• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Kirgizsku parlamentné voľby zopakujú, rozhodlo sa o tom po útoku na „Biely dom“

    7-10-2020 Zem & Vek 47 585 slov zprávy
     



    Foto: Kabar.kg

    Po Bielorusku rovnaká situácia sa vytvorila v Kirgizsku. Po parlamentných /pre zmenu/ voľbách, ktoré sa konali v nedeľu, 4. októbra, opozícia vyhlásila, že výsledky volieb boli sfalšované. Vypukli masové protestné demonštrácie, nespokojní občania dokonca dokázali obsadiť „Biely dom“ – vládnu budovu: podľa príkladu Spojených štátov, vládne budovy v niektorých krajinách tiež nazývajú „Biely dom…“


    Ústredná volebná komisia Kirgizska včera označila parlamentné voľby za sfalšované a uviedla, že v priebehu dvoch týždňov oznámi termín konania nových parlamentných volieb, ktoré sa podľa zákonu uskutočnia v priebehu nasledujúcich 60 dní.


    Domáce média komentujú priebeh a výsledky volieb, na ktorých sa zúčastnilo 16 politických strán. Podľa predbežných výsledkov, 7-percentnú bariéru prekonali štyri strany – Birimdik, Mekenim Kyrgyzstan, Kyrgyzstan a Butun Kyrgyzstan. Ostatné strany získali menej, ako potrebných 7 percent.


    V pondelok na poludnie na námestí Ala-Too v kirgizskej metropole Biškek vypukol míting, na ktorom sa zúčastnili ľudia, ktorí neuznávali výsledky volieb. Lídri strán, ktoré voľby prehrali, žiadali, aby výsledky volieb boli anulované. K prvému pokusu o útok na Biely dom došlo v pondelok večer, ale bol neúspešný. Strhli sa aj zrážky medzi demonštrantami a policajtmi. Po polnoci, už 6. októbra, opozícia predsa dokázala dobyť Biely dom.


    Ústredná volebná komisia Kirgizska pod nátlakom opozície včera tiež uznala, že výsledky volieb boli zmanipulované a súhlasila s vyhlásením nových parlamentných volieb. Média o tom informoval predseda komisie Abdyžapar Bekmatov.


    Vo viacerých krajinách po voľbách opozícia odmietala uznať výsledky volieb. Väčšinou sa to končilo demonštráciami a zrážkami s políciou. V súčasnosti je tu nový trend: opozícia voľby neuznáva a vyvoláva ozajstný „majdan“ podľa príkladu Ukrajiny. V Bielorusku /aspoň zatiaľ/ nebol úspešný, ale v Kirgizsku sa to hneď podarilo. Menší „majdan“ určite vypukne aj v USA v prípade výhry Jojeho Bidena v novembrových prezidentských voľbách. Ale iba ťažko si v súčasnosti dokážeme odhadnúť rozsah obrovského „majdanu“, ktorý ochromí Spojené štáty, ak znova voľby vyhrá Donald Trump…



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:
    1 БШК парламенттик шайлоонун жыйынтыгын жокко чыгарды, Kabar.kg, 6.10.2020
    2 БШК шайлоонун жыйынтыгын жокко чыгарды, Govori.tv, 6.10.2020
    3 БШК парламенттик шайлоонун жыйынтыгын жокко чыгарды, Media-center.kg, 6.10.2020


    4 БШК парламенттик шайлоонун жыйынтыгын жокко чыгарды, Reporter.kg, 6.10.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑