informácie, aj z iného uhla pohľadu, čo je vlastne absolútnym princípom demokracie a plurality názorov, ktoré demokraciu vytvárajú.


    Aj v minulosti Globsec vypracoval siahodlhé analýzy, aby „odhalil“ vplyvné „dezinformačné kanály“ na Slovensku, medzi ktoré zaradil: Hlavné Správy, Hrica Ľuboš, InfoVojna, Konzervatívny výber, Ľuboš Blaha, Národ Slovenský, Otec Marián “Maroš” Kuffa, Ruské spravodajstvo, Sila Pravdy, Slobodný vysielač, Sloveni, Spravodajská alternatíva, Zdrojj, a Zem&Vek. Analyzovali 1312 facebookových postov a vypracovali 20-stranový elaborát s názvom DISKREDITAČNÉ KAMPANE, KONŠPIRÁCIE A MANIPULÁCIA: slovenské prezidentské voľby na dezinformačných stránkach na Facebooku z 13.12.2019, autori Miroslava Sawiris a Richard Kuchta. Ešte v ten deň ho prebrali najväčšie spravodajské agentúry SITA a TASR a od nich médiá s celospoločenským dosahom ako napríklad TV Joj, Sme alebo Týždeň. V dokumente rozoberajú výskyt a vnímanie kandidátov, šírené naratívy, aktivitu dezinformačných zdrojov, analyzujú použité slovné spojenia v predvolebnej kampani, kritiku kandidátov, štatistiku požitia mien, ich výskyt a vytvorili sieť stránok, ktorú doložili kontretnými príspevkami. K hlavným obvineniam patrí, že uvedené stránky šíria naratívy o zasahovaní do volieb, že množstvo autorov kontroverzných príspevkov vystupuje anonymne alebo napríklad to, že v najlepšom svetle sú v týchto kruhoch vykresľované politické strany Vlasť a ĽSNS. Autori pritom monitorovali témy cez prizmu, ktorou obsah posudzovali. A teda, či konkrétna stránka alebo web pokladá liberalizmus za hrozbu, šíri (dez)informácie o zasahovaní do volieb, ponúka nacionalizmus ako riešenie, pracuje s konceptom konšpirácií a iné. Dokument je plný grafov, tabuliek a takýchto sietí:



    Na predmetnú anylýzu zareagoval, aj v dokumente spomínaný Denník S. Obvineniam Globsecu z dezinformácii čelí prakticky od momentu svojho založenia, bez akýchkoľvek konkrétnych dôkazov. Stal sa terčom útokov a obvinení zo šírenia dezinformačného a závadného obsahu. Pričom kľúčovými zisteniami predmetnej analýzy boli napríklad tie, že tzv. alternatívne weby či facebookové stránky majú na internete vyšší priemerný počet interakcií ako tie mainstreamové! Oslovili Globsec, ale, kde robia chybu, sa nedozvedeli. Neboli upozornení na žiadnu dezinformáciu či polopravdu, ale iba odkázaní na tretiu stranu: „Čo sa týka zaradenia Denníka S do monitoringu, vychádzali sme z databáz na konspiratori.sk a blbec.online, tak ako je uvedené v metodológii,“ odpovedali im. Žiadali okamžitú nápravu alebo verejné ospravedlnenie. Nedočkali sa ho.



    Aj iné agentúry uskutočňujú prieskumy, ktorých výsledky ich „netešia“. Napríklad minulý rok vyhodnotila agentúra Focus pre projekt People2People prieskum, z ktorého vyplynulo, že viac ako polovica učiteľov by svojim žiakom odporučila sledovať „dezinformačné médiá“ ako Zem&Vek. Až 53% slovenských učiteľov by deťom odporučilo ako dôveryhodný časopis Zem&Vek, 57% učiteľov za dôveryhodné považuje Hlavné správy, 20% Slobodný vysielač a 20% Infovojnu.



    https://www.globsec.org/publications/voices-of-central-and-eastern-europe/




    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    /1/ Voices of Central and Eastern Europe: Perceptions of democracy & governance in 10 EU countries – Hlasy strednej a východnej Európy: Vnímanie demokracie a riadenia v 10 krajinách EÚ, Globsec, 23.6.2020


    /2/ DISKREDITAČNÉ KAMPANE, KONŠPIRÁCIE A MANIPULÁCIA: slovenské prezidentské voľby na dezinformačných stránkach, Globsec, 2019


    /3/ Učitelia považujú Hlavné správy a Zem a vek za dôveryhodné médiá, odporučili by ich žiakom, Denník N, 3.9.2019


    /4/ Denník S vraj šíri problematický obsah. Globsec svoje tvrdenie neobhájil a v spore s nami ustúpil, Denník Slovensko, 23.1.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑